Reklama

Rejestracja uchodźców oraz 1.200 zł dla osób, które przyjęły Ukraińców

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: pixabay

Rejestracja uchodźców oraz 1.200 zł dla osób, które przyjęły Ukraińców - Zdjęcie główne

foto pixabay

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Od środy Polacy goszczący w swoich domach uchodźców z Ukrainy będą mogli składać wnioski o refinansowanie kosztów ich przyjęcia pod swój dach. Od tego dnia w gminach będą mogli rejestrować się Ukraińcy.

Dofinansowanie dla osób przyjmujących u siebie Ukraińców

Od środy 16 marca każdy Polak, który do swojego domu przyjął uchodźców z Ukrainy będzie mogł składać wniosek o refinansowanie poniesionych kosztów. Wnioski takie należy składać w gminach.

Będzie to kwota 40 zł na dzień, czyli 1,2 tys. zł miesięcznie, przez okres dwóch miesięcy. Dofinansowanie będzie przekazywane wstecz, od dnia, gdy dana osoba przyjęła do siebie uchodźców.

 - Nie możemy z góry zakładać, że to będą dwa, trzy tygodnie czy dwa miesiące, tak jak zakłada ustawa, ponieważ mogą być różne nieprawidłowości wynikające z tego, że zapłacimy komuś z góry jako państwo, a później ktoś się nie wywiąże z tego zobowiązania. W związku z tym środki będą płacone wstecz. Jeżeli ktoś złoży wniosek i dostanie finansowanie, a dalej będzie pomagał, to będzie potrzebny kolejny wniosek - powiedział wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Paweł Szefernaker.

Wiceminister zaapelował również z prośbą, by nie iść do urzędu od razu w środę, bo może to spowodować duże kolejki przy składaniu wniosków.

Rejestracja Ukraińców

Również w środę ma ruszyć rejestracja uchodźców z Ukrainy, którzy chcą uzyskać numer PESEL, podjąć pracę i pozostać w Polsce. Osoby, które zalegalizują swój pobyt, będą mogły również uzyskać dostęp do opieki zdrowotnej i edukacji.

Wiceminister ponownie poprosił, by nie wszyscy Ukraińcy od razu w środę udali się do urzędów.

- System jest gotowy, ale musimy go przetestować. Gminy muszą się przygotować do wdrożenia ustawy. Dajemy sobie poniedziałek i wtorek - jako administracja publiczna, administracja rządowa i samorządowa - na wdrożenie tych rozwiązań - zaznaczył Szefernaker.

 

Szanowni Internauci. Komentujcie, dyskutujcie, przedstawiajcie swoje argumenty, wymieniajcie poglądy - po to jest nasze forum i możliwość dodawania komentarzy. Prosimy jednak o merytoryczną dyskusję, o rezygnację z wzajemnego obrażania, pomawiania itp. Szanujmy się.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Chcesz przeczytać cały artykuł? Wystarczy, że założysz konto lub zalogujesz sie na już istniejace

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy