Reklama

Starasz się o 500 plus i 300 plus? Wnioski możesz złożyć przez nową aplikację ZUS

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: arch. ZUS

Starasz się o 500 plus i 300 plus? Wnioski możesz złożyć przez nową aplikację ZUS - Zdjęcie główne

Aplikację można pobrać bezpłatnie ze sklepów Google Play oraz App Store. | foto arch. ZUS

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Składasz wnioski o świadczenia 500 plus i 300 plus? Możesz zrobić to poprzez mobilną aplikację Zakładu Ubezpieczeń Społecznych - mZUS. Została udostępniona w połowie listopada. Do tej pory pobrano ją już 33 tysiące razy.

Dostępna jest już pierwsza aplikacja mobilna Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. mZUS umożliwia szybki dostęp do informacji i wniosków o świadczenia dla rodziny.

Przez mZUS złożysz nie tylko wniosek. Aplikacja przypomni ci też o ważnych terminach 

Można powiedzieć, że ZUS zdecydował się na rewolucję. Po raz pierwszy uruchomił mobilną aplikację, która - przynajmniej w teorii - ma uprościć i przyspieszyć proces składania wniosków o niektóre świadczenia. Aplikacja mZUS jest przeznaczona dla osób, które mogą korzystać z takich programów, jak 50 plus oraz - dobry start, czyli 300 plus.

Dlaczego warto ściągnąć, choćby na próbę, aplikację? ZUS przekonuje, że dzięki niej będziemy mogli w prosty sposób złożyć wniosek o świadczenia. Ponadto na bieżąco będziemy mogli śledzić status obiegu naszych dokumentów. Dzięki apce nie przeoczymy kolejnych terminów, w których będziemy musieli złożyć wnioski na następny okres świadczeniowy, ponieważ ZUS nam o nim przypomni. Co ważne, w aplikacji będziemy mieć dostęp do wniosków, które trafiły do ZUS różnymi kanałami, przez: aplikację mZUS, PUE ZUS, bankowość elektroniczną lub system Emp@tia.

ZUS zaznacza, w przyszłości aplikacja zostanie rozbudowywana - np. o możliwość składania kolejnych wniosków. 

Jak uruchomić aplikację mZUS? Podpowiadamy krok po kroku 

Z mZUS można korzystać na urządzeniach mobilnych z systemami operacyjnymi Android i iOS. Aplikację należy pobierać wyłącznie ze sklepów Google Play oraz App Store. Aby ją aktywować, należy połączyć ją ze swoim profilem PUE. 

Do tej pory aplikację mobilną ZUS ściągnięto 33 tys. razy. Jedną z osób, która ma już na swoim telefonie mZUS, jest pani Lena, matka czwórki dzieci. Najmłodsze dziecko na zaledwie kilka tygodni, więc pani Lena miała już okazję przetestować mZUS. 

Ściągnęłam ją na telefon, ponieważ chciałam złożyć wniosek na świadczenie na najmłodszą córkę. Okazało się jednak, że zapomniałam o 300 plus na starsze dzieci. Aplikacja mi o tym przypomniała i to jest fajne, bo termin składania wniosków upływał 30 listopada - opowiada naszemu portalowi.

Po ściągnięciu aplikacji, musimy ją skonfigurować z kontem PUE.  Po zalogowaniu się na stronie zus.pl, należy wyszukać zakładkę "ustawienia" (po lewej stronie), a następnie wejść w "ustawienia mobilne" i kliknąć "nowe urządzenie".  Następnie będziemy musieli zeskanować kod QR i wpisać jednorazowy kod weryfikacyjny, który zostanie wysłany na nasz telefon. 

Aplikacja mZUS. Nie musisz wpisywać swoich danych - już w niej będą 

Co istotne, po uruchomieniu aplikacji od razu znajdą się w niej nasze dane. Ponadto, na podstawie wcześniejszych wniosków do kreatora, za naszą za zgodą, zostaną pobrane wszystkie podawane wcześniej dane. Jeżeli coś w naszych danych uległo zmianie, bez problemu możemy to poprawić. Co więcej, w aplikacji automatycznie pojawiają się dane naszych dzieci zgłoszonych do ubezpieczenia zdrowotnego w ZUS. Mamy tu również wszystkie informacje na temat wcześniej złożonych świadczeń.  

W dalszej perspektywie aplikacja zostanie rozszerzona o kolejne świadczenia dla rodzin, czyli o wnioski o Rodzinny Kapitał Opiekuńczy „RKO” i dofinansowanie do żłobków „DZ” - informuje Marlena Nowicka, regionalna rzeczniczka ZUS w Wielkopolsce. 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Chcesz przeczytać cały artykuł? Wystarczy, że założysz konto lub zalogujesz sie na już istniejace

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy