Z początkiem nowego roku wchodzą w życie zmiany w przepisach dotyczących segregacji odpadów. Dotychczas odzież oraz inne tekstylia mogły trafiać do pojemników na odpady zmieszane, jednak od 1 stycznia będzie to niemożliwe.
Jakie odpady tekstylne podlegają segregacji od 1 stycznia 2025 roku?
Zgodnie z nowymi przepisami, do odpadów tekstylnych zaliczają się:
- Ubrania - odzież codzienna, sportowa, bielizna.
- Tkaniny domowe - pościele, ręczniki, obrusy, koce, tkaniny.
- Akcesoria tekstylne - szaliki, czapki, rękawiczki, torby tekstylne.
- Obuwie.
Warto pamiętać, że tekstylia oraz ubrania w dobrym stanie można będzie cały czas oddawać do specjalnych pojemników ustawionych w wielu punktach miast i mniejszych miejscowości, które są obsługiwane przez fundacje lub firmy zajmujące się ich zbiórką.
PRZECZYTAJ TAKŻE: Pierwsze niezwykłe zjawisko na niebie w 2025 roku. Zobaczyć będzie można Kwadrantydy
Gdzie oddać tekstylia?
Od 2025 roku odpady tekstylne będą trafiały bezpośrednio do Punktów Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych (PSZOK). Co istotne, gminy nie będą zobowiązane do odbioru tego typu odpadów od mieszkańców, a więc nie otrzymamy specjalnych pojemników ani worków przeznaczonych na tekstylia. W większości przypadków będziemy zobowiązani dostarczyć je osobiście do najbliższego PSZOK-u.Nowe przepisy mają na celu zwiększenie recyklingu odpadów tekstylnych i zmniejszenie ilości odpadów trafiających na składowiska.
Kary za brak segregacji tekstyliów
Gminy będą miały prawo nakładać kary na osoby, które nie będą przestrzegać nowych zasad segregacji odpadów. Oznacza to, że mieszkańcy, którzy nie będą segregować odpadów zgodnie z obowiązującymi przepisami, mogą zostać ukarani finansowo - czyli zapłacić wyższą stawkę za śmieci.PRZECZYTAJ TAKŻE: Autobusy wodorowe będą wozić pasażerów w Koninie. Ekologiczna rewolucja na ulicach miasta?
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.