Reklama

Nocny pożar pałacu w Pępowie. Kilkanaście zastępów straży pożarnej walczyło z ogniem

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości To nie była łatwa noc dla strażaków. Kilkanaście zastępów walczyło z ogromnym pożarem, który wybuchł na terenie pałacu w Pępowie (powiat gostyński). W zabytkowym obiekcie znajdowały się cenne meble i obrazy.

Pożar na terenie terenie zabytkowego dworu pałacowego w Pępowie - wybudowanego w XVII w. dla rodziny Konarzewskich - wybuchł dziś po północy (9 marca). Płomienie i gęsty dym, widoczne były z kilkunastu kilometrów. 

Pożar pałacu w Pępowie. Kilkanaście zastępów strażackich w akcji 

Na miejsce wysłano 12 zastępów straży pożarnej, nie tylko z powiatu gostyńskiego. Kiedy do Pępowa dotarły pierwsze jednostki, okazało się, że ogień objął już cały dach alkierza (wysuniętą narożną część budynku) od strony północnej.

- Paliło się na poddaszu, płonęła cała konstrukcja dachu alkierza, w którym znajduje się mieszkanie. Widząc, jaki jest rozmiar pożaru, uznaliśmy, że do pomocy potrzebny jest drugi wóz z drabiną mechaniczną i wysięgnikiem. Wezwaliśmy do pomocy przy akcji gaszenia zastęp z komendy powiatowej PSP w Krotoszynie - relacjonował portalowi gostynska.pl asp. sztab Przemysław Janicki z KP PSP w Gostyniu, który pączątkowo kierował działaniami ratowniczo-gaśniczymi.
Później rolę dowodzącego przejął komendat powiatowy PSP w Gostyniu - kpt. Marcin Nyczka.

Istniało ryzyko, że zawali się dach

Akcji gaśniczej nie ułatwiała pogoda - sypał śnieg, a momentami śnieg z deszczem. Co gorsza, było zagrożenie, że ogień przedostanie się do głównej części zabytkowego obiektu - w którym znajdują się cenne przedmioty. Strażacy mieli jednak problem z wejściem do wnętrza pałacu, ponieważ istniało niebezpieczeństwo zawalenia się dachu, którego konstrukcję mocno zniszczył ogień. Początkowo skupili się więc na gaszeniu pożaru z zewnątrz - nie tylko wodą, ale i pianą sprężoną. Na szczęście, pożogę udało się dość szybko opanować. 

W pałacu znajdowały się cenne meble i obrazy. Udało się je uratować

Kiedy okazało się, że ogień już się nie rozprzestrzenia, strażacy mogli wynieść z budynku cenne meble i inne rzeczy znacznej wartości (w salonie pałacu można było podziwiać np. malowidło panoramiczne Hafftena z 1880 roku oraz obraz pejzażowy Parmentiera z XIX w, a ponadto - zabytkowe szafy oraz barokową chrzcielnicę).

Działania strażaków w Pępowie nadal trwają. 

Materiał filmowy z akcji gaśniczej i bieżące informacje znajdziesz na portalu gostynska.pl - TUTAJ
 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Chcesz przeczytać cały artykuł? Wystarczy, że założysz konto lub zalogujesz sie na już istniejace

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy