Wybuchy na Słońcu. Nad Polską może pojawić się zorza polarna
Prognozy wskazują, że kojarzącą się głównie z kołem podbiegunowym zorzę polarną będziemy mogli zobaczyć w Polsce już dzisiejszej nocy (10 na 11 maja), bądź jutrzejszej.
Sądzę, że czekają nas najlepsze warunki do obserwacji zorzy polarnej od kilku-, kilkunastu, jeśli nie od ponad 20 lat - informuje Karol Wójcicki, autor fanpage'a "Z głową w gwiazdach".
Sprawcą tego zjawiska jest, jak wyjaśniają eksperci, są wybuchy na Słońcu, a w konsekwencji - burze magnetyczne. Amerykańska agencja NOAA przewiduje burzę klasy G3 (silna), z możliwością osiągnięcia klasy G4 (bardzo silna).
- Jeśli przewidywania dotyczące uderzenia skumulowanych CME (koronalnych wyrzutów masy ze Słońca - przyp. red.) okażą się prawidłowe, zorzę będzie można obserwować bez problemu z terenu całego kraju, a pod postacią subtelnej łuny nawet z przedmieść miast - pisze na swoim profilu Karol Wójcicki.
Słońce 9 maja / Fot. Piotr Owczarek
Łowcy Burz także potwierdzają:
Aktualnie w stronę Ziemi leci aż 5 koronalnych wyrzutów masy (CME)! Może to być jedna z najsilniejszych burz magnetycznych w XXI wieku!
Zorza polarna nad Polską. Kiedy warto spojrzeć w niebo?
Trudno natomiast określić ,w jakich godzinach zorza się pojawi.
Według prognoz, uderzenia skumulowanego CME możemy spodziewać się o świcie w sobotę 11.05. Intuicja podpowiada mi, że może to nastąpić jednak wcześniej, co byłoby niezwykle korzystne dla Polski, dlatego trzeba będzie bacznie monitorować dane z satelity DSCOVR - informuje autor bloga "Z głową w gwiazdach".
Pogoda w Wielkopolsce pozwoli na zobaczenie zorzy polarnej?
Według prognoz Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej, dzisiejszej nocy w Wielkopolsce może się chmurzyć. To oznacza, że warunki do obserwacji ewentualnej zorzy mogą nie być idealneJednak jutrzejszej nocy (11 na 12 maja) pogoda ma być zdecydowanie lepsza.
Zorza polarna nad Wielkopolską - niesamowity świetlny spektakl
Przewidywania sprawdziły się. W okolicach północy niebo rozbłysło feerią barw.
Teraz wiemy to już na 100%: to była burza magnetyczna klasy G5. Ekstremalna, najwyższej możliwej kategorii! Taka, o której będzie się mówiło latami i której będą poświęcone całe rozdziały w książkach o astronomii! - napisał kilka godzin temu Karol Wójcicki.
W wielu miejscach naszego regionu, tam gdzie niebo się przejaśniło, zorzę polarną udało się sfotografować.
ZOBACZ TAKŻE: Zielona kometa - rawiczaninowi udało się zrobić zdjęcie
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.