Pierwszy w Lesznie ogród deszczowy powstał na niezagospodarowanym wcześniej obszarze przy ul. 17 stycznia. Piaszczysty plac pełnił sporadycznie funkcję parkingu.
Był terenem zdegradowanym, nieestetycznym i mało reprezentacyjnym, choć niezwykle istotnym dla mieszkańców pobliskich nieruchomości - informowała w lipcu 2021 roku, po zakończeniu prac, Paulina Janowicz z biura prasowego prezydenta miasta Leszna.
Ogród deszczowy w Lesznie ma przede wszystkim zbierać wodę
Podstawową funkcją ogrodu jest oczywiście gromadzenie wody opadowej - pochodzącej z pobliskich terenów i zapobieganie lokalnym podtopieniom. Areał przeznaczony pod zieleniec specjalnie wyprofilowano, dzięki czemu utworzono zagłębienia, w których podczas obfitych opadów, gromadzi się woda.Teren obsadzono zielenią - trawami, kwiatami, krzewami i drzewami. Rośliny wspomagają oczyszczanie wody.
Ogród, poza funkcją retencyjną, jest miejscem rekreacji dla mieszkańców Leszna. Został wyposażony w drewniane podesty, po których można przejść lub usiąść.
Inwestycja została wykonana w ramach projektu "Zielone Leszno" i kosztowała ponad pół miliona złotych.
Miasto Leszno / archiwum portalu
Ogród deszczowy w Lesznie nagrodzony
Leszczyński ogród został uznany za przedsięwzięcie "innowacyjne i przynoszące korzyść mieszkańcom oraz środowisku". Nagrodzono go w konkursie Ministerstwa Klimatu i Środowiska - "Miasto z Klimatem - najlepszy zrealizowany projekt".
Realizacja Leszna zajęła II miejsce w kategorii miast do 70.000 mieszkańców - czytamy na stronie internetowej Leszna.
Podczas gali w Warszawie okolicznościową stauetkę odebrał wiceprezydent miasta - Adam Matych. Ponadto, samorządowi przyznano nagrodę finansową w wysokości 10 tys. zł, a inwestycja zostanie opisana w tzw. Podręczniku Dobrych Praktyk.
ZOBACZ TAKŻE: Jaki może być wynik wyborów 15 października? Przeczytaj rozmowę z ekspertem od polityki
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.