Reklama

Leczenie onkologiczne w czasie pandemii - dane NFZ

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: pixabay

Leczenie onkologiczne w czasie pandemii - dane NFZ - Zdjęcie główne

foto pixabay

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Wielkopolski Oddział Wojewódzki NFZ przeanalizował dane dotyczące leczenia onkologicznego w czasie pandemii. Coraz mniej pacjentów podejmuje leczenie lub decyduje się na pogłębioną diagnostykę, choć liczba rozpoznań i podejrzeń nowotworów (na podstawie wydanych kart DILO) nie maleje.

Apelujemy do personelu medycznego, aby informował pacjentów o potrzebie operacji, czy też podjęcia innego leczenia, a także przekonywał chorych, że także w czasie pandemii szpital zapewnia bezpieczne warunki hospitalizacji. Zwracamy się też do samych pacjentów, aby strach przed koronawirusem nie powstrzymywał ich przed podjęciem walki o zdrowie i życie - pisze NFZ.

Leczenie onkologiczne - statystyki

 • W okresie od stycznia do sierpnia 2021 r. lekarze w Wielkopolsce wydali więcej kart DiLO (diagnostyki i leczenia onkologicznego) niż w analogicznym okresie lat 2019-20.

 • Jednocześnie analizy Wielkopolskiego Oddziału NFZ wskazują na spadek liczby pacjentów leczonych onkologicznie, co oznacza, że część osób z rozpoznaniem lub podejrzeniem nowotworu nie podjęła leczenia.

 • Oddziały onkologiczne nie były i nie są przekształcane na „covidowe”, pandemia nie powinna więc wpływać na dostępność do leczenia nowotworów.

 • W 2020 i 2021 r. spadła liczba pacjentów leczonych onkologicznie w szpitalach, w porównaniu do 2019 r. – wynika z opracowania przygotowanego przez Wielkopolski NFZ. Gdyby spojrzeć na okres od stycznia do końca sierpnia, wynika z niego, że w 2019 r., jeszcze przed pandemią COVID-19, hospitalizowanych z powodu nowotworów było 36 tys. pacjentów. W tym samym okresie w roku 2020 i 2021 liczba ta wynosiła 30 tys. Przez cały 2019 r. odnotowaliśmy 51,4 tys. chorych leczonych onkologicznie w szpitalach, a w 2020 r. – 42,4 tys. Wraz ze spadkiem liczby leczonych pacjentów, spadła także liczba hospitalizacji.

  Mniejszą liczbę pacjentów leczonych z powodu chorób nowotworowych trudno wytłumaczyć mniejszą liczbą rozpoznań. Przeciwnie – od stycznia do sierpnia 2021 r. lekarze wydali 16 tys. kart diagnostyki i leczenia onkologicznego (DiLO). To o 12 proc. więcej niż w analogicznym okresie 2019 r. i o 22 proc. więcej niż w 2020 r. Największy wzrost liczby wystawionych kart DiLO nastąpił w gabinetach lekarzy specjalistów. Więcej niż w poprzednich latach wydali ich także lekarze podstawowej opieki zdrowotnej.

  - Niezależnie od tego, czy nowotwór zdiagnozowano niedawno, czy też chory jest leczony już od jakiegoś czasu, apelujemy do pacjentów, by nie zwlekali z terapią. W przypadku chorób onkologicznych czas liczy się szczególnie. Cenny jest każdy dzień i nie można pozwolić sobie na zaniedbanie lub rezygnację z leczenia – apeluje Agnieszka Pachciarz, dyrektor wielkopolskiego NFZ. – W rzeczywistości pandemii COVID-19 niezwykle ważne było dla nas zachowanie ciągłości leczenia pacjentów onkologicznych. Dlatego też na żadnym etapie walki z pandemią, na oddziały covidowe nie były przekształcane oddziały onkologiczne. Zwracamy też szczególną uwagę dyrektorów szpitali i ordynatorów oddziałów, by miejsca te były całkowicie bezpieczne dla pacjentów pod kątem epidemiologicznym. Prosimy personel, aby to on mówił pacjentom o potrzebie poddania się operacji czy zastosowania innego leczenia.

  Spadek w chirurgii, wzrost w nowym programie

  Największy spadek liczby leczonych pacjentów odnotowano w zakresie chirurgii onkologicznej – o 34 proc. w 2020 r. względem 2019 r. i o kolejne 9 proc. w 2021 r. względem 2020 r. (porównanie okresów od stycznia do sierpnia). Spadki w kolejnych latach odnotowano także w onkologii klinicznej i hematologii. Po spadku w latach 2019-20, powoli ponownie przybywa pacjentów leczonych w ramach ginekologii onkologicznej oraz onkologii i hematologii dziecięcej.

  Coraz więcej osób jest również leczonych w programie Kompleksowej Opieki Onkologicznej nad pacjentkami z nowotworem piersi. Od 1 października 2019 r. realizują go w Wielkopolsce cztery placówki: Wielkopolskie Centrum Onkologii, poznański Szpital Kliniczny Przemienienia Pańskiego, Centrum Medyczne HCP i Pleszewskie Centrum Medyczne. Od 1 czerwca tego roku pacjenci w regionie mogą też korzystać z programu kompleksowej opieki nad pacjentem z nowotworem jelita grubego, także prowadzonym w czterech szpitalach: WCO, poznańskim Szpitalu Klinicznym im. H. Święcickiego, Szpitalu Średzkim Serca Jezusowego oraz Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Lesznie.

  W Wielkopolsce najwięcej pacjentów (w okresie od stycznia do sierpnia 2021 r.) leczono z powodu:

  • nowotworów niezłośliwych (8,3 tys. pacjentów);

 • nowotworów o niepewnym lub nieznanym charakterze (6,5 tys. pacjentów);

 • nowotworów złośliwych układu pokarmowego (3 tys. pacjentów);

 • nowotworów złośliwych układu oddechowego i narządów klatki piersiowej (2,3 tys. pacjentów);

 • nowotworów złośliwych układu moczowego (2,1 tys. pacjentów);

 • nowotworów złośliwych piersi (1,9 tys. pacjentów).

 • Także w poprzednich latach były to najczęstsze przyczyny leczenia pacjentów onkologicznych.

  Mniej nowych pacjentów leczonych chemioterapią

  Chorzy na nowotwory mogą odbywać chemioterapię w warunkach dłuższego pobytu szpitalnego, trybu jednodniowego lub ambulatoryjnie. Liczba pacjentów w Wielkopolsce korzystających z chemioterapii, powoli wraca na poziom z 2019 r. Wtedy od stycznia do końca sierpnia wyniosła ona 19,4 tys. chorych, w 2020 r. – 18,8 tys., a w tym roku – 19,1 tys. Niepokojąca jest jednak liczba pacjentów, u których dopiero zaczyna się leczenie. We wspomnianym okresie w 2019 r. wynosiła ona 7,3 tys. pacjentów, podczas gdy w 2020 i 2021 r. – 6,6 tys.

  W zakresie lekowych programów onkologicznych i hematoonkologicznych udaje się utrzymać wzrostową tendencję liczby pacjentów. Ponownie porównując okres od stycznia do sierpnia w latach 2019-2021 r. było ich 6,5 tys. w 2019 r., o tysiąc więcej w 2020 r. i 8 tys. w 2021r. Obecnie w Wielkopolsce najwięcej pacjentów leczonych jest w programach lekowych: chorych na raka piersi, zaawansowanego raka jelita grubego, raka płuca, raka prostaty, czerniaka, szpiczaka czy raka nerki.

  Szanowni Internauci. Komentujcie, dyskutujcie, przedstawiajcie swoje argumenty, wymieniajcie poglądy - po to jest nasze forum i możliwość dodawania komentarzy. Prosimy jednak o merytoryczną dyskusję, o rezygnację z wzajemnego obrażania, pomawiania itp. Szanujmy się.

  Udostępnij na:
  Facebook
  wróć na stronę główną

  Chcesz przeczytać cały artykuł? Wystarczy, że założysz konto lub zalogujesz sie na już istniejace

  e-mail
  hasło

  Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

  Komentarze (0)

  Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

  Wczytywanie komentarzy