Reklama

Rośnie liczba chorych na COVID-19 w Wielkopolsce. Szpital tymczasowy w Poznaniu zwiększa liczbę łóżek

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: poznań.pl

Rośnie liczba chorych na COVID-19 w Wielkopolsce. Szpital tymczasowy w Poznaniu zwiększa liczbę łóżek    - Zdjęcie główne

Szpital tymczasowy na MTP, prowadzony przez Szpital Kliniczny Przemienienia Pańskiego UM w Poznaniu zaczął przyjmować pacjentów w poniedziałek, 1 lutego. | foto poznań.pl

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Koronawirus Eksperci zapowiadają, że Polska wkracza właśnie w trzecią falę pandemii. Czy Wielkopolska jest przygotowana na wzrost liczby zachorowań?

W tym momencie w wielkopolskich szpitalach nie brakuje łóżek dla pacjentów chorych na COVID-19 - zapewniają przedstawiciele wielkopolskiego oddziału NFZ.  

– Monitorujemy sytuację epidemiczną w Wielkopolsce, obserwujemy poziom obłożenia łóżek dla pacjentów z COVID-19 i na bieżąco rekomendujemy wojewodzie wielkopolskiemu rozwiązania najbardziej korzystne dla mieszkańców naszego regionu – mówi Agnieszka Pachciarz, dyrektor Wielkopolskiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia.

Na dziś na drugim poziomie zabezpieczenia (są to łóżka dla pacjentów, u których zdiagnozowano wyłącznie COVID-19, niewymagających leczenia specjalistycznego, w szczególności zabiegowego) dostępnych jest 1358 łóżek.

– Każdy region naszego województwa jest zabezpieczony w łóżka covidowe, dysponujemy także zasobem łóżkowym szpitala tymczasowego w Poznaniu. W tej chwili zajęte są 882, a wolnych jest 476. Jeśli chodzi o łóżka respiratorowe, to na drugim poziomie jest ich 130, a zajęte są 83 – wyjaśnia wojewoda wielkopolski Michał Zieliński.

W ostatnich trzech miesiącach „odmrożone” zostały oddziały covidowe w kilku szpitalach w województwie wielkopolskim. Całkowicie uwolniono m.in. Szpital w Wolicy czy Środzie Wielkopolskiej. Decyzje były podejmowane po konsultacjach z ekspertami i nie wpłynęły negatywnie na sytuację pacjentów w Wielkopolsce. Wręcz przeciwnie, poprawiła się dostępność do leczenia dla pacjentów, u których nie zdiagnozowano zakażenia koronawirusem oraz dla tych, którzy wymagają m.in. rehabilitacji pulmonologicznej po przejściu COVID-19.

W strategii walki z epidemią COVID-19 kluczowe jest, by zapewnić szpitale leczące pacjentów zakażonych koronawirusem w każdej części Wielkopolski. Najwięcej miejsc jest w Poznaniu, ale zabezpieczamy duże oddziały covidowe także w: Słupcy (140 łóżek), Rawiczu (100 łóżek), Ostrowie Wielkopolskim (90 łóżek), Czarnkowie (82 łóżek), w Pleszewie (45 łóżek). 

Łącznie w całej Wielkopolsce pacjentów ze zdiagnozowanym COVID-19 leczy 20 tradycyjnych szpitali oraz szpital tymczasowy na MTP w Poznaniu. W tym ostatnim we wtorek, 9 marca zostanie otwarty trzeci moduł łóżek.

Szpital tymczasowy w Poznaniu. Nowy moduł

Szpital tymczasowy na Międzynarodowych Targach Poznańskich, prowadzony przez Szpital Kliniczny Przemienienia Pańskiego UM w Poznaniu zaczął przyjmować pacjentów w poniedziałek, 1 lutego. Na początek uruchomiono w nim dwa moduły dla pacjentów. To łącznie 56 łóżek (jeden moduł liczy 28) plus 10 łóżek respiratorowych. 

Biorąc pod uwagę aktualne zapełnienie szpitala na MTP – podjęta została decyzja o uruchomieniu od wtorku, 9 marca kolejnego, trzeciego modułu. Zgodę na poszerzenie bazy łóżkowej wydał wojewoda wielkopolski. Od tego dnia dla pacjentów chorych na COVID-19 przygotowane będą więc łącznie 94 łóżka. Jeśli wystąpi taka potrzeba, możliwe jest uruchamianie kolejnych modułów.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Chcesz przeczytać cały artykuł? Wystarczy, że założysz konto lub zalogujesz sie na już istniejace

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy