Reklama

Restrykcje koronawirusowe przedłużono. Z majówki lepiej zrezygnować

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Adam Guz/KPRM

Restrykcje koronawirusowe przedłużono. Z majówki lepiej zrezygnować - Zdjęcie główne

Minister Adam NIiedzielski ogłasza decyzję dotyczącą kolejnych obostrzeń | foto Adam Guz/KPRM

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Koronawirus A. Niedzielski: Te decyzje dotyczące najbliższego tygodnia mają na celu zminimalizowanie obciążenia infrastruktury szpitalnej, a szczególnie infrastruktury respiratorowej.

Jaka sytuacja, jeśli chodzi o restrykcje koronawirusowe będzie w Polsce po 18 kwietnia? Co planuje rząd? Przedłużenie obowiązujących obostrzeń o tydzień, z wyjątkami dla przedszkoli i żłobków. Już od najbliższego poniedziałku dzieci tam powrócą. Co z majówką? Na czas długiego majowego weekendu hotele nieczynne, jak do tej pory. Gastronomia również zamknięta. Taka jest dzisiejsza decyzja Ministerstwa Zdrowia i rządu w sprawie restrykcji. 

- Te decyzje dotyczące najbliższego tygodnia mają na celu zminimalizowanie obciążenia infrastruktury szpitalnej, a szczególnie infrastruktury respiratorowej - tłumaczył Adam Niedzielski, minister zdrowia podczas dzisiejszej konferencji prasowej.

 

Koronawirus-obostrzenia. Przedłużenie o tydzień

 

Szef resortu zdrowia wyjaśniając decyzję o przedłużeniu obowiązujących restrykcji nawiązał do sytuacji w polskich szpitalach. Podkreślił, że apogeum trzeciej fali koronawirusa, jeśli chodzi o liczbę zachorowań, mieliśmy w zeszłych tygodniach, a teraz III fala przetacza się przez szpitale. Jak się okazało główną przesłanką do podjęcia takiej a nie innej decyzji o obostrzeniach było obłożenie łóżek covidowych oraz tych z respiratorami. 

- Mamy zajętych 34 tysiące łóżek. Dostępność łóżek jeśli chodzi o cały system jest prawie 46 tysiące. Bufor bezpieczeństwa na dziś to 12 tysięcy. (...) W infrastrukturze szpitalnej mamy ten bufor bezpieczeństwa, na wypadek, gdyby pojawił się jakiś efekt zachorowań poświątecznych, jesteśmy w stanie zmierzyć się z takim wyzwaniem - przekonywał Adam Niedzielski.

Zaznaczył, że kwestia „dystrybucji bufora bezpieczeństwa” jest bardzo zróżnicowana w poszczególnych rejonach kraju, gdyż istnieje pewna dysproporcją z obłożeniem łóżek w danych województwach. - Obłożenie łóżek jest na średnim poziomie 75%, przy respiratorach wskaźniki są nieco wyższe. A to oznacza, że mniej więcej od tygodnia mamy stabilizujący się trend. Ale ta stabilizacja obłożenia łóżek i respiratorów nie jest na bardzo wysokim poziomie. To jest główna przesłanką do tego, że podjęliśmy decyzję o przedłużeniu obowiązywania restrykcji o tydzień - powiedział minister Niedzielski.

 

Koronawirus-obostrzenia. Dwa wyjątki

 

Rząd wprowadził dwa wyjątki. Jeden dotyczy żłobków i przedszkoli: już od najbliższego poniedziałku do tych placówek będą mogły wrócić dzieci. Drugi wyjątek dotyczy uprawiania sportu.

- Po rozmowach z premierem Glińskim doszliśmy do wniosku, żeby przywrócimy możliwość uprawiania sportu na otwartym powietrzu, gdyż tu ryzyko transmisji wirusa jest dużo mniejsze - powiedział szef resortu zdrowia.

Dopuszczono plenerowe rozgrywki młodzieżowe, współzawodnictwo i zajęcia w ramach sportu zawodowego. Treningi i rozgrywki od 19 kwietnia będą mogły się odbywać na obiektach sportowych, na świeżym powietrzu w grupie do 25 osób. Wszystkie pozostałe restrykcje  będą obowiązywały do kolejnej niedzieli - do 25 kwietnia.

 

Co z długim majowym weekendem?

- Żeby nie było dylematów związanych z podejmowaniem decyzji co do majówki, przedłużamy o 2 tygodnie restrykcje obowiązujące w zakresie hoteli i obiektów noclegowych - powiedział Adam Niedzielski.

To oznacza, że dłużej będą obowiązywać obostrzenia dotyczące hoteli i obiektów noclegowych. Te mają być zamknięte do 3 maja.

Minister zdrowia, odpowiadając na pytania dziennikarzy poinformował też, że majówka będzie tym okresem, kiedy bardziej zostaną wytężone kontrole, prowadzone przez policję i inspektorów sanitarnych.

 

Koronawirus-obostrzenia. Co z dalszym poluzowywaniem?

 

Czy jest możliwe, że za tydzień regionalnie część obciążeń może zostać zdjęta? Adam Niedzielski zapowiedział, że przy dalszym poluzowywaniu restrykcji koronawirusowych, „regionalizacja obostrzeń jest wręcz pewna”.

- Zupełnie inaczej sytuacja epidemiczna wygląda na ścianie wschodniej, a zupełnie na ścianie zachodniej i południowym pasie kraju. Przyjęliśmy sobie robocze kryterium - jeśli liczba zakażeń w województwach spadnie poniżej 30 na 100 tysięcy mieszkańców to wtedy będziemy myśleli o kolejnych krokach, które w pierwszej kolejności związane będą z edukacją - stwierdził minister zdrowia.

 

Obostrzenia, jakie wciąż obowiązują:

  • Sklepy budowlane i meblowe o powierzchni powyżej 2 tys. m kw. są zamknięte. Hurtownie i składy budowlane będą otwarte
  • W kościołach i placówkach handlowych pow. 100 m kw. obowiązuje limit jednej osoby na 20 m kw.
  • Uprawianie sportu na świeżym powietrzu dopuszczalne dla grup do 25 osób
  • Zamknięte są salony fryzjerskie i kosmetyczne
  • Zamknięte są hotele z wyjątkiem hoteli robotniczych
  • Zamknięte są kina, teatry, muzea i galerie sztuki
  • Zamknięte są sklepy w centrach handlowych z wyjątkiem sklepów spożywczych, aptek, drogerii, salonów prasowych, księgarni i sklepów zoologicznych
  • Zamknięte są sauny, solaria i kasyna
  • Zamknięte są siłownie i kluby fitness
  • Wszystkie szkoły działają w trybie zdalnym
 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Chcesz przeczytać cały artykuł? Wystarczy, że założysz konto lub zalogujesz sie na już istniejace

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy