Reklama

Koronawirus. Jest decyzja w sprawie szczepień młodzieży. Zapisy już od poniedziałku – 17 maja

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Koronawirus. Jest decyzja w sprawie szczepień młodzieży. Zapisy już od poniedziałku – 17 maja  - Zdjęcie główne

Koronawirus. Jest decyzja w sprawie szczepień młodzieży. Zapisy już od poniedziałku – 17 maja

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Koronawirus Osoby w wieku szesnastu i siedemnastu lat – mogą zaszczepić się na koronawirusa. Na szczepienie będą mogły rejestrować się już od najbliższego poniedziałku – 17 maja. Jest w końcu decyzja w tej sprawie rządzących. Poinformował o niej minister zdrowia, Adam Niedzielski. Szesnastolatki i siedemnastolatki szczepione będą preparatem Pfizer/BioNTech.

Za kilka dni młodsza część naszego społeczeństwa – czyli szesnastolatki i siedemnastolatki – będą mogły szczepić się na koronawirusa. Wszystko oczywiście w ramach Narodowego Programu Szczepień. 

- System działa. Zachęcam wszystkich, żeby się szczepili zgodnie z harmonogramem. To jedyne remedium powrotu do normalności – mówił kilka dni temu na konferencji prasowej premier, Mateusz Morawiecki. 

Koronawirus. 35 dni między dawkami 

Aby uniknąć czwartej fali szczepienia muszą być jak najszybsze. Stąd skróceni okresu między pierwszą a drugą dawką szczepionki przeciw koronawirusowi. Teraz jeśli chodzi o szczepionki firm – Pfizer, Moderna i AstraZeneca - wystarczy poczekać 35 dni. Tak informował szef KPRM i pełnomocnik rządu ds. szczepień - Michał Dworczyk. Dodał, że zmiany te będą dotyczyć tych osób, które zapisywać będą się na szczepienie od poniedziałku 17 maja.  

- Wszyscy, którzy od 17 maja będą rozpoczynali swoje szczepienie, będą mieli z automatu skrócony termin między dawkami - powiedział minister Michał Dworczyk, szef KPRM i pełnomocnik rządu ds. szczepień.

Ale uwaga – pacjenci, którzy już przyjęli pierwszy zastrzyk, też mogą dostać drugą dawkę szybciej. Ale nie stanie się to z tzw. automatu. Muszą oni w sprawie przyspieszenia terminu podania drugiej dawki sami skontaktować się z punktem szczepień, w którym dostali pierwszą dawkę.  I właśnie tam ustalić ewentualne zmiany w terminach. 

Koronawirus. Co z nastolatkami?

Wszyscy, którzy do 9 maja 2021r. skończyli 18 lat mogą już wybrać swój termin i miejsce szczepienia przeciw koronawirusowi. A co z młodszymi? Co np. z tymi powyżej 16. roku życia? 

W ślad za badaniami firmy Pfizer, które potwierdzają możliwość szczepienia 16 oraz 17-latków – chcemy udostępnić możliwość zaszczepienia tej młodszej części naszego społeczeństwa – mówił na konferencji prasowej w środę - 12 maja – premier Mateusz Morawiecki. 

Do piątku – 14 maja – miały być znane szczegóły szczepienia szesnastolatków i siedemnastolatków. I już wiadomo, że będą oni mogli rejestrować się na szczepienie już od najbliższego poniedziałku – 17 maja. Poinformował o tym minister zdrowia, Adam Niedzielski. Rozporządzenie ma być podpisane jeszcze dziś – piątek 14 maja. Szesnastolatki i siedemnastolatki szczepione będą preparatem Pfizer/BioNTech. 

- Tylko ta szczepionka jest dopuszczona do użytku przez osoby w wieku 16 i 17 lat - mówił minister zdrowia, Adam Niedzielski.

Do wykonania szczepienia przez 16- i 17- latków konieczna będzie zgoda rodzica lub opiekuna, ale jego obecność przy szczepieniu nie będzie wymagana. Dlatego na stronie ministerstwa zdrowia – w niedzielę – 16 maja – pojawić ma się nowy formularz szczepień poszerzony właśnie o zgodę rodziców. Bez zgody – szczepienie nie będzie możliwe. 

Pleszew. Koronawirus. Rejestracja na szczepienia 

Przypominamy też, że rejestrować można się poprzez całodobową, bezpłatną infolinię – 989. Wystarczy podać numer PESEL osoby chcącej się zaszczepić, wybrać dokładny termin i miejsce szczepienia. Nie trzeba zostawiać żadnego numeru telefonu, ale jeśli się to zrobi, to na wskazany numer otrzyma się SMS-a z potwierdzeniem umówienia wizyty, a w przeddzień szczepienia - przypomnienie. Na podanie drugiej dawki umawiamy się już w punkcie szczepień. Można też wybrać elektroniczną drogę rejestracji przez tzw. e-Rejestrację – jest ona dostępna na stronie pacjent.gov.pl. W tym przypadku trzeba mieć profil zaufany.

Po rezerwacji otrzymuje się SMS-a z potwierdzeniem, a dzień przed planowaną wizytą przypomnienie. Można również skontaktować się z wybranym lokalnym punktem szczepień. No i można rejestrować się poprzez wysłanie SMS-a na numer 664 908 556 lub 880 333 333 o treści: SzczepimySie. System prześle prośbę o podanie numeru PESEL, potem o przesłanie kodu pocztowego. Wystarczy odpowiedzieć wówczas – „tak”. Jeśli odpowiemy – „nie” – otrzymamy wiadomość z nową propozycją terminu i lokalizacji szczepień. 

Artykuł pochodzi z portalu zpleszewa.pl. Kliknij tutaj, aby tam przejść.
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Chcesz przeczytać cały artykuł? Wystarczy, że założysz konto lub zalogujesz sie na już istniejace

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy