Reklama

Koniec z wymianą tablic rejestracyjnych!

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Adobe Stock

Koniec z wymianą tablic rejestracyjnych! - Zdjęcie główne

Po tablicach ich poznacie? Już nie | foto Adobe Stock

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Od dawna noszono się z zamiarem zmiany przepisów mówiących o obowiązkowej wymianie tablic rejestracyjnych samochodu, który zmienił właściciela. Wiązało się to nie tylko z poniesieniem kosztów przez nowego użytkownika pojazdu, ale i z problemem utylizacji „blach”, które straciły ważność. Od 31 stycznia 2022 weszła w życie deregulacja, dzięki której – pod pewnymi warunkami- możemy zachować stare tablice.

Już od ponad tygodnia, a konkretniej od 31 stycznia nastąpiła kolejna zmiana przepisów dotyczących wymiany tablic rejestracyjnych przy zakupie używanego auta. To od tego momentu kierowca otrzyma możliwość pozostawienia starych tablic rejestracyjnych nawet w sytuacji, w której nie zgadzają się oznaczenia lokalizacyjne. Innymi słowy, auto zakupione przez mieszkańca jednego z powiatów w Wielkopolsce od sprzedawcy w Gdańsku czy Warszawiemoże legalnie zachować tablice oznaczone GDA czy WPR ,a sam właściciel nie musi ich zmieniać na PGS, PJA czy PRA. Oczywiście, dotyczy to jedynie aut zakupionych w Polsce.

Wizyta nadal konieczna

To jednak nie oznacza braku obowiązku wizyty w Wydziale Komunikacji Starostwa Powiatowego w swoim powiecie. Urzędnik musi bowiem wprowadzić do bazy dane nowego właściciela i zamówić nowy dowód rejestracyjny pojazdu oraz wydać tymczasowy dokument. Nie zawsze jednak zachowanie dotychczasowego numeru rejestracyjnego jest możliwe. Każdy indywidualny przypadek musi spełnić jeszcze dwa wymogi:

  • tablica nie może być zniszczona czy nieczytelna
  • konieczna jest legalizacja dotychczasowych tablic rejestracyjnych (a więc zmiana nalepki legalizacyjnej/homologacyjnej).
Kolejnym novum jest fakt, że nie będzie trzeba ponosić opłaty za nalepkę kontrolną, co pozwoli nieco oszczędzić na zakupie. Przy nabyciu samochodu osobowego, do którego najczęściej wydawane są zwykłe tablice kosztujące 80 zł, łącznie z opłatami w kieszeni kierowcy pozostanie 99,50 zł. Bez wątpienia jest to więc zmiana z korzyścią dla zmotoryzowanych. 

Prawo czy obowiązek

Czy zachowanie dotychczasowych tablic rejestracyjnych jest obowiązkowe? Nie. Poprzednie oznaczenia mogą być zniszczone lub po prostu kierowca może chcieć posiadać własne, albo związane literowo z rodzimym powiatem albo indywidualne, za dodatkową opłatą. Każdorazowo zachowanie czy zmiana numeru rejestracyjnego, a co za tym idzie, tablic następuje wyłącznie na wniosek nowego właściciela.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Chcesz przeczytać cały artykuł? Wystarczy, że założysz konto lub zalogujesz sie na już istniejace

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy