Reklama

Zmiany zasad obowiązujących przy rejestracji pojazdów

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Zdjęcie poglądowe

Zmiany zasad obowiązujących przy rejestracji pojazdów - Zdjęcie główne

Zmiany zasad obowiązujących przy rejestracji pojazdów | foto Zdjęcie poglądowe

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Zmiany zasad obowiązujących przy rejestracji pojazdów. Ma być prościej i taniej.

Po wprowadzeniu nowych zasad obowiązujących przy rejestracji pojazdów Polacy kupujący używane pojazdy mają zaoszczędzić czas i pieniądze.

31 stycznia 2022 roku w życie wejdzie kolejny element tak zwanego „pakietu deregulacyjnego”, w myśl którego po zakupie auta z drugiej ręki nie trzeba będzie zmieniać tablic rejestracyjnych. Będą jednak warunki.

Koniec zbędnego obowiązku. Co zmieni to w praktyce?

W 2020 r. w polskich urzędach dokonano rejestracji 3 milionów pojazdów. Jak wynika z danych Instytutu Badań Rynku Motoryzacyjnego Samar, aż 1,8 mln spośród nich wynikało z faktu zakupu pojazdu, który już wcześniej był zarejestrowany w kraju.

W takim przypadku sprawa nie kończy się na zmianie danych właściciela pojazdu figurujących w urzędowych bazach danych. Każde województwo i miasto ma przydzielony mu kod początku numeru rejestracyjnego.

Nie ma w tym nic dziwnego, w końcu trzeba było w jakiś sposób uporządkować kwestię wykorzystywania puli numerów rejestracyjnych tak, by urzędnicy pracujący w różnych częściach kraju nie przydzielali różnym pojazdom tych samych numerów.

Problem polega na tym, że od lat nabywca używanego pojazdu, który już wcześniej był zarejestrowany w Polsce, podczas wizyty w urzędzie musi zmienić numery rejestracyjne.

Z obowiązku tego są zwolnieni kupujący pojazdy jeżdżące wcześniej na lokalnych „blachach”. Jakie były źródła tego obowiązku? Być może kiedyś pomagało to policji w namierzaniu kradzionych aut. Dziś, w dobie popularności leasingu, wiele osób na co dzień korzysta jednak z aut o pozamiejscowych numerach, więc ten argument upada.

Kończy się przymus zmiany tablic rejestracyjnych. Rząd postawił warunki

Nowe przepisy, które mają zacząć obowiązywać od 31 stycznia 2022 r. mówią, że „składający wniosek o rejestrację pojazdu może wnioskować o zachowanie dotychczasowego numeru rejestracyjnego, w tym tablic (tablicy) rejestracyjnych, jeżeli pojazd był już zarejestrowany na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej”.

Nowe przepisy nie stawiają żadnych warunków co do tego, gdzie na terenie kraju pojazd był wcześniej zarejestrowany. Będzie więc można zachować stare numery, nawet jeśli kupimy auto po drugiej stronie kraju. Z takiej możliwości nie będzie jednak mógł skorzystać każdy.

Przepisy mówią, że dotychczasowe „blachy” będą mogły zostać, „jeśli są utrzymane w należytym stanie i pozostają czytelne”. Urzędnik będzie więc mógł zakwestionować podrapane, zardzewiałe czy wyblakłe tablice.

Zmiana przepisów - będzie taniej

Nowy przepis dotyczy też tylko tych tablic, których „wzór jest zgodny z obecnie obowiązującym”. Ci, którzy kupią pojazd na czarnych tablicach, nie będą więc mogli ich zachować. To samo może się tyczyć białych tablic rejestracyjnych, ale z polską flagą zamiast symbolu Unii Europejskiej.

Jak mówią przepisy, jeśli urzędnik zaaprobuje dotychczasowe tablice rejestracyjne pojazdu, wydana zostanie decyzja o rejestracji pojazdu i dowód rejestracyjny. Dokonana zostanie również legalizacja dotychczasowych tablic rejestracyjnych. W praktyce nabywca zapłaci o 80 zł mniej niż dziś.

 

Szanowni Internauci. Komentujcie, dyskutujcie, przedstawiajcie swoje argumenty, wymieniajcie poglądy - po to jest nasze forum i możliwość dodawania komentarzy. Prosimy jednak o merytoryczną dyskusję, o rezygnację z wzajemnego obrażania, pomawiania itp. Szanujmy się.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Chcesz przeczytać cały artykuł? Wystarczy, że założysz konto lub zalogujesz sie na już istniejace

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy