Reklama

Nowa baza wojsk amerykańskich w Powidzu. To kompleks logistyczno-sprzętowy

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości - Baza, którą dziś otwieramy jest wzorowana na bazach Stanów Zjednoczonych, które funkcjonują od lat w zachodniej Europie - podkreślił Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej, podczas otwarcia kompleksu logistyczno-sprzętowego w Powidzu. Będzie tam składowany oraz naprawiany sprzęt i uzbrojenie.

Minister obrony narodowej - Mariusz Błaszczak z ambasadorem USA w Polsce - Markiem Brzezinskim, oficjalnie otworzyli nowy kompleks logistyczno-sprzętowy w bazie wojskowej w Powidzu. To, jak podkreślił minister, kolejna inwestycja związana ze wzmocnieniem bezpieczeństwa Polski i wschodniej flanki NATO.

Nowa baza wojsk amerykańskich w Powidzu. Największy projekt od 30 lat

Nowy kompleks długotrwałego magazynowania i napraw sprzętu to - jak wyjaśnia ministerstwo obrony narodowej - największy, pojedynczy projekt infrastrukturalny, który finansuje NATO i USA w ostatnich 30 latach. Na ponad 60 tys. m kw. powierzchni magazynowej przechowywane mają być tysiące egzemplarzy sprzętu i wyposażenia wojskowego.

- Baza, którą dziś otwieramy jest wzorowana na bazach Stanów Zjednoczonych, które funkcjonują od lat w zachodniej Europie. Możliwość składowania sprzętu wojskowego w tej bazie znacząco skróci czas reakcji sił USA, reakcji wzmacniającej bezpieczeństwo Polski i całej wschodniej flanki NATO. System bezpieczeństwa, który budujemy opiera się właśnie na takiej zasadzie. Na zasadzie budowania systemu obrony i odstraszania. A więc w ciągu zaledwie kilku dni siły Stanów Zjednoczonych będą mogły wesprzeć siły Polski. Sam fakt zbudowania tej bazy jest bardzo ważnym elementem odstraszającym agresora i pokazującym solidarność w ramach Sojuszu Północnoatlantyckiego - mówił Mariusz Błaszczak. 

Mariusz Błaszczak: Wybieramy sprzęt najlepszy, sprawdzony w boju

MON podaje, że nowy kompleks umożliwia szybkie i sprawne przyjęcie sojuszniczych sił wzmocnienia, skracając czas ich pełnego wyposażenia w sprzęt z półtora miesiąca (w przypadku sprzętu przerzucanego z USA) do zaledwie kilku dni.

Nowo otwarta baza ma uzupełnić - także powstający w Powidzu - amunicyjny kompleks magazynowy MSA (Munition Storage Area).

- Za mną pokazany jest sprzęt Stanów Zjednoczonych, ale Wojsko Polskie też jest wyposażane w taki sam sprzęt. To jest zasada, której przestrzegamy. Wybieramy sprzęt najlepszy, sprawdzony w boju. Sprzęt amerykański dlatego, że chcemy budować interoperacyjność z siłami USA. Polskie Abramsy już niedługo, bo jeszcze w tym roku, trafią na wyposażenie Wojska Polskiego. Co do zasady, naszym celem jest to, żeby interoperacyjność między siłami Stanów Zjednoczonych i polskimi siłami zbrojnymi była jak największa - dodał szef MON.

Inwestycje są częścią planu rozbudowy infrastruktury w Powidzu. To efekt podpisanej w 2020 r. polsko-amerykańskiej umowy o wzmocnionej współpracy obronnej - EDCA (Enhanced Defense Cooperation Agreement).

foto: Maciej Nędzyński CO/MON

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Chcesz przeczytać cały artykuł? Wystarczy, że założysz konto lub zalogujesz sie na już istniejace

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy