Reklama

Stały Garnizon wojsk USA w Poznaniu. Otwarto go w Camp Kościuszko

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości W Poznaniu otwarto pierwszy w Polsce Garnizon Sił Zbrojnych USA. - Jesteśmy dumni z deklaracji pana prezydenta Bidena dotyczącej stałej obecności wojsk USA w Polsce. Zabiegaliśmy o to przez lata - podkreślił minister obrony narodowej - Mariusz Błaszczak, podczas uroczystości w Camp Kościuszko.

Amerykańcy żołnierze w Poznaniu stacjonują od kilku lat. Jednak dopiero teraz Regionalna Grupa Wsparcia (Area Support Group Poland) została przekształcona w Garnizon Sił Zbrojnych USA. Pierwszy w naszym kraju. 

Stała obecność wojsk USA w Polsce. Minister Błaszczak: "Zabiegaliśmy o to przez lata"

Uroczystość otwarcia garnizonu w Poznaniu odbyła się 21 marca na terenie Camp Kościuszko. 

Jesteśmy dumni z deklaracji pana prezydenta Bidena dotyczącej stałej obecności wojsk USA w Polsce. Zabiegaliśmy o to przez lata, o to słowo „permanent” i właśnie ono stało się faktem - podkreślił w Poznaniu wicepremier i minister obrony narodowej - Mariusz Błaszczak. - Działa już wysunięte Dowództwo V Korpusu U.S. Army, a więc to z Polski dowodzone są siły lądowe Stanów Zjednoczonych na wschodniej flance NATO. Nasi żołnierze ćwiczą ze sobą. Niedaleko od Poznania, w Biedrusku jest Abrams Academy - akademia szkoląca polskich czołgistów do służby na czołgach Abrams, które już w tym roku trafią do Wojska Polskiego. I to są właśnie te dobre informacje dotyczące bezpieczeństwa Polski i bezpieczeństwa wschodniej flanki NATO". 

To 8. stały garnizon USA w Europie i pierwszy w naszym kraju

Podczas wczorajszej uroczystości w Poznaniu odsłonięty, a także przekazany został sztandar garnizonu. Odczytano również rozkaz o ustanowieniu Garnizonu Sił Zbrojnych USA.

Nasza współpraca układa się bardzo dobrze, wręcz modelowo - podkreślił szef MON-u. - Naszym celem jest osiągniecie interoperacyjności z wojskami Stanów Zjednoczonych. Naszym celem jest wyposażenie Wojska Polskiego w sprzęt, który będzie jak najbardziej kompatybilny ze sprzętem ze Stanów Zjednoczonych. Stany Zjednoczone posiadają najsilniejszą armię na świecie, a my chcemy korzystać z najlepszych wzorców”.

Co ciekawe - garnizon Sił Zbrojnych USA będzie ósmym stałym garnizonem wojsk amerykańskich w Europie i pierwszym w Polsce.

- To zaszczyt, że możemy gościć w naszym mieście żołnierzy wojsk armii Stanów Zjednoczonych. Stała obecność sił amerykańskich jest bardzo ważna dla bezpieczeństwa Polski, a także Poznania, jego mieszkanek i mieszkańców. Teraz, gdy za naszą wschodnią granicą toczy się wojna, jest to jeszcze istotniejsze - zaznacza prezydent miasta - Jacek Jaśkowiak.

O ulokowaniu garnizonu w Poznaniu zdecydował prezydent USA 

Jak podaje Ministerstwo Obrony Narodowej - jednostka w Poznaniu powstaje dzięki ubiegłorocznej decyzji prezydenta USA - Joe Biden.

Garnizon ma zajmować się przede wszystkim wsparciem infrastrukturalnym dla żołnierzy amerykańskich, którzy stacjonują w Polsce, a także nadzorem nad placówkami wojsk USA w naszym kraju. 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Chcesz przeczytać cały artykuł? Wystarczy, że założysz konto lub zalogujesz sie na już istniejace

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy