reklama

Jutro pogrzeb gen. bryg. Jana Podhorskiego. Uroczystości będą miały charakter państwowy

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WiadomościJutro pogrzeb gen. bryg. Jana Podhorskiego - pochodzącego z Wielkopolski uczestnika Powstania Warszawskiego. Uroczystości będą miały charakter państwowy.
reklama

Gen. bryg. Jan Podhorski zmarł 4 stycznia. Pochodził z Wielkopolski i uczestniczył w Powstaniu Warszawskim.

- Był wzorem żołnierza i obywatela, którego biografia stanowi inspirację dla kolejnych pokoleń, gotowych służyć Polsce - podkreślił po śmierci weterana wojewoda wielkopolski - Michał Zieliński.

Kim był gen. bryg. Jan Podhorski?

Jan Podhorski, ps. „Zygzak”, „Marciniak”, urodził się 21 czerwca 1921 roku w Budzyniu w pow. chodzieskim w patriotycznej rodzinie. Jego ojciec Maksymilian był powstańcem wielkopolskim odznaczonym Krzyżem Walecznych. Matka, Magdalena z domu Marciniak, pochodziła z rodziny włościańskiej. 

W 1939 roku Jan Podhorski został ochotnikiem batalionu Obrony Narodowej „Opalenica”. 12 września 1939 r. walczył pod Sompolnem, a pod Sannikami dostał się do niewoli. Po kilku miesiącach wrócił do Rakoniewic. Był aresztowany przez gestapo i torturowany, ale udało mu się uciec.

reklama

Walczył m.in. w Powstaniu Warszawskim. 23 sierpnia 1944 r. jako dowódca grupy szturmowej uczestniczył w zdobyciu Komendy Policji i Kościoła Św. Krzyża. Po zakończeniu powstania, w stopniu podporucznika był więziony w Stalagu IV B w Muehlbergu nad Łabą.

Po wojnie wrócił do Poznania, podjął studia na kierunku leśnictwo. Współtworzył organizację konspiracyjną „Młodzież Wszechpolska”. W maju 1946 r. - w proteście wobec wydarzeń w Krakowie - zainicjował wybuch strajku w Poznaniu, w którym żądano uwolnienia studentów aresztowanych 3 maja w Krakowie. Bezpieka aresztowała Go w grudniu 1946 r., a Wojskowy Sąd Rejonowy w Poznaniu skazał na 7 lat więzienia. Karę odsiadywał we Wronkach. W PRL był nieustannie prześladowany przez służby bezpieczeństwa aż do lat osiemdziesiątych.

reklama

Przykład jego patriotyzmu i wiernej służby Ojczyźnie do dziś jest ważną lekcją dla młodych ludzi. Jako żołnierz, powstaniec warszawski, harcerz i działacz drugiej konspiracji zawsze dawał świadectwo wielkiej odwagi i poświęcenia dla Ojczyzny. Na najwyższe uznanie zasługuje fakt, że przez całe życie pełnił służbę Polsce i niósł pomoc bliźnim zgodnie z rotą Przyrzeczenia Harcerskiego. Z ogromnym smutkiem przyjąłem wiadomość o jego śmierc - podkreślił wojewoda wielkopolski.

Kiedy odbędzie się pogrzeb gen. bryg. Jana Podhorskiego?

Jak podał Wielkopolski Urząd Wojewódzki w Poznaniu, msza św. pogrzebowa odbędzie się w piątek, 13 stycznia, o godz. 10.30 w parafii p.w. Chrystusa Odkupiciela w Poznaniu, przy ul. Trzemeszeńskiej.

reklama

Pogrzeb będzie miał miejsce na cmentarzu na poznańskim Miłostowie o godz. 12:00. Uroczystości pogrzebowe będą miały charakter państwowy.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Chcesz przeczytać cały artykuł? Wystarczy, że założysz konto lub zalogujesz sie na już istniejace

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama