Reklama

"Jesteśmy w Wielkopolsce w krytycznym momencie IV fali pandemii"

Opublikowano: pt, 10 gru 2021 11:40
Autor: | Zdjęcie: pixabay

"Jesteśmy w Wielkopolsce w krytycznym momencie IV fali pandemii" - Zdjęcie główne

foto pixabay

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Potrzeba coraz więcej łóżek dla pacjentów leczonych z powodu COVID-19. Uruchomiono kolejne moduły w szpitalach w całej Wielkopolsce.

 • Szpitale w Wągrowcu, Lesznie, Złotowie oraz „Dziekanka” w Gnieźnie to placówki, w których na początku tego tygodnia powstały nowe miejsca covidowe.
 • O jeden moduł, czyli 28 łóżek, została powiększona baza w Szpitalu Tymczasowym na Międzynarodowych Targach Poznańskich.
 • Uruchomienie kolejnych łóżek covidowych zaplanowano w czwartek w Szpitalu Miejskim im. J. Strusia w Poznaniu, w piątek – w Czarnkowie, a w sobotę w Gnieźnie.

Jak wygląda sytuacja?

Obecnie wielkopolskie szpitale, łącznie ze szpitalem tymczasowym, dysponują ponad 2300 łóżkami dla pacjentów hospitalizowanych z powodu COVID-19 (II poziom zabezpieczenia). Ponad 500 miejsc zostało uruchomionych w grudniu w związku z dynamiczną sytuacją epidemiczną w naszym regionie. Ponadto, szpitale dysponują 145 miejscami na I poziomie zabezpieczenia covidowego dla pacjentów zgłaszających się z innymi schorzeniami, u których zaobserwowano niepokojące objawy mogące wskazywać na zakażenie koronawirusem. Każdy wielkopolski szpital dysponuje kilkoma takimi miejscami obserwacyjno-diagnostycznymi.

- Cały czas monitorujemy sytuację w wielkopolskich szpitalach, uzgadniamy możliwości zaangażowania kadry medycznej z dyrektorami placówek i rekomendujemy uruchamianie kolejnych łóżek covidowych – mówi Agnieszka Pachciarz, dyrektor Wielkopolskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ. – Jesteśmy w Wielkopolsce w krytycznym momencie IV fali pandemii, sytuacja jest trudna, ale to, jak potoczy się ona dalej zależy także od nas. Wiemy już, że zdecydowana większość pacjentów wymagających hospitalizacji z powodu COVID-19 to pacjenci niezaszczepieni. Podejmując decyzję o szczepieniu dajemy sobie szansę na łagodne przejście choroby, a nawet na uniknięcie zakażenia.

W czwartek, 9 grudnia na 2336 łóżek covidowych na II poziomie i w szpitalu tymczasowym zajętych było 1938. Na 151 dostępnych łóżek respiratorowych, 97 było zajętych.

- Priorytetem jest dla nas zabezpieczenie bazy łóżek covidowych, tak aby pozostawić pewien bufor bezpieczeństwa. Wszystkie działania, podejmowane w konsultacji z wielkopolskim oddziałem NFZ, mają na celu zadbanie o zdrowie i bezpieczeństwo Wielkopolan - mówi wojewoda wielkopolski Michał Zieliński. - Statystyki pokazują, że zdecydowana większość osób, które przebywają na oddziałach covidowych to osoby niezaszczepione. Widzimy to zwłaszcza po ilości osób będących pod respiratorami. Dlatego apeluję do wszystkich Wielkopolan - korzystajmy z dostępnych punktów szczepień i zaszczepmy się przeciw Covid-19. Zadbajmy o siebie i swoich najbliższych - dodaje wojewoda.

W czwartek, 9 grudnia na 2336 łóżek covidowych na II poziomie i w szpitalu tymczasowym zajętych było 1938. Na 151 dostępnych łóżek respiratorowych, 97 było zajętych.

Obecnie największą liczbą łóżek covidowych w Wielkopolsce dysponują: Szpital Tymczasowy na Międzynarodowych Targach Poznańskich (262), Szpital w Ostrowie Wielkopolskim (175), Szpital Miejski im. J. Strusia w Poznaniu (165), Szpital w Słupcy (123), Szpital Specjalistyczny w Pile (116).

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (7)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

 • 16 dni temu | ocena +3 / -0

  komuś odpie.. ło

  Gratuluję panom policjantom wczorajszego występu na rondzie k/Gazometu. Ciekawe ilu kierowców załapie się na covidka przez to dmuchanie w jeden alkomat. Jak można wpaść na taki pomysł w czasie pandemii !!???

 • miesiąc temu | ocena +4 / -0

  Miki

  Pełne łyżka ciekawe czym chyba pościelą i jeszcze co jestem ciekawy jak się pije kawę wychodząc od chorego w tym stroju pyszna kawka bez zarazków te panie pielęgniarki i lekarze piją jedzą w tych swoich ubrania i ich nie chwyta żaden virus coś tu jest nie tak

 • miesiąc temu | ocena +7 / -1

  Zarządzanie strachem

  Skąd bierzecie te przekazy dnia, przecież chyba wszystko już zostało powiedziane. Jesteśmy w szczycie zachorowań na grypę, a wy nadal viRus

  • miesiąc temu | ocena +4 / -0

   To może być Twoja ostatnia prosta.....

   tu nie chodzi o wirusa, to walka o wolność.

   • miesiąc temu | ocena +5 / -2

    Zofia

    Nie ufajcie przekazom medialnym, to co wyrabia się w Polsce i na świecie jest zatrważające i przerażające. Powiem szczerze, że coraz bardziej boję się o moje wnuki. Nie chcę żeby dostali choćby jedna dawkę preparatu.

   • miesiąc temu | ocena +4 / -0

    kochajcie ludzi bo NAGLE odchodzą

    Ciekawe na jakiej dawce się skończy? 8?

 • miesiąc temu | ocena +6 / -0

  Naprawdę?!?!?! Klikalność zbyt mała?

  Ciekawe ile GJ przytuliła za codzienną propagandę gwiazdy wśród wirusów?