Pacjenci z COVID-19 zbyt późno zgłaszają się do lekarza, co przekłada się zdaniem specjalistów na liczbę zgonów wśród zakażonych koronawirusem. Ministerstwo Zdrowia w ubiegłym roku uruchomiło projekt Domowej Opieki Medycznej (DOM), czyli zdalnego monitoringu pacjentów z COVID-19. Program pozwala na szybkie wykrycie pacjentów, którzy ze względu na pogorszenie stanu powinni trafić na leczenie szpitalne.
Pacjent u którego wykryto COVID-19 może otrzymać bezpłatnie pulsoksymetr. Urządzenie dzięki, któremu w szybki i łatwy sposób możemy sprawdzić poziom nasycenia tlenem we krwi i tym samym ograniczyć ryzyko wystąpienia niedotlenienia. Dane te przekazywane są do centrum monitoringu, które w razie pogorszeniu stanu zdrowia może min. powiadomić pogotowie ratunkowe, które udzieli choremu pomocy.
Osoby, które ukończyli 55 lat są automatycznie włączane do programu DOM. Za dostarczenie pulsoksymetru odpowiadają pracownicy Poczty Polskiej, która przekazuje urządzenie bezpośrednio do domu pacjenta.
Osoby, które nie ukończyły jeszcze 55 lat mogą również bezpłatnie otrzymać pulsoksymetr. Istnieją na to dwa sposoby:
1) należy wypełnić specjalny formularz kontaktowy, który znajduje się na stronie Ministerstwa Zdrowia https://form.govtech.gov.pl/ankieta/580284/formularz-pulsocare-dla-osob-ktore-ukonczyly-55-rok-zycia.html
2) poprzez kontakt z lekarzem rodzinnym, który może zakwalifikować chorego do programu telemonitoringu.
Więcej informacji na ten temat można uzyskać dzwoniąc na Telefoniczną Informację Pacjenta (TIP) – 800 190 590.
Pulsoksymetr jest bardzo prosty w obsłudze. Wystarczy założyć go na palec, a urządzenie automatycznie łączy się z telefonem za pomocom aplikacji PulsoCare, którą uprzednio należy zainstalować na swoim telefonie. Pacjent może też wprowadzić wyniki do systemu używając komputera bądź dzwoniąc na całodobową automatyczną infolinię: 22 256 53 23.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.