Reklama

Będzie nowa obwodnica w centrum Wielkopolski. Ma rygor natychmiastowej wykonalności

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: arch. gostynska.pl/ A. Fajczyk

Będzie nowa obwodnica w centrum Wielkopolski. Ma rygor natychmiastowej wykonalności  - Zdjęcie główne

Gostyń. W maju 2020 r. do uzytku oddana została droga łącząca istniejące rozwiązanie komunikacyjne z nową obwodnicą. | foto arch. gostynska.pl/ A. Fajczyk

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Wojewoda Wielkopolski Michał Zieliński poinformował o wydaniu zezwolenia na realizację inwestycji, na którą bardzo czekają mieszkańcy miasta i okolic. Decyzji nadano rygor natychmiastowej wykonalności. Chodzi o obwodnicę Gostynia w ciągu DW434.

Przypomnijmy, w sierpniu 2018 r. Wielkopolski Zarząd Dróg Wojewódzkich w Poznaniu podpisał umowę z firmą Strabag na realizację budowy obwodnicy Gostynia przy drodze wojewódzkiej. Od tej pory minęły ponad trzy lata. Pierwszy fragment inwestycji powstawał w latach 2019-2020, w formie łącznik. Został oddany do użytku w maju 2020 roku. Droga będzie łączyła planowaną obwodnicę DW434 w okolicy Drzęczewa z istniejącym układem drogowym w Gostyniu: skrzyżowaniem ulic Nad Kanią i Europejskiej.

Inwestor, czyli WZDW długo, bo około 10 miesięcy czekał na decyzję ZRID, którą wydać musiał wielkopolski urząd wojewódzki - to jest kluczowa decyzja, bez której nie ma szansy rozpoczęcia budowy drogi. Decyzja ZRID dla inwestora oznacza pozwolenie na budowę i zatwierdzenie projektu budowlanego. 

Formalności zakończono. Wojewoda Wielkopolski 31 stycznia wydał decyzję o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej (ZRID) w postaci budowy obwodnicy Gostynia w ciągu drogi wojewódzkiej nr 434. ZRID ma nadany rygor natychmiastowej wykonalności. Oznacza to, że niebawem samorząd województwa wielkopolskiego rozpocznie realizację głównego odcinka nowej drogi. 

- Budowa obwodnicy Gostynia w ciągu drogi wojewódzkiej nr 434 to jedna z największych i najważniejszych inwestycji ostatnich lat na drogach wojewódzkich. To również zadanie strategiczne pod kątem transportu w tej części Wielkopolski, gdyż w zakresie ruchu lokalnego obwodnica będzie alternatywą dla dróg krajowych, a tym samym: przyczyni się do większej płynności ruchu. Na uzyskanie stosownych pozwoleń oczekujemy od długiego czasu, oczekują też mieszkańcy Gostynia – dużego i prężnego ośrodka południowej Wielkopolski. Cieszę się, że podpisana dziś decyzja pozwoli rozpocząć budowę, która – co należy przypomnieć – finansowana będzie z funduszy unijnych w ramach Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego i środków budżetowych Samorządu Województwa Wielkopolskiego - mówi Wojciech Jankowiak, wicemarszałek województwa wielkopolskiego.

 

Termin zakończenia budowy obwodnicy został wyznaczony na sierpień 2023 roku i na razie nie ulega zmianie. Tak jest w teorii, ponieważ zakres inwestycji jest spory, a wykonawca ze względu na opóźnienie będzie się musiał wyrobić w krótszym czasie. Czy faktycznie w drugiej połowie 2023 roku kierowcy pojadą obwodnicą Gostynia w ciągu drogi wojewódzkiej nr 434? 

Wyczekiwana obwodnica będzie miała długość 8,4 km (wraz z drogą łączącą ją z istniejącym układem komunikacyjnym o długości 1,8 km). Jezdnia będzie miała szerokość 7 metrów. Początek obwodnicy zaplanowano na skrzyżowaniu z drogą powiatową Gostyń - Krajewice (nr 4939P), a koniec na skrzyżowaniu z drogą powiatową Gostyń - Smogorzewo (nr 4954P).

Podczas budowy obwodnicy powstanie nowy most na rzece Stara Kania w gm. Piaski, wiadukt nad linią kolejową. Poza tym zostanie wybudowane dwupoziomowy, bezkolizyjny węzeł węzła na skrzyżowaniu z drogą krajową nr 12, powstaną ścieżki pieszo-rowerowe, chodniki i zatoki autobusowe. 

Całkowita wartość inwestycji wynosi 117,5 mln zł, w tym 85,2 mln zł to udział UE. Zadanie jest realizowane przez samorząd województwa wielkopolskiego w ramach Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020 i współfinansowane przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. 

- Ta inwestycja jest odpowiedzią na potrzeby mieszkańców, która poprawi dostępność komunikacyjną, a także zwiększy atrakcyjność inwestycyjną regionu - komentuje na portalu społecznościowym Michał Zieliński, wojewoda wielkopolski.

Informację skomentował również starosta gostyński Robert Marcinkowski na portalu społecznościowym.

- Świetna wiadomość. Budowa obwodnicy DW 434 może ruszać. Już niebawem Powiat Gostyński będzie wielkim placem budowy i miejscem imponujących inwestycji. Czekają nas utrudnienia, ale damy radę. Czekaliśmy latami, tym razem jest już naprawdę bardzo blisko - napisał Robert Marcinkowski.

Drogę buduje spółka Strabag. Obwodnica powstaje w dwóch systemach: główny odcinek obwodnicy w systemie „zaprojektuj i wybuduj”, a odcinek drogi włączający obwodnicę do istniejącego układu komunikacyjnego - w systemie „buduj”. W pierwszym przypadku wykonawca najpierw musiał przygotować projekt, uzyskać wszelkie uzgodnienia i wymagane prawem decyzje (w tym wyczekiwany ZRID), a dopiero potem przystąpić do budowy. Natomiast „droga łącząca” została wybudowana w 2019 r.

 

Artykuł pochodzi z portalu gostynska.pl. Kliknij tutaj, aby tam przejść.
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Chcesz przeczytać cały artykuł? Wystarczy, że założysz konto lub zalogujesz sie na już istniejace

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy