reklama

W Wielkopolsce ma powstać ponad 300 kilometrów dróg ekspresowych

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Rozpoczęła się realizacja pięciu obwodnic wielkopolskich miast, szykowana jest dokumentacja budowy ponad 300 kilometrów dróg ekspresowych, a także doświetlono przejścia dla pieszych w 117 miejscach. GDDKiA podsumowała rok 2022.
reklama

W 2022 roku zarządca krajówek - a więc Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad - skupił się na przygotowaniu inwestycji do realizacji. Chodzi zarówno o trasy wpisane do Rządowego Programu Budowy Dróg Krajowych do 2030 r., a także te w Programie budowy 100 obwodnic na lata 2020-2030.

GDDKiA szykuje dokumentację na ponad 300 km dróg ekspresowych

Obecnie przygotowywana jest dokumentacja budowy około 303 km dróg ekspresowych S10 i S11 oraz rozbudowy w granicach 68 km drogi krajowej 25 - od Konina, przez Kalisz do Ostrowa Wielkopolskiego (w tym obwodnica Kalisza).  

  • S10 - 15 grudnia 2021 r. GDDKiA złożyła do Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska (RDOŚ) w Poznaniu wniosek o wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach (DŚU), która ostatecznie zatwierdzi przebieg przyszłej drogi ekspresowej S10 na odcinku Piła - Wyrzysk o długości około 28 km. Dla obwodnicy Wyrzyska (dobudowa drugiej jezdni na odcinku 5 km) trwają prace projektowe związane z opracowaniem dokumentacji geologiczno-inżynierskiej oraz materiałów do wniosku o DŚU. Planowany termin zakończenia prac projektowych to pierwsza połowa 2023 r., po którym do RDOŚ zostanie złożony wniosek o wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach. 
  • S11 - Dla siedmiu odcinków S11 w Wielkopolsce, o łącznej długości około 250 km, prowadzimy prace przygotowawcze. Dla odcinka Oborniki - Poznań wraz z obwodnicą Obornik uzyskano DŚU, a dla czterech: Szczecinek - Piła, Ujście - Oborniki, Ostrów Wielkopolski - Kępno oraz Kórnik - Jarocin procedura jest w trakcie. Dla kolejnych dwóch: Piła - Ujście oraz Jarocin - Ostrów Wielkopolski wnioski o wydanie DŚU GDDKiA planuje złożyć w pierwszej połowie przyszłego roku. 
  • DK25 - Rozbudowa DK25 na odcinku Konin - Kalisz - Ostrów Wielkopolski obejmuje rozbudowę istniejącej drogi krajowej i dostosowanie jej do parametrów drogi klasy GP (głównej ruchu przyspieszonego) o przekroju dwujezdniowym. Rozbudowa planowana w większości po nowym śladzie, zapewni obejście miejscowości, przez które aktualnie przebiega DK25 m.in. Starego Miasta, Rychwała, Kokanina. Dla odcinka Konin - Kokanin 16 grudnia 2022 roku GDDKiA złożyło wniosek o wydanie DŚU. Natomiast dla odcinka Biskupice Ołoboczne - Ostrów Wielkopolski w kwietniu złożono wniosek o wydanie DŚU. 

Wielkopolskie obwodnice. Kiedy powstaną?

8 obwodnic wielkopolskich miast zostało ujętych w rządowym Programie budowy 100 obwodnic na lata 2020-2030.  Pięć z nich znajduje się w realizacji.

Dla obwodnic Żodynia, Grzymiszewa, Gostynia, Strykowa i Koźmina Wielkopolskiego zostały zawarte umowy z wykonawcami na projekt i budowę. Wykonawcy w pierwszym etapie przygotowują projekt i występują z wnioskiem o wydanie zezwolenia na realizację inwestycji drogowej (ZRID). Po uzyskaniu ZRID będę mogli przystąpić do budowy.

  • Dla obwodnicy Grzymiszewa decyzja ZRID została wydana i plac budowy przekazano już wykonawcy. Planowany termin udostępnienia do ruchu to II kwartał 2024 r.
  • Dla obwodnic: Żodynia, Gostynia i Strykowa wykonawcy złożyli już wnioski o ZRID, GDDKiA oczekuje na ich wydanie. Kolejnym krokiem będzie przekazanie placów budowy wykonawcom i rozpoczęcie robót budowlanych. Udostępnienie do ruchu kierowcom obwodnic Żodynia i Strykowa planowane jest na II połowę 2024 r., a obwodnicy Gostynia w I połowie 2025 r.
  • Dla obwodnicy Koźmina Wielkopolskiego trwają prace projektowe. Zakończenie robót budowlanych planowane jest na II połowę 2025 r.
W I kwartale 2023 r. w planach jest złożenie wniosku o wydanie decyzji środowiskowej dla obwodnicy Kalisza w ciągu DK25. Trwają także prace nad opracowaniem Koncepcji programowej wraz z materiałami do wniosku o wydanie DŚU dla budowy obwodnicy Kamionnej w ciągu DK24. Z kolei, dla obwodnicy Krotoszyna, Zdun i Cieszkowa w ciągu DK15 trwa opracowywanie studium techniczno-ekonomiczno-środowiskowego.

Które drogi przebudowano?

Prócz tego, GDDKiA wyremontowała kilka odcinków dróg w regionie:

  • DK36 Krotoszyn - Ostrów Wielopolski: rozbudowa drogi na odcinku 1,9 km, 
  • przebudowa pięciu skrzyżowań: na DK10 w Śmiłowie, DK11 w Kierzkowicach, Garbatce i Jaraczu, oraz na DK36 w Krotoszynie, 
  • wykonano dwie drogi pieszo-rowerowe o łącznej długości 9,2 km: DK32 Granowo - Strykowo (3,5km) i DK12 Kąkolewo - Garzyn (5,7 km), 
  • DK36 Miejska Górka zrealizowano pełne oświetlenie skrzyżowania,
  • w 117 lokalizacjach zamontowano doświetlenia przejść dla pieszych,
  • wykonano ponad 13,3 km remontów dróg i nakładek na ciągach DK12 i DK25, 
  • montaż wzbudzanej sygnalizacji świetlnej na DK11 w Siemianicach.

Wyremontowano mosty 

Zakończono takze przebudowę mostów w Jaraczewie na DK12 i Kotowie na DK32. W Siedlcu zbudowano kładkę dla pieszych nad DK92. GDDKiA podpisała również umowę na przebudowę dwóch mostów nad Gwdą i Notecią w Ujściu, w ciągu DK11. Ogłoszono też przetarg na przebudowę mostu w Swarzędzu, w ciągu DK92. 

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Chcesz przeczytać cały artykuł? Wystarczy, że założysz konto lub zalogujesz sie na już istniejace

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama