Okres jesienno-zimowy stanowi poważne zagrożenie dla osób bezdomnych, dlatego tak ważne jest wsparcie i pomoc w zapewnieniu im schronienia.
W Centrum Pomocy Osobom w Kryzysie Bezdomności w Poznaniu spotkali się wojewoda wielkopolski Agata Sobczyk, wicekomendant wojewódzki policji w Poznaniu - insp. Sławomir Piekut oraz dyrektor Caritas Archidiecezji Poznańskiej - ks. Karol Maciejak, aby omówić działania na rzecz osób pozbawionych dachu nad głową.
Bezdomnym pomaga m.in. Caritas Archidiecezji Poznańskiej
W Wielkopolsce wsparcia osobom w kryzysie bezdomności udziela 51 placówek, które obecnie dysponują ponad 250 wolnymi miejscami. Jedną z instytucji jest Caritas Archidiecezji Poznańskiej. Placówka oferuje pomoc interwencyjną. Skorzystać może każda osoba, która potrzebuje bezpiecznego noclegu, ciepłego posiłku i wsparcia socjalnego. Do dyspozycji są także łaźnia i ogrzewalnia - w pełni finansowane ze środków budżetowych Miasta Poznania.Dodatkowo w centrum działa schronisko, które zapewnia długofalową pomoc mężczyznom wyrażającym chęć wyjścia z kryzysu bezdomności.
W tym miejscu udzielamy tej pomocy na co dzień, ale również prowadzimy zajęcia terapeutyczne, które mają przywrócić poczucie sprawczości, które poprzez kryzys bezdomności zostało zaniedbane. Chcemy, żeby to miejsce było miejscem przywracania godności osobom w kryzysie bezdomności - mówi dyrektor Caritas Archidiecezji Poznańskiej ks. Karol Maciejak.
Wojewoda wielkopolska apeluje, by nie pozostawać obojętnym na bezdomnych
Urząd Wojewódzki w Poznaniu prowadzi stały monitoring miejsc noclegowych, takich jak schroniska, noclegownie i ogrzewalnie. Na stronie internetowej urzędu w zakładce Akcja Zima znajduje się wykaz placówek z aktualizowanymi danymi o dostępnych miejscach.
Wspólnie wychodzimy do osób w kryzysie bezdomności z pomocą i działaniami prewencyjnymi, ale liczmy również na państwa, żeby nie pozostawać obojętnym, kiedy widzimy osobę, która może być narażona na wychłodzenie organizmu - apeluje wojewoda Agata Sobczyk. - Widząc osobę chorą, starszą, czy też będącą w kryzysie bezdomności, której idąca zima może zagrażać, kierujmy ją do odpowiednich służb, przekażmy, gdzie może szukać pomocy.
W Polsce z wychłodzenia zmarły 32 osoby
Pomoc osobom w kryzysie bezdomności niesie także wielkopolska policja, która współpracuje z władzami samorządowymi oraz instytucjami pomocowymi, aby na bieżąco aktualizować dane dotyczące miejsc udzielania pomocy. Dodatkowo funkcjonariusze identyfikują grupy osób wysokiego ryzyka - zwłaszcza tych, którzy są narażeni na skutki trudnych warunków atmosferycznych.
W ubiegłym roku w Polsce zmarły 32 osoby z wychłodzenia. Na terenie Wielkopolski były to dwie osoby. Chcielibyśmy na zakończenie zimy móc powiedzieć, że nikt na terenie naszego województwa nie umarł z powodu wychłodzenia organizmu - podkreśla zastępca komendanta wojewódzkiego policji - insp. Sławomir Piekut.
PRZECZYTAJ TAKŻE: Rusza świąteczna zbiórka żywności. Zobacz, jak możesz pomóc
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.