Według danych Głównego Urzędu Statystycznego z 2023 roku, odsetek Polaków żyjących w skrajnym ubóstwie wzrósł w ostatnim czasie do 6,6%, co oznacza, że około 2,5 miliona osób zmaga się z dramatycznymi wyborami pomiędzy zakupem jedzenia, leków czy opłaceniem rachunków.
Ponad 17 milionów Polaków żyje poniżej minimum socjalnego. Najbardziej dotknięte ubóstwem są dzieci - aż 7,6% z nich żyje w skrajnym ubóstwie - oraz seniorzy, wśród których ten odsetek wynosi 5,7%.
To właśnie tym grupom - dzieciom, osobom starszym oraz innym najbardziej potrzebującym pomaga Świąteczna Zbiórka Żywności, organizowana przez Banki Żywności.
Jak wziąć udział w świątecznej zbiórce żywności?
W dniach 29-30 listopada w ponad 2100 sklepach w całej Polsce pojawią się specjalne kosze, w których można zostawić produkty o długim terminie przydatności jak np. cukier, olej, konserwy, przetwory owocowe i warzywne, bakalie, słodycze.Pełną listę sklepów uczestniczących w akcji można znaleźć na stronie: zbiorkazywnosci.pl/sklepy
Pomóc można również online - zbiórka trwa do 26 grudnia
Osoby, które nie mogą wziąć udziału w tradycyjnej zbiórce w sklepach, mogą wesprzeć akcję wirtualnie. Na stronie www.zbiorkazywnosci.pl dostępny jest charytatywny sklep online, w którym można przekazać darowiznę finansową. Zebrane środki zostaną przeznaczone na zakup żywności dopasowanej do lokalnych potrzeb osób w trudnej sytuacji życiowej.
W obecnych czasach solidarność jest potrzebna bardziej niż kiedykolwiek. Pomoc w postaci żywności to akt troski o drugiego człowieka, który może odmienić czyjeś życie. Każdy gest ma znaczenie - zwłaszcza teraz, gdy tak wiele osób potrzebuje wsparcia. Podzielmy się tym, co mamy – apeluje Beata Ciepła, prezes zarządu Federacji Polskich Banków Żywności.
Zbiórka online potrwa do 26 grudnia.
PRZECZYTAJ TAKŻE: Imprezy w Wielkopolsce. Zobacz, co będzie działo się w weekend
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.