reklama

Stacja kosmiczna nad Polską. Przeloty będzie można zobaczyć gołym okiem

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Adobe Stock

Stacja kosmiczna nad Polską. Przeloty będzie można zobaczyć gołym okiem - Zdjęcie główne

foto Adobe Stock

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WiadomościMiędzynarodowa Stacja Kosmiczna (ISS) powraca na polskie niebo. W najbliższych dniach będziemy mieli wyjątkową okazję obserwować jej przeloty. Podajemy harmonogram.
reklama

ISS znów będzie można zobaczyć na polskim niebie. Orbita Międzynarodowej Stacji Kosmicznej pozwoli na doskonałą widoczność przelotów - szczególnie przy bezchmurnym niebie. 

Stacja podczas swoich przelotów osiągnie jasność do ok. -4 mag. Będzie więc tak jasna, jak świecąca nad południowo-zachodnim horyzontem Wenus. Absolutnie nie sposób będzie ją przeoczyć - informuje Karol Wójcicki, prowadzący w mediach społecznościowych profil "Z głową w gwiazdach".

Każdego wieczoru pojawią się dwa przeloty - jeden przeciętny, drugi spektakularny.

Czym jest Międzynarodowa Stacja Kosmiczna?

Międzynarodowa Stacja Kosmiczna (ISS) to największy sztuczny satelita, jaki został stworzony przez człowieka. Jest załogowym obiektem orbitującym Ziemię, który odgrywa kluczową rolę w badaniach kosmicznych.

reklama

Stacja, o rozmiarach zbliżonych do boiska piłkarskiego, porusza się na wysokości około 400 kilometrów nad powierzchnią Ziemi z prędkością blisko 28 tysięcy kilometrów na godzinę. Dzięki dużym panelom słonecznym odbijającym światło, ISS jest dobrze widoczna na nocnym niebie jako jasny, przemieszczający się punkt.

Kiedy obserwować przelot Międzynarodowej Stacji Kosmicznej?

ISS będzie widoczna na polskim niebie codziennie aż do 1 lutego, a najbardziej spektakularne przeloty zapowiadają się do 28 stycznia. Aby dostrzec stację, najlepiej wybrać miejsce z otwartym widokiem na niebo, z dala od przeszkód, takich jak drzewa czy wysokie budynki.

Poniżej znajduje się szczegółowy harmonogram godzin widoczności na każdy wieczór w tym tygodniu. Przy bezchmurnym niebie wystarczy spojrzeć w odpowiednim czasie w górę - ISS z pewnością nie sposób przegapić.

reklama

Szczegółowy harmonogram przelotu Międzynarodowej Stacji Kosmicznej:

  • Poniedziałek (22 stycznia): 17:14 - 17:19, maks. wysokość 58° nad południowo-wschodnim horyzontem.
  • Wtorek (23 stycznia): 18:01 - 18:05:30, maks. wysokość 86° nad południowym horyzontem. ISS wejdzie w cień Ziemi na wysokości 62°.
  • Środa (24 stycznia): 17:13 - 17:18:40, maks. wysokość 80° nad południowym horyzontem.
  • Czwartek (25 stycznia): 18:01 - 18:04:45, maks. wysokość 83° nad południowym horyzontem, wejście w cień Ziemi na 53°.
  • Piątek (26 stycznia): 17:12 - 17:18, maks. wysokość 87° nad południowym horyzontem.
  • Sobota (27 stycznia): 18:00 - 18:04, maks. wysokość 64° nad południowo-wschodnim horyzontem.
  • Niedziela (28 stycznia): 17:12 - 17:17, maks. wysokość 76° nad południowo-wschodnim horyzontem.
 

reklama

Warto pamiętać, że podane godziny i kąty wysokości dotyczą centralnej Polski. W innych regionach mogą wystąpić minimalne różnice.

Jednak nie przejmujcie się tym: jeśli w podanych przedziałach czasowych spojrzycie do góry i nieco się rozejrzycie, gwarantuję Wam, że przy bezchmurnym niebie bez trudu dostrzeżecie Stację Kosmiczną - pisze Karol Wójcicki.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ

Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM

e-mail
hasło

Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Najnowsze i najciekawsze wiadomości z Wielkopolski. Codziennie ciekawe treści specjalnie dla Ciebie! Zobacz co się dzieje Dziś w Wielkopolsce Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama