Reklama

Hymn Polski - modyfikacje. Zamiana zwrotek. Co będziemy śpiewać inaczej?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Adobe Stock

Hymn Polski - modyfikacje. Zamiana zwrotek.  Co będziemy śpiewać inaczej?  - Zdjęcie główne

Zapowiadają się zmiany w hymnie Polski. Co będziemy śpiewać inaczej? | foto Adobe Stock

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Zapowiadane są zmiany w hymnie państwowym Rzeczpospolitej Polskiej. Co będziemy wykonywać inaczej?

Proponuje się, aby druga zwrotka hymnu Mazurka Dąbrowskiego zaczynała się od słów "jak Czarniecki do Poznania", a nie jak dotychczas "przejdziem Wisłę, przejdziem Wartę". Wskazano też właściwe metrum „Mazurka Dąbrowskiego”, aby nie był wykonywany zbyt szybko lub zbyt wolno.

Hymn Polski Konsultacje publiczne

Do konsultacji publicznych trafił projekt ustawy o symbolach państwowych RP, która ma przede wszystkim uporządkować stan prawny dotyczący wykorzystywania symboli państwowych - flagi i godła RP. W projekcie podano wzory tych symboli (łącznie z barwami), które mają być zgodne ze współczesnymi technikami drukarskimi i graficznymi.

Zmiana ma być podyktowana potrzebą uporządkowania wymogów prawnych dotyczących symboli państwowych, w tym także flagi i godła Polski. Nowa ustawa ma zastąpić dotychczasową regulację z 1980 r.

Hymn Polski. Zmiana kolejności zwrotek

Jeśli chodzi o hymn Polski, projekt zmienia kolejność zwrotek w hymnie RP. Propozycja przewiduje, że druga zwrotka Mazurka Dąbrowskiego będzie zaczynała się od słów "jak Czarniecki do Poznania", a nie jak dotychczas "przejdziem Wisłę, przejdziem Wartę". Zamianę tę - na podstawie propozycji zespołu ekspertów - przygotowało Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu. Ma ona być powrotem do źródłowej postaci Mazurka Dąbrowskiego, do którego słowa napisał Józef Wybicki.

Hymn Polski. Skąd pomysł modyfikacji?

- Zamiana kolejności drugiej i trzeciej zwrotki Mazurka Dąbrowskiego jest przywróceniem logiki utworu napisanego w 1797 roku przez Józefa Wybickiego i przywróceniem tego, co miał na myśli - tłumaczy Przemysław Rey, kurator Muzeum Hymnu Narodowego w Będominie i autor propozycji modyfikacji tekstu hymnu RP.

Podkreśla, że w tej sprawie należy odwołać się do historii utworu.

- Józef Wybicki, gdy w 1797 r. pisał "Pieśń Legionów Polskich we Włoszech" miał za zadanie pokazać żołnierzom w jaki sposób walcząc we Włoszech, będą mogli wywalczyć wolność dla Polski. Plan dowódcy Legionów Jana Henryka Dąbrowskiego zakładał przetransportowanie oddziałów przez Adriatyk na Bałkany, skąd dalej szlak wiódł do Galicji będącej w południowo-wschodnim krańcu Rzeczypospolitej. Stamtąd Legiony miały kierować się na północny-zachód, przechodząc po drodze Wisłę i Wartę. Dotarcie do Wielkopolski oznaczało wyzwolenie całej Polski. Taką kolejność marszruty zawarł Wybicki w swej pieśni - przypomnia kurator Muzeum Hymnu Narodowego.

Zaznacza też, że w oryginalnym zapisie Wybicki słowa dotyczące Wisły i Warty umieścił w zwrotce trzeciej. Ekspert dodaje, że w projekcie ustawy wskazano właściwe metrum Mazurka Dąbrowskiego, czyli tempo utworu, by nie było wykonywane zbyt wolno lub zbyt szybko

Modyfikacje w ustawie. Co jeszcze się zmieni?

Projekt ustawy o symbolach państwowych RP trafił do konsultacji publicznych. Ustawa ma m.in. uporządkować stan prawny dotyczący wykorzystywania symboli państwowych - flagi i godła RP. W projekcie podano wzory tych symboli (łącznie z barwami), które mają być zgodne ze współczesnymi technikami drukarskimi i graficznymi. Nowe przepisy mają zastąpić dotychczasową regulację z 1980 r. oraz dostosować symbole państwowe do wymogów nowych technologii cyfrowych i wprowadzić korekty od dawna postulowane przez heraldyków i muzykologów - w przypadku hymnu narodowego.

- Nadrzędnym celem projektowanej ustawy jest dostosowanie symboli narodowych do nowych technik cyfrowych (proponowana ustawa wprowadzi cyfrowe załączniki graficzne i muzyczne do projektu), uporządkowanie stanu prawnego dotyczącego wykorzystania symboli przez instytucje państwowe, osoby prawne i fizyczne, zwiększenie ich ochrony oraz odświeżenie wyglądu - czytamy w komunikacie ministerstwa, podanym 6 października.

Resort kultury informuje poza tym, że "ustawa m.in. porządkuje nazewnictwo heraldyczne, układ zwrotek hymnu zgodnie z chronologią wydarzeń, rozróżnia »flagę państwową« od »fagi narodowej« i wprowadza kokardę narodową. Zwiększa także dostępność symboli dla obywateli".

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Chcesz przeczytać cały artykuł? Wystarczy, że założysz konto lub zalogujesz sie na już istniejace

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy