Reklama

Handel w niedziele utrudniony, ale nie zlikwidowany. Ryby zamiast poczty?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: archiwum

Handel w niedziele utrudniony, ale nie zlikwidowany. Ryby zamiast poczty? - Zdjęcie główne

zakaz handlu | foto archiwum

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Zakaz handlu w niedziele rozpoczął się 1 marca 2018 r. Od 2020 r. można handlować siedem niedziel w roku.

Zakazując handlu w niedziele rządzący pozostawili wyjątki dla wielu rodzajów działalności. Miedzy innymi handlu na stacjach paliw, sprzedaży gadżetów religijnych, handlu w zakładach karnych i jednostkach wojskowych oraz prowadzonego przez placówki pocztowe.

Właśnie z tego ostatniego zezwolenia zaczęło korzystać coraz więcej sieci sklepowych. Najpierw Żabka, potem inne sklepy zaczęły zgłaszać działalność pocztową i w ten sposób legalnie otwierały swoje placówki w niedziele.

Handel w niedziele. Zaostrzenie przepisów

Teraz rząd chce jeszcze bardziej utrudnić niedzielny handel. Sejm przyjął nowelizację ustawy. Miedzy innymi przewiduje ona uszczelnienie zakazu handlu w niedziele tak, by nie omijały go sklepy świadczące usługi pocztowe. Teraz aby móc taki handel prowadzić, trzeba udowodnić, że działalność pocztowa stanowi ponad 50% przychodów placówki. 

Handel w niedziele. Wiele wyjątków

Tą samą nowelizacją rozszerzono listę osób, które mogą prowadzić sprzedaż w niedziele. Oprócz właściciela sklepu będą to jego małżonek, dzieci, rodzice, rodzeństwo, wnuki i dziadkowie. Posostało też kilkadziesięt wyjątków od zakazu.

Handel w niedziele. Ryby zamiast poczty?

Tymczasem sklepy już szykują nowy sposób, aby skorzystać z ustawowego pozwolenia na handel w niedziele. Ustawa nadal przewiduje ponad trzydzieści wyjątków od zakazu. Jednym z nich jest legalny niedzielny handel rybami. Sklepy mogą pozostać otwarte "w przypadku sprzedaży ryb (...) w placówkach handlowych zajmujących się odbiorem produktów rybnych", co otwiera kolejną mozliwośc legalnego handlu w niedziele i święta.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Chcesz przeczytać cały artykuł? Wystarczy, że założysz konto lub zalogujesz sie na już istniejace

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy