reklama

GIS ostrzega przed nowym narkotykiem. Może zabić już po jednej dawce

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

GIS ostrzega przed nowym narkotykiem. Może zabić już po jednej dawce - Zdjęcie główne

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WiadomościGłówny Inspektorat Sanitarny ostrzega przed NEP - nowym narkotykiem, który w 2024 roku był przyczyną kilku zgonów. Jego działanie jest nieprzewidywalne i wyjątkowo toksyczne.
reklama

Główny Inspektorat Sanitarny opublikował komunikat ostrzegający przed kolejną groźną substancją psychoaktywną na polskim rynku. Chodzi o N-etylonorpentedron - nowy narkotyk z grupy syntetycznych katynonów, który odpowiada już za kilka zgonów odnotowanych w 2024 roku.

Nowe narkotyki mogą zawierać niezadeklarowane i niebezpieczne zanieczyszczenia, które zwiększają ryzyko wystąpienia poważnych zatruć, a nawet zgonów. Zażywanie ich to narażanie się na utratę zdrowia lub życia - ostrzega Główny Inspektorat Sanitarny.

NEP to wyjątkowo niebezpieczny narkotyk. Jakie skutki może wywołać jego zażycie?

NEP, czyli N-etylonorpentedron, to chemiczny związek syntetyczny należący do grupy katynonów - substancji o silnym działaniu pobudzającym. Wpływa on bezpośrednio na ośrodkowy układ nerwowy, a jego toksyczność może prowadzić do poważnych powikłań, w tym zatrzymania krążenia. Po zażyciu NEP może wywołać:

reklama

  • zaburzenia rytmu serca i ciśnienia krwi,
  • utrudnioną orientację w czasie i przestrzeni,
  • halucynacje, urojenia,
  • agresję,
  • myśli samobójcze,
  • utratę przytomności.
 

W skrajnych przypadkach może dojść do śmierci już po jednorazowym użyciu - samodzielnie lub w połączeniu z innymi narkotykami.

W jakiej postaci NEP trafia na rynek?

Substancja NEP najczęściej sprzedawana jest w postaci białego lub jasnożółtego proszku, czasem także jako opalizujące bryłki. Najczęściej przyjmowany jest:

  • donosowo,
  • poprzez waporyzację (inhalacja pary),
  • doustnie.
 

Gdzie szukać pomocy przy uzależnieniu od narkotyków?

W sytuacji zagrożenia zdrowia lub życia po zażyciu NEP należy niezwłocznie wezwać pomoc medyczną, dzwoniąc pod numer alarmowy 112. W przypadku podejrzenia uzależnienia lub potrzeby porady, dostępne są bezpłatne formy wsparcia:

reklama

 

 

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ

Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM

e-mail
hasło

Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama
logo