reklama

Gdzie na grzyby w Wielkopolsce? Te miejsca są popularne

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Gdzie na grzyby w Wielkopolsce? Te miejsca są popularne - Zdjęcie główne
Zobacz
galerię
15
zdjęć

reklama
Udostępnij na:
Facebook
Wiadomości"Oblężenie" lasów trwa, bowiem grzybobranie to ulubiona forma spędzania czasu wielu Polaków. Sprawdź, gdzie w Wielkopolsce warto wybrać się na grzyby i, o czym pamiętać planując wyprawę.
reklama

Warto pamiętać, że powodzenie wyprawy do lasu w dużej mierze zależy od odpowiednich warunków pogodowych - ciepłe, wilgotne dni sprzyjają wysypowi grzybów. Tych w ostatnich dniach jest naprawdę sporo. W mediach społecznościowych mieszkańcy naszego regionu chwalą się pełnymi koszami prawdziwków czy podgrzybków. Jednak lasy Wielkopolski obfitują także w: kurki, maślaki, koźlarze i czubajki kanie.

reklama

Gdzie w Wielkopolsce wybrać się na grzyby?

Niezwykle popularna wśród grzybiarzy jest Puszcza Notecka - lasy od Skwierzyny, po Oborniki i Rogoźno. To miejsca polecane przez wielu amatorów wypraw do lasu. 

Doskonałym terenem na grzybobranie są również lasy w trójkącie miejscowości Nowy Tomyśl - Zbąszyń - Miedzichowo. Jest to też obszar bardzo atrakcyjny krajobrazowo, poprzecinany strumieniami i rynnami jeziornymi - czytamy na stronie Wielkopolskiej Organizacji Tuystycznej. - Dogodny dojazd zapewnia tu autostrada A2. Zjazdy Nowy Tomyśl oraz Trzciel to prawdziwe bramy do leśnej krainy.

Na grzyby można wybrać się także w okolice Czerniejewa (powiat gnieźnieński), Powidza (powiat słupecki) czy Murzynówka (powiat średzki). Mieszkańcy południowej części Wielkopolski polecają lasy: w okolicy miejscowości Tarce (powiat jarociński), w podkaliskich gminach Brzeziny i Blizanów oraz w rejonie Raszkowa i Antonina (powiat ostrowski).

reklama

Gdzie poznaniacy jeżdżą na grzyby? 

Mieszkańcy Poznania najczęściej wybierają lasy Puszczy Zielonki. Warto także zajrzeć do: Lasku Marcelińskiego, na Łęgi Dębinskie, czy w okolice Kiekrza i Moraska. 

Nawet, jeśli nie uda się zebrać pełnego kosza, spacer po pięknych lasach to sama przyjemność. Tym bardziej, że pogoda w najbliższych dniach ma sprzyjać spacerom. 

Wybierasz się na grzyby? Pamiętaj o tych zasadach

  • Starajmy nie wybierać się do lasu w pojedynkę. Jeśli jednak zdarzy się, że idziemy sami na grzybobranie, nasi bliscy powinni wiedzieć, gdzie się znajdujemy. Podajmy im też przybliżony czas powrotu.
  • Jeśli wybieramy się do lasu w towarzystwie, nie oddalajmy się od tych osób. Pozostańmy z nimi w kontakcie wzrokowym.
  • Kiedy rezygnujemy z grzybobrania, poinformujmy o tym osoby, z którymi jesteśmy, jak i kogoś z bliskich.
  • Kontrolujmy i zapamiętujmy punkty odniesienia, elementy charakterystyczne w danym terenie, aby bez problemu znaleźć drogę powrotną do miejsca, z którego wyruszyliśmy.
  • Zabierzmy ze sobą naładowany telefon komórkowy oraz latarkę, które w momencie zagubienia w lesie mogą okazać się bardzo pomocne. Telefon możemy wykorzystać do wezwania pomocy. Pomoże również odczytać naszą lokalizację oraz możemy skorzystać z aplikacji telefonu, która wskazuje naszą lokalizację rodzinie, jak również wzywanym służbom ratunkowym.
  • Pamiętajmy, że elementy odblaskowe czy jasny strój mogą okazać się bardzo pomocne w razie akcji poszukiwawczej.
  • Jeśli nie znamy terenu, nie oddalajmy się zbyt daleko od swoich pojazdów, stacji czy przystanków kolejowych.
  • Wybierajmy wczesną porę dnia na wędrówkę po lesie, nie po zmierzchu. Okres kończącego się lata i początek jesieni to czas, kiedy w nocy temperatura jest niska i może być wtedy zagrożone nasze życie lub zdrowie.
  • Zachowajmy środki ostrożności - ostrożnie z ogniem.
  • Udając się do lasu dokładnie zabezpieczmy pojazd, pozamykajmy drzwi, okna, pozostawmy auto w widocznym miejscu, aby nie stanowiło łatwego łupu dla złodziei.
  • Nie pozostawiajmy w pojeździe wartościowych przedmiotów (sprzętu do nawigacji, laptopa, telefonu komórkowego, torebki, portfela, dokumentów).
  • Nie nośmy ze sobą rzeczy wartościowych, aby uniknąć ich zagubienia.
  • Warto być przygotowanym na zmianę pogody, dlatego podczas leśnych spacerów nieodzowna będzie kurtka przeciwdeszczowa i odpowiednie obuwie.
  • Gdy wybieramy się na dłużej do lasu, zabierzmy ze sobą wodę oraz coś do jedzenia.
  • Stosujmy się do oznakowań i regulaminów, które można znaleźć przy wejściach do lasu.
  • Nie śmiećmy, zabierzmy z lasu, to co ze sobą przynieśliśmy.
  • Gdy znajdziemy niewybuch, niewypał z czasów wojny bądź inne przedmioty, nigdy ich nie dotykajmy, tylko niezwłocznie powiadommy Policję.
  • Jeśli podejrzewamy, że ktoś z naszych bliskich zgubił się w lesie, natychmiast zaalarmujmy policjantów.
  • Jeśli zabłądzimy w lesie nie zwlekając zaalarmujmy Policję, starajmy się też dojść do najbliższej drogi, wtedy jest większa szansa na odnalezienie.
  • Kiedy odnajdziemy drogę do domu niezwłocznie powiadommy Policję, że już nie potrzebujemy pomocy. Oszczędzi to czasu i zaangażowania wszystkich osób, które biorą udział w poszukiwaniach.
 

reklama

A gdzie wy chodzicie na grzybobranie? 

reklama
WRÓĆ DO ARTYKUŁU
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Chcesz przeczytać cały artykuł? Wystarczy, że założysz konto lub zalogujesz sie na już istniejace

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama