Reklama

Elektrownia jądrowa w Wielkopolsce? Są plany inwestorów

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Pixabay

Elektrownia jądrowa w Wielkopolsce? Są plany inwestorów - Zdjęcie główne

foto Pixabay

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości W Wielkopolskim Pątnowie może powstać elektrownia jądrowa. W pomysł zaangażowani są najbogatsi Polacy – Zygmunt Solorz i Michał Sołowow.

W Pątnowie ma powstać elektrownia jądrowa. Taką decyzję podjął Zygmunt Solorz wraz z Michałem Sołowowem, którzy niedawno poinformowali o rozpoczęciu wspólnego projektu. Celem przedsięwzięcia jest budowa elektrowni jądrowej. Ma ona powstać na bazie aktywów Zespołu Elektrowni Pątnów Adamów Konin (ZE PAK), której Zygmunt Solorz jest głównym akcjonariuszem. 

Polscy przedsiębiorcy planują zbudować od czterech do sześciu małych reaktorów jądrowych (tak zwane Małe Reaktory Modułowe - SMR) o łącznej mocy do 1,8 GW. Jak się okazało, nie tylko inwestorzy wpadli na pomysł elektrowni w tym miejscu. Wcześniej była to również potencjalna lokalizacja jednej z siłowni, którą wskazywał polski rząd.

- Nasze plany nie są konkurencyjne w stosunku do planów państwa. SMR nie zastąpią dużej energetyki państwowej, ale mogą stanowić jej doskonałe uzupełnienie i stopniowo zastępować część mocy wytwarzanej z paliw kopalnych, a w niedługim czasie mogą pomóc zniwelować brak dostępnych mocy w systemie energetycznym, wynikający z odstawiania kolejnych bloków węglowych i zwiększającego się zapotrzebowania na energię elektryczną - ocenia Piotr Woźny, prezes ZE PAK. P

rzedsiębiorcy przekonują, że elektrownia będzie pracowała w oparciu o najnowocześniejsze i najbezpieczniejsze technologie tzw. małych reaktorów modułowych (SMR).

- Potrzebujemy taniej i czystej energii, aby móc rozwijać się jako państwo i społeczeństwo. Atom jest czystym i ekologicznym źródłem energii i projekt ten połączył nas z Michałem. Wspólny cel, czyli czysta i konkurencyjna Polska, jest wart podjęcia wyzwania i jestem przekonany, że razem możemy go zrealizować - powiedział Zygmunt Solorz. 

Pątnów w prostej linii jest tylko 60 km od Jarocina. Do granic powiatu to zaledwie 40 km. Jak na budowę elektrowni zapatrują się mieszkańcy? Natychmiast po ogłoszeniu planów w sieci wybuchła dyskusja. Jedni boją się konsekwencji budowy tak blisko domów, inni natomiast przekonują o bezpieczeństwie nowych technologii. - Wydaje mi się, że na obecnym etapie Polska nie jest gotowa na budowę takich elektrowni ani mentalnie ani finansowo. Do takiej działalności potrzeba fachowców. Wypadki chodzą po ludziach i po elektrowniach też. Te kilkadziesiąt kilometrów od dużego miasta to niedaleko i w przypadku awarii byłoby mało sympatycznie - pisze mieszkaniec sąsiedniej Wrześni.

- Technologia SMR jest jeszcze bardziej bezpieczna, to udoskonalenie znanej nam technologii. Anomalie incydenty się zdarzają paradoksalnie dość często, jednak nikt z tego banki nie pompuje. (…) Na energetykę wodną mamy bardzo słabe ukształtowanie terenu. To skąd brać ten prąd? - czytamy w komentarzach.

Obecnie od kilkudziesięciu lat w Pątnowie prowadzona jest działalność związana z wytwarzaniem energii elektrycznej z węgla brunatnego. W ubiegłym roku ogłoszono, że Zespół Elektrowni Pątnów Adamów Konin wyjdzie z produkcji energii elektrycznej z węgla do 2030 roku.

Portal jarocinska.pl zwrócił uwagę na ciekawą sytuacje. Na początku 2005 roku, czyli ponad 16 lat temu Gazeta Jarocińska pisała o tym, że pod Jarocinem może powstać składowisko odpadów atomowych, jeśli w przyszłości wybudowana zostanie w Polsce elektrownia jądrowa. Jarocin, co zbadali naukowcy, posiada bowiem bardzo dobre pokłady geologiczne pod budowę takiego składowiska. Specjalna grupa naukowców poszukiwała najlepszych miejsc w kraju, gdzie w przyszłości można by składować niebezpieczne odpady promieniotwórcze. Na nasze nieszczęście tereny na południe od Jarocina, to jeśli wierzyć wynikom badań, doskonale miejsce na zorganizowanie nuklearnego wysypiska. Na razie nie ma informacji czy i ile odpadów produkują planowane Małe Reaktory Modułowe. Jednka Jarocin - spośród wskazywanych wówczas miejsc - jest najbliżej.  

Jednak potencjalna decyzja o budowie tego typu składowiska pod Jarocinem będzie należała do rządu oraz lokalnego samorządu. Będziemy wracać do sprawy. 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Chcesz przeczytać cały artykuł? Wystarczy, że założysz konto lub zalogujesz sie na już istniejace

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy