Reklama

Co z czternastą emeryturą? Jest decyzja ZUS-u

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Zakład Ubezpieczeń Społecznych

Co z czternastą emeryturą? Jest decyzja ZUS-u - Zdjęcie główne

foto Zakład Ubezpieczeń Społecznych

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Emeryci otrzymają czternastą emeryturę bez żadnego wniosku. ZUS wypłaci należność z urzędu.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych wypłaci dodatkowe świadczenia około 9,1 mln emerytom oraz rencistom. Czternasta emerytura będzie wypłacana bez konieczności składania specjalnego wniosku. 

- Czternasta emerytura w 2021 roku wyniesie 1250,88 zł brutto, ale na pełną kwotę mogą liczyć osoby, których świadczenie podstawowe nie przekracza 2900 zł brutto. Pozostali otrzymają czternastkę pomniejszoną o kwotę przekroczenia. Na przykład jeśli pobierana emerytura wynosi 3000 zł, to czternastka będzie przysługiwać w kwocie mniejszej o 100 zł, czyli 1150,88 zł brutto. Natomiast osoby, których świadczenie będzie równe lub wyższe 4150,88 zł brutto nie otrzymają czternastki - informuje Krystyna Michałek, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa kujawsko-pomorskiego.

Dodatkowe świadczenie w pełnej wysokości będzie przysługiwało dla około 7,9 mln świadczeniobiorców.

Czternasta emerytura trafi do klientów ZUS wraz z listopadowym świadczeniem. Dodatek przysługuje osobom, które na dzień 31 października 2021 roku będą miały prawo do jednego ze świadczeń długoterminowych wymienionych w ustawie. czyli:

  • emerytury,
  • renty,
  • renty socjalnej,
  • świadczenia przedemerytalnego, 
Czternastek nie otrzymają osoby, których prawo do tych świadczeń będzie zawieszone. 

- Czternasta emerytura będzie podlegała opodatkowaniu i oskładkowaniu na ogólnych zasadach, niezależnie od tego, czy jest wypłacana w zbiegu ze świadczeniem opodatkowanym lub zwolnionym z podatku. Co ważne, z kwoty kolejnego dodatkowego rocznego świadczenia pieniężnego nie będą dokonywane potrącenia i egzekucje - informuje Krystyna Michałek,  regionalny rzecznik prasowy ZUS.

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Chcesz przeczytać cały artykuł? Wystarczy, że założysz konto lub zalogujesz sie na już istniejace

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy