Reklama

Duże zmiany dla kierowców. Będzie zaostrzenie kar? Wyższe mandaty i składki OC. Do tego konfiskata auta

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: P. Góralczyk

Duże zmiany dla kierowców. Będzie zaostrzenie kar?  Wyższe mandaty i składki OC. Do tego konfiskata auta  - Zdjęcie główne

Planowane zaostrzenie przepisów ma być „batem” na piratów i wsiadających za kółko pod wpływem alkoholu | foto P. Góralczyk

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Wyższe mandaty i składki OC. Do tego konfiskata auta

Wyższe mandaty i uzależnienie wysokości OC od niektórych wykroczeń. Do tego konfiskata auta – jeśli pojedziesz po pijaku. Planowane zaostrzenie przepisów ma być „batem” na piratów i wsiadających za kółko pod wpływem alkoholu.  

Piraci i prowadzący pojazdy pod wpływem alkoholu – to zmora naszych dróg. Ci pierwsi potrafią jechać w terenie zabudowanym nawet 120 km/h. To zabójcza prędkość. Zagraża pieszym, rowerzystom i innym kierowcom. Przy takim rozpędzie wystarczy dziura w jezdni. A gdyby na drogę wybiegło np. dziecko – tragedia murowana.

Przybywa piratów  

Niestety - niewiele dały wprowadzone już pięć lat temu przepisy, które miały być straszakiem dla amatorów szybkiej jazdy. Dziś przekroczenie prędkości w obszarze zabudowanym wiąże się z utratą prawa jazdy na trzy miesiące. Jeśli kierowca prowadzi samochód mimo zakazu, okres zatrzymania dokumentu wzrasta do 6 miesięcy. Może też narazić się na cofnięcie uprawnienia do kierowania pojazdami – i stanąć przed koniecznością zdania powtórnego egzaminu. 

To nic nie daje

To wszystko jednak tylko na początku odstraszało piratów. Teraz coraz więcej użytkowników czterech kółek rażąco lekceważy obowiązujące prawo. W gronie tym są młodzi i starsi, kierowcy z doświadczeniem, i ci co dopiero prawo jazdy odebrali. Są politycy, samorządowcy i tzw. zwykli Kowalscy. 

 – Niektórzy siadając za kierownicą zapominają o obowiązujących przepisach. I narażają w ten sposób nie tylko siebie czy jadących z nimi pasażerów, ale również osoby obce, szczególnie pieszych czy rowerzystów. Gdy dojdzie do tragedii, będzie za późno na refleksję – mówi st. asp. Monika Kołaska, rzecznik prasowy KPP w Pleszewie

Nowe pomysły 

Może stąd pomysły zaostrzenia przepisów. Są plany rządzących, aby mandaty były wyższe. Dziś maksymalna stawka wynosi 500 zł. Po zmianach mogłoby to być 1.000 zł. Choć warto przypomnieć sobie słowa premiera Mateusza Morawieckiego – który w ub. roku proponował nawet 5 tys. zł. Projekt przewiduje też nowy system nakładania mandatów z fotoradarów. Obecnie, spora część kierowców wykorzystuje luki w przepisach i nie przyznaje się, że kierowała pojazdem sfotografowanym przez urządzenie. Dlatego, jeśli nowe pomysły rządzących wejdą w życie - wzorem innych krajów - właściciel auta otrzyma wezwanie do wskazania kierowcy, który - według niego - kierował autem. Jeśli tego nie zrobi w krótkim terminie, to Inspekcja Transportu Drogowego nałożył na niego karę administracyjną. To nie wszystko. Planowane jest powiązanie stawek OC z niektórymi wykroczeniami. Co to oznaczałoby w praktyce. Ano, że kierowcy np. karani za przekroczenia prędkości, czy jazdę po alkoholu płaciliby wyższe kwoty za ubezpieczenie. Ale chyba najdotkliwsza byłaby planowana konfiskaty samochodu - w przypadku, kiedy poziom alkoholu we krwi kierowcy przekraczałby promil i doszłoby do tragicznego zdarzenia. Oczywiście na razie to tylko plany, brak szczegółów, ale wszyscy zgadzają się, że jakoś z piratami i pijanymi kierowcami – trzeba się uporać.  

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Chcesz przeczytać cały artykuł? Wystarczy, że założysz konto lub zalogujesz sie na już istniejace

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy