Reklama

Droga S5: z Poznania do Gdańska w 3 godziny? Podobno już za rok

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: GDDKiA

Droga S5: z Poznania do Gdańska w 3 godziny? Podobno już za rok - Zdjęcie główne

"Piątka" nad morze buduje się szybciej niż zakładano | foto GDDKiA

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Już w 2022 roku diametralnie skróci się czas przejazdu samochodem z Poznania do Gdańska. Tak zapowiada Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad. Wtedy właśnie ma zostać ukończony cały odcinek trasy S5, który połączy 3 stolice sąsiadujących województw: Wrocław, Poznań oraz Bydgoszcz. Droga ta będzie powiązana z autostradą A1, która prowadzi prosto nad morze, do Gdańska.

Za chwilę zostanie ukończony ostatni fragment drogi ekspresowej S5, który połączy Poznań z Bydgoszczą. Na terenie województwa kujawsko-pomorskiego dobiegają ostatnie szlify budowy prawie 10-kilometrowego odcinka trasy z Szubina do Bydgoszczy.

 

Zgodnie z planami uroczyste otwarcie ma nastąpić w listopadzie tego roku, jednak prawdopodobnie nastąpi to trochę szybciej. Po zakończeniu inwestycji na tym odcinku, kierowcy z Poznania będą mogli przejechać komfortowo i bez opóźnień do Bydgoszczy w mniej niż półtorej godziny.

Budowa S5 to ważna inwestycja w kontekście podróżowania poznaniaków nad Bałtyk. Będzie ona w domyśle połączona z autostradą A1, która prowadzi bezpośrednio do Gdańska. Oznacza to tyle, że ze stolicy Wielkopolski do Trójmiasta będzie można dojechać w niecałe trzy godziny. Trwają już roboty budowlane na fragmencie S5 z Bydgoszczy do Nowych Marz w powiecie świeckim. Prace prowadzone są w dwóch etapach. Obie inwestycje mają zakończyć się w III kwartale 2022 roku. 50-kilometrowy odcinek będzie można pokonać o ponad 30 minut szybciej, niż obecnie. Tak więc pod koniec przyszłego roku użytkownicy będą mieli do dyspozycji całą S5, która połączy Wrocław-Poznań-Bydgoszcz z Autostradą Bursztynową.

 

 

W Wielkopolsce S5 już w całości

W grudniu 2019 roku został oddany do użytku fragment trasy S5 z Poznania do Radomicka w powiecie leszczyńskim. Był to ostatni etap prac łączący stolicę Wielkopolski z Wrocławiem. Trasa ekspresowa mająca 170 kilometrów zdecydowanie skraca czas przejazdu pomiędzy tymi dwoma miastami. Kierowcy mogą ją przebyć średnio w ok. półtorej godziny.

 

Andrzej Adamczyk, minister infrastruktury podczas otwarcia 50-kilometrowego fragmentu wielkopolskiej S5 powiedział: 

-  Oddany ostatni segment drogi między Poznaniem a Wrocławiem spowodował, że podróżowanie stanie się bardzo komfortowe, a przede wszystkim bezpieczne.

Całość S5 w Wielkopolsce składa się z dziesięciu odcinków o łącznej długości ok. 160 kilometrów.  

 

Drogą S5 z Poznania na Mazury? Jeszcze nie teraz

2022 rok to nie jest jednak oficjalny termin całkowitego zakończenia budowy drogi S5. Inwestycja ma swoją kontynuację w stronę Warmii i Mazur. Jednak na tę część drogi kierowcy będą musieli poczekać jeszcze sporo czasu. Zaplanowany termin udostępnienia trasy z Grudziądza do miejscowości Ornowo w powiecie ostródzkim to dopiero 2032 rok. W czerwcu został ogłoszony przetarg na budowę tej trasy. Według założeń fragment ma mieć długość 90 kilometrów i połączy odcinek Ornowo – Wirwajdy, który zostanie oddany do użytku w maju 2023 roku.

 

Kierowcy z Poznania będą mieli wówczas możliwość przedostania się w każdą część Polski autostradami albo drogami ekspresowymi. W sierpniu tego roku została wydana zgoda przez Regionalną Dyrekcję Ochrony Środowiska w Opolu na budowę odcinka S11 z Kępna do Olesna. Natomiast w maju zostały złożone dokumenty do RDOŚ w Poznaniu o pozwolenie na budowę odcinka tej samej trasy z Ostrowa Wielkopolskiego do Jarocina. S11 ma połączyć Katowice z Koszalinem do 2028 roku.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Chcesz przeczytać cały artykuł? Wystarczy, że założysz konto lub zalogujesz sie na już istniejace

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy