Reklama

Dodatkowe 30 miliardów złotych na ratowanie miejsc pracy

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Dodatkowe 30 miliardów złotych na ratowanie miejsc pracy - Zdjęcie główne

Dodatkowe 30 miliardów na ratowanie miejsc pracy

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Rząd przedłuża instrumenty pomocowe dla branż dotkniętych pandemią COVID-19 i przeznacza na ochronę miejsc pracy i wsparcie przedsiębiorstw w II kwartale 2021 r. 30 miliardów złotych.

Będą dodatkowe środki na ratowanie miejsc pracy. 

Dziś, na drugi kwartał, musimy i chcemy uruchomić środki finansowe do 30 mld zł - zapowiedział w czwartek premier Mateusz Morawiecki podczas wspólnej konferencji z wicepremierem Jarosławem Gowinem.

Polski Fundusz Rozwoju jest gotów dalej udzielać wsparcia i BGK będzie kontynuował wydawanie różnego rodzaju gwarancji płynnościowych, de minimis i innych instrumentów.  

Tarcza PFR będzie kontynuowana (...) cały program będzie kontynuowany - zapewnił premier.

O tym, że w związku z nowymi obostrzeniami, rozwiązania przewidziane w tarczy antykryzysowej będą wydłużone, rząd mówił już wcześniej. Chodzi m.in. o zwolnienie ze składek ZUS, czy też postojowe.

W związku z rosnącą liczbą zakażonych, od soboty obowiązują nowe obostrzenia epidemiczne. Zamknięte są duże sklepy meblowe i budowlane, a także salony fryzjerskie i kosmetyczne. Obowiązują też nowe limity osób w handlu i miejscach kultu. Dotychczasowe ograniczenia zostały przedłużone. W placówkach handlowych, na targu lub poczcie obowiązują nowe limity osób: 1 osoba na 15 m kw. - w sklepach do 100 m kw. oraz 1 osoba na 20 m kw. w sklepach powyżej 100 m kw. Ograniczenie do 1 osoby na 20 m kw. dotyczy też obiektów kultu religijnego. Bez zmian pozostaje obowiązek zakrywania ust i nosa oraz zachowywanie 1,5 m odległości od innych osób. Centra i galerie handlowe - tak jak obecnie - pozostają zamknięte, z wyjątkiem m.in.: sklepów spożywczych, aptek i drogerii, salonów prasowych, księgarni. Obiekty hotelowe pozostają zamknięte (z wyjątkiem m.in. hoteli robotniczych, a także np. dla medyków, kierowców wykonujących transport drogowy czy żołnierzy.

Dotychczasowe wsparcie dla przedsiębiorców to ponad 200 mln zł wsparcia z budżetu państwa i instytucji. Pandemia nie odpuszcza i dlatego uruchamiamy nowe programy - podkreślił Morawiecki. - Do tej pory programami ochrony miejsc pracy objęliśmy 6,5 mln Polaków  - dodał.

 

- Oferujemy wiele instrumentów, które zwiększą płynność w systemie - podkreślił Morawiecki. Zapowiedział wsparcie dla przedsiębiorców, którzy nie mogą zapłacić czynszu.

Branża hotelarska i gastronomiczna będą miały dodatkowe mechanizmy finansowania. 

Tarcza jest ogromna, żeby przedsiębiorcy mogli odbić się i wdrażamy te rozwiązania - mówił premier Morawiecki. - Ta tarcza tak szeroka, bardzo obszernie docierająca do wielu branż ma służyć, żebyśmy ochronili naszych przedsiębiorców w maksymalnym stopniu, żeby czerwiec i lipiec dał mocne odbicie jak rok temu - dodał.

Pomoc trafi do ok. 60 branż w tym 16 nowych, będą nią objęcie fryzjerzy, kosmetyczki, handel sprzętem RTV czy sprzedaż komputerów.

W kwietniu na taką pomoc rząd chce przeznaczyć 7 miliardów złotych. W marcu były to 3 miliardy. 

 

 

 

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Chcesz przeczytać cały artykuł? Wystarczy, że założysz konto lub zalogujesz sie na już istniejace

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy