Zespół prasowy Centralnego Biura Antykorupcyjnego opublikował komunikat odnośnie swoich czynności w związku ze śledztwem w sprawie nadużyć i działania na szkodę Lasów Państwowych.
„Sprawa ma związek z realizacją przez Lasy Państwowe ogólnopolskiego programu promującego zrównoważoną gospodarkę leśną, ochronę przyrody i dziedzictwo kulturowe poprzez wykonanie i montaż na terenie całego kraju billboardów promocyjnych. Z ustaleń funkcjonariuszy wynika, że podczas realizacji programu doszło do naruszenia przepisów ustawy Prawo zamówień publicznych” - informuje biuro prasowe Centralnego Biura Antykorupcyjnego.
CBA zajmuje się rzekomymi nadużyciami w Lasach Państwowych
CBA, na potrzeby realizacji tego programu, Ośrodek Kultury Leśnej w Gołuchowie zawarł umowę na dostawę i montaż 2 tys. billboardów promocyjnych z wybranym przedsiębiorcą. Całkowita wartość umowy to ponad 35 milionów złotych.
Agenci CBA weszli do Ośrodka Techniki Leśnej w Jarocinie oraz Ośrodka Kultury Leśnej w Gołuchowie
Pod koniec października blisko 50 funkcjonariuszy CBA z Delegatur Biura z Poznania, Katowic, Krakowa, Białegostoku, Rzeszowa, Bydgoszczy, Łodzi oraz Wrocławia i Warszawy prowadziło, w tym samym czasie, czynności procesowe na terenie woj. mazowieckiego, wielkopolskiego, śląskiego, małopolskiego, podkarpackiego oraz podlaskiego.
„Agenci zabezpieczyli dokumentację dowodową dotyczą ogólnopolskiego projektu, m.in. w siedzibie Dyrekcji Generalnej Państwowego Gospodarstwa Leśnego oraz Centrum Informacyjnym Lasów Państwowych w Warszawie, Ośrodku Kultury Leśnej w Gołuchowie, Ośrodku Techniki Leśnej w Jarocinie oraz w siedzibach 8 podmiotów gospodarczych, które podejmowały działania przy realizacji wspomnianego projektu” - informuje biuro prasowe CBA.
Ze wstępnych ustaleń wynika, że straty Skarbu Państwa szacowane są prawie na 23 miliony złotych.
Jak podaje TVN24, w styczniu 2024 roku nowe władze Lasów Państwowych zleciły przeprowadzenie audytu, który obejmował wszystkie obszary organizacyjne od 2015 do 2024 roku. Jednym z kontrolowanych tematów był program wykonania i ustawienia dwóch tysięcy billboardów na terenach leśnych.
W marcu Lasy Państwowe złożyły zawiadomienie do prokuratury o możliwości popełnienia przestępstwa przez siedem osób w związku z zamówieniem dwóch tysięcy billboardów i zamiarem ustawienia ich na terenach leśnych.
„Zawiadomienie dotyczy naruszenia prawa zamówień publicznych, zawyżenia kosztów zakupu billboardów, nieuzasadnionego finansowania całego projektu ze środków Funduszu Leśnego, niegospodarności i potencjalnego wykorzystania billboardów dla celów kampanii politycznej” - informuje TVN24.
CBA informuje, że sprawa ma charakter rozwojowy.
PRZECZYTAJ TAKŻE: Niebezpieczne cukierki rozdawano dzieciom na Halloween. W środku igły i kawałki metalu
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.