Reklama

Biskup do strażaków: Wasza obecność ratuje życie [ZDJĘCIA]

Opublikowano: pon, 12 lut 2018 13:45
Autor:

Biskup do strażaków: Wasza obecność ratuje życie [ZDJĘCIA]  - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości

W weekend odbyła się doroczna narada prezesów i komendantów powiatowych i gminnych jednostek OSP południowej Wielkopolski. W tym roku spotkanie odbyło się w powiecie pleszewskim. Po roboczej naradzie, strażaków odwiedził biskup kaliski Edward Janiak.

 

Możliwości pozyskiwania nowego sprzętu, szkolenia strażaków oraz codzienne funkcjonowanie jednostek i współpraca z samorządami gminnymi - to tylko wybrane tematy dorocznej narady prezesów i komendantów powiatowych i gminnych jednostek OSP południowej Wielkopolski. Spotkanie odbyło się w sobotę 10 lutego w sali Ochotniczej Straży Pożarnej w Skrzypni w Gminie Czermin w Powiecie Pleszewskim. Po roboczej naradzie, strażaków odwiedził kaliski biskup Edward Janiak.

 

W naszym województwie istnieje program wsparcia dla OSP, dzięki któremu możliwy jest zakup nowych i dobrze wyposażonych samochodów oraz sprzętu specjalistycznego i osobistego. Tylko w 2017 zakupionych zostało aż 71 samochodów, które trafiły do Ochotniczych Straży Pożarnych w Wielkopolsce.

 

- Pamiętajmy, że strażacy mają nam zapewniać bezpieczeństwo, ale też pełniąc swoją służbę muszą czuć się bezpieczni. Stąd tak ważne jest dobre wyposażenie, zarówno w ten sprzęt osobisty jak aparaty tlenowe, ale też pojazdy. Pragnę podziękować strażakom za trud i ofiarną pracę. Bez strażaków ochotników nie udałoby się zapobiec wielu różnym zdarzeniom i nieść tej pomocy na czas w wielu miejscach - powiedział organizator spotkania Krzysztof Grabowski- Wicemarszałek Województwa Wielkopolskiego, Wiceprezes Zarządu Oddziału Wojewódzkiego Związku OSP RP w Poznaniu.

 

Współpracę samorządu województwa wielkopolskiego z jednostkami OSP docenił także ksiądz biskup Edward Janiak, który od lat zapraszany jest na noworoczne spotkania strażaków. W swoim wystąpieniu bp Edward Janiak wskazał na ważną rolę strażaków w życiu społeczeństw lokalnych.

 

- Dziękuję wam, że wychowujecie młodych ludzi do ofiarności i poświęcenia dla drugiego człowieka, aby potrafili przejść z teorii do życia. Spełniacie w tym zakresie ogromną rolę. Wasza obecność szybko zorganizowana, w ciągu kilkunastu minut, ratuje ludziom życie - stwierdził ordynariusz diecezji kaliskiej.

 

Jak dodał Krzysztof Grabowski wizyta księdza biskupa Edwarda Janiaka była dla wszystkich uczestników spotkania bardzo ważna i motywująca.

W całej Wielkopolsce jest ponad 1800 ochotniczych straży pożarnych, w których służy 110 tysięcy osób. Tak dobrze rozwiniętego systemu ratownictwa opartego na ochotnikach nie ma żaden inny kraj w Europie. Ochotnicy nie oznaczają amatorów. W tym momencie większość czynnych strażaków to osoby wyszkolone w zakresie ratownictwa pożarowego oraz medycznego.

W spotkaniu udział wzięli prezesi i komendanci gminni oraz prezesi powiatowi Ochotniczej Straży Pożarnej z powiatów kaliskiego, pleszewskiego, jarocińskiego, krotoszyńskiego, kępińskiego, ostrowskiego i ostrzeszowskiego.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Chcesz przeczytać cały artykuł? Wystarczy, że założysz konto lub zalogujesz sie na już istniejace

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE