Reklama

Bierzesz ślub? Formalności załatwisz przez internet!

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Bierzesz ślub? Formalności załatwisz przez internet! - Zdjęcie główne

Bierzesz ślub? Formalności załatwisz przez internet!

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Ślub to jeden z najważniejszych momentów w naszym życiu. Spraw do załatwienia jest przy tym sporo, dlatego warto pamiętać, że część formalności możemy załatwić przez internet.

Wiele formalności przed- i poślubnych można załatwić nie wychodząc z domu. 

Jak załatwić formalności ślubne przez internet?

Jednym z dokumentów, który konieczny jest przyszłym małżonkom, jest odpis aktu urodzenia. Nigdzie nie trzeba jechać, aby go zdobyć. Nikogo też nie trzeba prosić o pomoc. Wystarczy wejść na rządowy portal gov.pl i tam wybrać e-usługę pt. „Uzyskaj odpis aktu stanu cywilnego”. Co ważne – nie tylko można złożyć sam wniosek, ale można także otrzymać go w wersji elektronicznej.

- Dokument jest generowany bezpośrednio z Systemu Rejestrów Państwowych (SRP), a następnie przesyłany na skrzynkę osoby wnioskującej. Cały proces przebiega bez zaangażowania urzędnika – tłumaczy minister Marek Zagórski, sekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

Co jest potrzebne, aby skorzystać z takiej e-usługi? Profil zaufany i kilka minut.

 

Jeśli mamy już profil zaufany, można zalogować się na stronie gov.pl, zalogować się do konta Mój GOV (prawy górny róg strony) i wybrać odpowiedną usługę – „Uzyskaj odpis aktu stanu cywilnego”. Dokument będzie można uzyskać elektronicznie na skrzynkę Mój GOV.

Ważne! Odpis, który uzyskamy, będzie miał moc prawną tylko w wersji elektronicznej. Nie trzeba go drukować! Wydruk nie ma mocy prawnej. Automatyczny odpis będzie zawierał podpis kwalifikowany potwierdzający jego autentyczność.

Uzyskanie odpisu aktu urodzenia. Ile kosztuje?

Za uzyskanie odpisu trzeba zapłacić:

  • 22 zł – za odpis skrócony aktu stanu cywilnego (także za odpis wielojęzyczny w formie papierowej),
  • 33 zł – za odpis zupełny aktu stanu cywilnego.
Wysyłając wniosek online, mamy do wyboru dwa sposoby płatności – online lub przelew bankowy bądź pocztowy.

- Usługa jest „odmiejscowiona”. A to znaczy, że nieważne, gdzie przyszliśmy na świat - swój wniosek możemy wysłać do dowolnego urzędu stanu cywilnego. Tam, gdzie nam wygodnie - tłumaczy minister Marek Zagórski.

- Ta sama zasada dotyczy wszystkich, zamawianych online, odpisów aktów stanu cywilnego, w tym także małżeństwa – dodaje sekretarz stanu w KPRM.

Jak uzyskać akt małżeństwa?

I podobnie – o akt małżeństwa – również będzie można zawnioskować online.

Innym dokumentem, który przyda się na ponadto po ślubie jest też zaświadczenie o stanie cywilnym. To ważne np. do załatwienia np. spraw podatkowych, ubezpieczeniowych, socjalnych lub kredytowych. I tutaj dobra wiadomość – takie zaświadczenie także możecie uzyskać przez internet!

Wystarczy wejść na GOV.pl i tym razem wybrać e-usługę „Uzyskaj zaświadczenie o stanie cywilnym”. W tym przypadku też potrzebny jest profil zaufanego.

Uwaga! Mając profil zaufany można załatwić naprawdę wiele innych spraw. Dzięki niemu można m.in. zameldować się online w swoim nowym, wspólnym mieszkaniu. W takiej sytuacji wystarczy wybrać e-usługę „Zamelduj się na pobyt stały lub czasowy”

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Chcesz przeczytać cały artykuł? Wystarczy, że założysz konto lub zalogujesz sie na już istniejace

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy