Reklama

Bezpłatne testy na koronawirusa. Kto może skorzystać?

Opublikowano:
Autor:

Bezpłatne testy na koronawirusa. Kto może skorzystać?  - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości

Wielkopolska. W poniedziałek (4 maja) na targowisku w Krotoszynie zostanie uruchomiony samochodowy punkt pobrań prób COVID-19 drive - thru.

 

 

Ustawieniem kontenerów i obsługą punktu zajmą się żołnierze 124 Batalionu Piechoty Lekkiej Wojsk Obrony Terytorialnej ze Śremu.

Kto będzie mógł zrobić test na koronawirusa?

 

 

By móc skorzystać z badania trzeba jednak zadzwonić najpierw do Wojewódzkiej Inspekcji Sanitarnej w Poznaniu (nr tel 61 656 80 75) i przejść kwalifikację telefoniczną.

 

- Z punktu pobrań można skorzystać po uprzedniej rejestracji telefonicznej czynnej od dnia 30.04 2020 r. od godz. 10:00 do 16:00, pod numerem tel. 61 656 80 75. Liczba testów ograniczona. Decyduje kolejność zgłoszeń – wskazuje Franciszek Marszałek, burmistrz Krotoszyna.

 

Po zakwalifikowaniu do badania osoba rejestrująca się otrzyma informację o tym, w którym dniu i o której godzinie ma zgłosić się na badanie.

Badania na koronawirusa z samochodu

Samochodowy punkt pobrań prób COVID-19 drive - thru na krotoszyńskim targowisku będzie działał od 4 do 6 maja w godzinach od 10.00 do 18.00.

 

- Zostaną stworzone listy osób skierowane na badania. Każde badanie potrwa około 15 minut, w sumie przez te 3 dni zostanie przebadanych 180 osób – mówi Natalia Snadna z Powiatowej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej w Krotoszynie.

 

Co ważne – badanie będzie przeprowadzone tylko osobom, które przyjadą na miejsce samochodem. Nie ma możliwości przyjścia pieszo.

 

 

- Osoba, która została skierowana musi mieć przy sobie dokument tożsamości, gdyż będzie weryfikacja tych osób. Podczas całego procesu pacjent nie opuszcza samochodu. Wszystko odbywa się bezkontaktowo – podkreśla Natalia Snadna.

Próbki od mieszkańców powiatu krotoszyńskiego będą pobierać pracownicy Powiatowej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej w Krotoszynie i w Ostrzeszowie.

 

- Pracownicy PSSE pobierający próbki będą zabezpieczeni w odpowiednie kombinezony. Każdy zespół będzie pracował przez trzy godziny, po których nastąpi zmiana – wskazuje Natalia Snadna.

 

Wysoki wskaźnik zakażeń koronawirusem w Krotoszynie

Obsługą kontenerowego samochodowego punktu pobrań prób COVID-19 zajmie się 60 żołnierzy WOT wspieranych przez krotoszyńskich policjantów i strażników miejskich.

 

– Wszyscy mamy świadomość problemu, jakim jest koronawirus, dlatego moim zadaniem jest wychodzenie naprzeciw oczekiwaniom mieszkańców. Mamy możliwości, by taki mobilny punkt uruchomić, dlatego ze względu na wysoki wskaźnik zakażeń wybrałem Krotoszyn. Nie wykluczam, że w kolejnych dniach samochodowy punkt pobrań pojawi się w innych miastach – tłumaczy wojewoda wielkopolski Łukasz Mikołajczyk.

 

Pobrane próbki zostaną przekazane do laboratorium. Każda z osób, która zostanie poddana badaniu otrzyma dostęp do swoich wyników online.

 

- W przypadku gdy test da wynik pozytywny, informację taką otrzyma także Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Krotoszynie, która wdroży odpowiednie procedury – podkreśla Natalia Snadna.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Chcesz przeczytać cały artykuł? Wystarczy, że założysz konto lub zalogujesz sie na już istniejace

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE