Reklama

Będziemy spali o godzinę krócej. Kiedy zmiana czasu na letni?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: adobe stock

Będziemy spali o godzinę krócej. Kiedy zmiana czasu na letni? - Zdjęcie główne

Czas letni, czy zimowy? SONDA | foto adobe stock

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Zmiana czasu z zimowego na letni? W tym roku ostatni raz?

Zmiana czasu z imowego na letni ma miejsce w ostatnią niedzielę marca. Wówczas przestawiamy wskazówki zegarów z 2.00 na 3.00. Będziemy spali o godzinę krócej. W tym roku zmiana na czas letni wypada 28 marca. 

Kiedy przestawiamy zegarki w 2021 roku?

W 2021 roku czas zimowy na letni będziemy zmieniać w niedzielę 28 marca - o godz. 2.00 zegarki przestawiamy na godz. 3.00.

Z kolei przejście z czasu letniego na zimowy w tym roku nastąpi w niedzielę 31 października, a wskazówki cofniemy z 3.00 na 2.00.

Przepisy dotyczące zmiany czasu to efekt obowiązującej bezterminowo dyrektywy Unii Europejskiej ze stycznia 2001 roku. Od 2002 roku okres czasu letniego kończy się w każdym państwie członkowskim o godz. 1.00 czasu uniwersalnego (GMT), w ostatnią niedzielę października. W Polsce zmiana czasu regulowana jest przez rozporządzenie prezesa Rady Ministrów. Ostatnie takie rozporządzenie rząd wydał na początku listopada 2016 roku. Przedłużyło ono stosowanie czasu letniego i zimowego do 2021 roku.

Zmiana czasu. Jak to wygląda na świecie? 

Czas zimowy i letni stosuje się w blisko 70 krajach na całym świecie. W 2014 roku na stałe na czas zimowy przeszła Rosja.W Polsce po raz pierwszy zmiana czasu została wprowadzona w okresie międzywojennym, następnie w latach 1946-1949 i 1957-1964. Od 1977 roku obowiązuje nieprzerwanie. Do 1995 roku przejście z czasu letniego na zimowy miało miejsce miesiąc wcześniej - w ostatnią niedzielę września. Z zimowego na letni przechodzono podobnie - w ostatnią niedzielę marca.

Zmiana czasu. Ostatni raz? 

Być może już w najbliższej przyszłości czekają nas zmiany. Parlament Europejski w Strasburgu opowiedział się w marcu 2019 roku za projektem regulacji, które mają znieść w Unii Europejskiej zmianę czasu. Projekt nowelizacji dyrektywy przewiduje, że ostatnia zmiana czasu w UE miałaby nastąpić w 2021 roku. Państwa członkowskie zachowałyby prawo do decydowania o tym, w której strefie czasowej chcą się znaleźć. 

Naturalnym czasem dla terenów Polski jest zimowy. 

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Chcesz przeczytać cały artykuł? Wystarczy, że założysz konto lub zalogujesz sie na już istniejace

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy