reklama

Bardzo zła jakość powietrza w tej części Wielkopolski. RCB ostrzega mieszkańców

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: archiwum portalu

Bardzo zła jakość powietrza w tej części Wielkopolski. RCB ostrzega mieszkańców - Zdjęcie główne

Bardzo zła jakość powietrza w części Wielkopolski. RCB ostrzega mieszkańców | foto archiwum portalu

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WiadomościRCB rozesłało alerty do mieszkańców części Wielkopolski, ostrzegając przed smogiem. Stężenie pyłów PM10 znacznie przekroczyło dopuszczalne normy. W miejscach objętych ostrzeżeniem lepiej unikać aktywności na świeżym powietrzu.
reklama

Pierwsze przekroczenie normy PM10 odnotowano wczoraj, jednak dziś, 17 lutego sytuacja znacznie się pogorszyła. Stężenie pyłów o godz. 11.00 osiągnęło 196,5 µg/m³, co oznacza ponad trzykrotne przekroczenie dopuszczalnego poziomu 50 µg/m³. Tak wysoka wartość klasyfikuje jakość powietrza jako „bardzo złą”. W Poznaniu wprowadzono ograniczenia w sposobie ogrzewania.

reklama

Jakie ograniczenia w związku z alarmem smogowym w Poznaniu?

W związku z wysokim stężeniem pyłów PM10, 17 lutego wprowadzono zakaz używania kominków na drewno, pieców kaflowych i kotłów węglowych niespełniających norm. 

Ograniczenia dotyczą osób posiadających drugie źródło ogrzewania z miejskiej sieci ciepłowniczej, gazowe, elektryczne lub inne spełniające wymagania Ekoprojektu - informuje Urząd Miasta Poznania.

Władze apelują o jego przestrzeganie oraz unikanie aktywności na zewnątrz, zwłaszcza przez dzieci, seniorów i osoby chore. 

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa ostrzega przed smogiem w Wielkopolsce

W związku z pogorszeniem jakości powietrza, Rządowe Centrum Bezpieczeństwa wysłało ostrzeżenie do mieszkańców części województwa wielkopolskiego, w tym Poznania, Kalisza oraz powiatów pleszewskiego i krotoszyńskiego. 

reklama

Uwaga! Dziś (17.02) zła jakość powietrza (PM10, smog). Unikaj aktywności na zewnątrz i wietrzenia mieszkania - brzmi alert.

Smog w części Wielkopolski. Rządowe Centrum Bezpieczeństwa wydało alert na 17.02.2025 r.
Źródło: Rządowe Centrum Bezpieczeństwa

Co powoduje wysokie stężenie pyłów PM10?

Pył zawieszony PM10 to zanieczyszczenie powietrza składające się z cząstek stałych o średnicy mniejszej niż 10 mikrometrów. Jest to mieszanina różnych substancji, takich jak pył, sadza, metale ciężkie i alergeny.

Pyły te pochodzą głównie ze spalania węgla i drewna. Ich stężenie rośnie przy bezwietrznej pogodzie, zjawisku odwrócenia temperatury oraz wyżowym układzie barycznym. W takich warunkach nawet pojedyncze źródła, jak kominki, mogą pogarszać jakość powietrza.

reklama

Pył PM10 może powodować problemy z oddychaniem, takie jak astma, przewlekła obturacyjna choroba płuc (POChP) i zapalenie oskrzeli. Może również zwiększać ryzyko chorób serca, udaru mózgu i raka płuc.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ

Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM

e-mail
hasło

Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama
logo