Reklama

Abp Głódź sołtysem

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Wikipedia, Fb

Abp Głódź sołtysem - Zdjęcie główne

Abp. Głodź sołtysem | foto Wikipedia, Fb

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości W wyborach sołeckich w Piaskach głosowało 9 osób. Na sołtysa wybrany został abp Głódź, który wcześniej - w wyniku papieskiej kary - musiał opuścić Gdańsk.

Arcybiskup senior Sławoj Leszek Głódź, który musiał opuścić w kwietniu swoją rezydencję w Gdańsku, został właśnie sołtysem w Piaskach. To część jego rodzinnej Bobrówki na Podlasiu. Nie miał konkurentów. Głosowało na niego dziewięć osób: wszyscy, którzy poszli na wybory.

Abp Głódź. Biskup Janiak. Papieska kara

Stolica Apostolska poinformowała w marcu o ukaraniu abp. Sławoja Leszka Głódzia i bp. Edwarda Janiaka w sprawie tuszowania nadużyć seksualnych popełnionych przez duchownych w podległych im diecezjach: gdańskiej i kaliskiej. 

Duchowni otrzymali nakaz zamieszkania poza swoimi diecezjami. Nie mogą też uczestniczyć w jakichkolwiek publicznych celebracjach religijnych lub spotkaniach świeckich na terenie swoich diecezji. Mają też wpłacić pieniądze (nie podano kwoty) z osobistych funduszy na rzecz Fundacji św. Józefa, która pomaga ofiarom przestępstw seksualnych.

Abp Sołtys Głódź

Piaski to część Bobrówki w gminie Jaświły (woj. podlaskie). W połowie czerwca odbyły się tam wybory uzupełniające na sołtysa po tym, jak sprawujący tę funkcję od 2010 roku Edward Klisz złożył rezygnację. Jedynym kandydatem na jego miejsce był arcybiskup senior Sławoj Leszek Głódź.

 

- Uprawnionych do głosowania było 36 osób. Nowy sołtys wybrany został jednogłośnie przez dziewięć osób, które przyszły na wybory. Mamy więc pierwszego arcybiskupa wśród sołtysów i pierwszego sołtysa wśród arcybiskupów – mówi Marek Jarosz, zastępca wójta gminy Jaświły.

Włodarz gminy dodaje, że na 29 czerwca planowana jest sesja rady gminy.

- Możemy się więc spodziewać, że nowy sołtys się na niej pojawi – zaznacza zastępca wójta.

Co ciekawe, arcybiskup Głódź nie zgodził się na razie na publikację swojego maila i telefonu komórkowego na stronie internetowej gminy. Kontakt jest możliwy tylko za pośrednictwem urzędu gminy w formie listów.

Abp Sławoj Leszek Głódź sołtysem fot. Urząd Gminy Jaświły 

 

Przygodzice. Sołtys zrezygnuje? 

Informacja o wyborze arcybiskupa Głódzia na sołtysa komentowana jest w całym kraju. Nie brakuje słów oburzenia. Ludzie dziwią się nie tylko postawie duchownego, ale również osobom mieszkającym w Piaskach. Są też już pierwsze zdecydowane reakcje. Tak jak w gminie Przygodzice w powiecie ostrowskim. 

 

"Mamy pierwszego arcybiskupa wśród sołtysów i pierwszego sołtysa wśród arcybiskupów" - donoszą dziś główne portale informacyjne w nawiązaniu do wyboru niechlubnego już arcybiskup seniora Sławoja Leszka Głódzia, na funkcję sołtysa w podlaskiej wsi Piaski. Osoba podejrzana o tuszowanie przypadków pedofilii i wielu nadużyć w tej sferze - a więc okrucieństwa uderzającego w młodych ludzi - chroniona (zamiast rozliczona) przez aparat państwa, pozbawiona wielu zaszczytów czy tytułu honorowego obywatela miasta Białystok jest ewidentnie wyzbyta skrupułów i jakiegokolwiek honoru - mówi portalowi zwielkopolski24.pl  sołtys Przygodzic - Robert Wnuk.  

 Sołtys Przygodzic nie kryje swojego oburzenia i rozczarowania. 

                                                Robert Wnuk, sołtys Przygodzic

Osobiście dla mnie - jako sołtysa - to wielka hańba i profanacja tej ważnej społecznie funkcji, jaką wraz z dziesiątkami tysięcy innych gospodarzy wsi w całej Polsce mamy zaszczyt pełnić. Czy zatem urząd sołtysa to jeszcze jakiś zaszczyt i odpowiedzialność? Wierzę jednak, że tak.  Gdyby nie tak wspaniali Mieszkańcy Sołectwo Przygodzice i mnóstwo planów do realizacji zrezygnowałbym z tego - w mojej ocenie - zaszczytnego tytułu - wyjaśnia Robert Wnuk. 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Chcesz przeczytać cały artykuł? Wystarczy, że założysz konto lub zalogujesz sie na już istniejace

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy