reklama

41. rocznica wprowadzenia stanu wojennego. Akcja "Zapal Światło Wolności"

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WiadomościDziś, 13 grudnia, 41. rocznica wprowadzenia stanu wojennego. Instytut Pamięci Narodowej, dla uczczenia pamięci ofiar tamtych wydarzeń, zachęca do udziału w akcji "Zapal Światło Wolności".
reklama

13 grudnia 1981 - w niedzielę o północy - w Polsce wprowadzono stan wojenny. 

Wprowadzenie stanu wojennego w 1981 r.

W nocy z 12 na 13 grudnia 1981 r. - pod przywództwem generała Wojciecha Jaruzelskiego - dwudziestu generałów i pułkowników utworzyło Wojskową Radę Ocalenia Narodowego, (WRON-a), wprowadzając stan wojenny na obszarze całego kraju. Społeczeństwo dowiedziało się o wprowadzeniu stanu wojennego z radia, 13 grudnia o godz. 6.00 rano, kiedy to generał Jaruzelski wygłosił przemówienie zaczynające się od słów:

"Obywatelki i obywatele Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej! Zwracam się dziś do Was jako żołnierz i jako szef rządu polskiego. Zwracam się do Was w sprawach wagi najwyższej. Ojczyzna nasza znalazła się nad przepaścią. Dorobek wielu pokoleń, wzniesiony z popiołów polski dom ulega ruinie. Struktury państwa przestają działać..."
Na ulicach w całym kraju pojawiły się Obwieszczenia Rady Państwa, wydrukowane rok wcześniej w Moskwie. Wprowadzono godzinę milicyjną od 22.00 do 6.00, jednocześnie zakazano zmiany miejsca pobytu bez uprzedniego zawiadomienia władz administracyjnych. Wstrzymano wydawanie prasy, poza dwiema gazetami rządowymi - "Trybuna Ludu" i "Żołnierz Wolności". Władze zamknęły granice państwa i lotniska cywilne. Czasowo zawieszone zostały zajęcia w szkołach. Zamknięto kina, teatry i muzea.

reklama

Represje wobec działaczy "Solidarności"

Na ulicach pojawiło sie wojsko. Zaangażowano ogromne siły. W dniu wprowadzenia stanu wojennego, w działaniach na terytorium kraju wzięło udział:

  • ok. 70 tys. żołnierzy Wojska Polskiego,
  • 30 tys. funkcjonariuszy MSW,
  • oraz bezpośrednio na ulicach miast 1750 czołgów i 1400 pojazdów opancerzonych,
  • 500 wozów bojowych piechoty,
  • 9000 samochodów oraz kilka eskadr helikopterów i samoloty transportowe.
Jeszcze przed północą, 12 grudnia 1981 roku, nim rozplakatowano obwieszczenia, a Dziennik Ustaw wydrukował tekst proklamacji wojskowej Rady Ocalenia Narodowego i dekret o stanie wojennym, zaczęły się aresztowania i internowania.W trakcie jego trwania internowano 10.131 działaczy NSZZ „Solidarność”, a życie straciło około 40 osób, w tym 9 górników z KWK „Wujek” podczas pacyfikacji górniczego protestu przeciwko ogłoszeniu stanu wojennego. Mróz trzymał długo tamtej zimy. Na przystankach pojawiły się koksowniki, przy których grzali się ludzie oczekujący na spóźniające się autobusy.

reklama

Kampania "Zapal światło wolności"

Dziś, w 41. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego, Instytut Pamięci Narodowej zachęca do udziału w akcji społecznej „Ofiarom stanu wojennego. Zapal Światło Wolności”.

Nawiązuje ona do gestu solidarności, który w Wigilię Bożego Narodzenia 1981 r. wobec Polaków wykonało wielu mieszkańców wolnego świata. Na znak jedności z rodakami świecę zapalił także Jan Paweł II w oknie Pałacu Apostolskiego w Watykanie. Do postawienia w oknach świec wezwał także ówczesny prezydent USA Ronald Reagan, który w Bożonarodzeniowym orędziu do narodu powiedział:

„Niech płomień milionów świec w amerykańskich domach będzie świadectwem, że światła wolności nie uda się zgasić”.

reklama

13 grudnia, zapalając w oknie świecę, wyrażasz solidarność z ofiarami stanu wojennego. Internauci mogą zapalić wirtualną świecę TUTAJ 

Wydarzenia w Wielkopolsce w związku z 41. rocznicą wprowadzenia stanu wojennego

  • 13 grudnia 2022, Rawicz: nadanie jednemu z rond w mieście imienia Bolesława Lachowicza, opozycjonisty, internowanego 13 grudnia 1981 r., pierwszego demokratycznie wybranego burmistrza Rawicza,
  • 13 grudnia 2022, Turek: wykład i warsztaty na temat wprowadzenia stanu wojennego oraz polityki sowieckiej w latach 80. dla uczniów I Liceum Ogólnokształcącego w Turku
 

Pamiętacie wprowadzenie stanu wojennego? Jak wspominacie tamten czas? Dajcie znać w komentarzach.

reklama

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Chcesz przeczytać cały artykuł? Wystarczy, że założysz konto lub zalogujesz sie na już istniejace

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama