reklama

Uroczyste posiedzenie Sejmu i Senatu w Gnieźnie. W mieście pojawią się najważniejsze osoby w państwie

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Wiktoria Matuszczak

Uroczyste posiedzenie Sejmu i Senatu w Gnieźnie. W mieście pojawią się najważniejsze osoby w państwie - Zdjęcie główne

W Gnieźnie odbędzie się uroczyste posiedzenie Sejmu i Senatu z okazji 1000-lecia koronacji Bolesława Chrobrego | foto Wiktoria Matuszczak

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Z regionuNajważniejsi politycy przyjadą do Gniezna w związku z obchodami 1000-lecia koronacji Bolesława Chrobrego. Już w najbliższy piątek, 25 kwietnia, w pierwszej stolicy Polski wezmą udział w uroczystym posiedzeniu Sejmu i Senatu.
reklama

Uroczystości związane z 1000. rocznicą koronacji pierwszego króla Polski w Gnieźnie odbędą się nie w sobotę, jak pierwotnie planowano, lecz w piątek 25 kwietnia. Zmiana terminu jest spowodowana ogłoszeniem przez prezydenta Andrzeja Dudę 26 kwietnia dniem żałoby narodowej po śmierci papieża Franciszka.

reklama

Uroczyste posiedzenie Sejmu i Senatu z okazji 1000-lecia koronacji Bolesława Chrobrego

W piątek, 25 kwietnia, o godzinie 12:00 w hali im. Mieczysława Łopatki w Gnieźnie odbędzie się uroczyste posiedzenie izb Sejmu i Senatu - z udziałem Prezydenta RP Andrzeja Dudy, Marszałek Senatu Małgorzaty Kidawy-Błońskiej, Marszałka Sejmu Szymona Hołowni oraz Prezesa Rady Ministrów Donalda Tuska.

Posiedzenie połączonych izb parlamentu rozpocznie się przyjęciem jednobrzmiących uchwał Sejmu i Senatu w sprawie 1000. rocznicy koronacji Bolesława Chrobrego. W kolejnej części głos zabiorą najważniejsze osoby w państwie.

Zmiany w programie obchodów z powodu żałoby narodowej po śmierci papieża

W związku z ustanowieniem przez prezydenta 26 kwietnia dniem żałoby narodowej, wprowadzono zmiany w programie obchodów rocznicy - zarówno miejskich, jak i kościelnych.

reklama

Nie odbędzie się zaplanowany na sobotę Festiwal Piosenki Chrześcijańskiej Adalbertus oraz koncert koronacyjny, który miał się odbyć w gnieźnieńskiej katedrze w sobotnie popołudnie.

Zgodnie z planem, odbędzie się natomiast Jarmark św. Wojciecha. Zakupy na straganach zlokalizowanych na ulicach centrum Gniezna będzie można robić w sobotę, 26 kwietnia, w godzinach od 9:00 do 20:00 oraz w niedzielę, 27 kwietnia, od 9:00 do 18:00.

Program nabożeństw i procesji ku czci św. Wojciecha 

Jak informuje gnieźnieński magistrat, pozostałe punkty kościelnych obchodów rocznicy pozostają bez zmian.

W sobotę, 26 kwietnia, o godz. 19:30 odbędą się I Nieszpory ku czci św. Wojciecha, po których nastąpi procesja do kościoła św. Michała Archanioła.

reklama

W niedzielę, 27 kwietnia, rano wyruszy procesja do katedry, gdzie o godz. 10:00 zostanie odprawiona uroczysta msza św. Natomiast o godz. 16:00 odbędą się II Nieszpory ku czci św. Wojciecha.

Program pielgrzymki młodych do grobu św. Wojciecha pozostaje również bez zmian.

Prezentacja pojazdu koronacyjnego na dworcu w Gnieźnie

Również w  najbliższy piątek, 25 kwietnia o godzinie 10:10 na peronie 1 dworca kolejowego w Gnieźnie odbędzie się wyjątkowa prezentacja pojazdu koronacyjnego, przygotowanego z okazji 1000-lecia koronacji Bolesława Chrobrego.

Na miejscu zobaczyć będzie można specjalnie oklejony pociąg Kolei Wielkopolskich, który powstał we współpracy z Miastem Gniezno. Niemal 100-metrowy skład został zaprojektowany tak, aby promować pięć pierwszych koronacji królewskich, jakie miały miejsce właśnie w Pierwszej Stolicy Polski.

Ważne informacje dla kierowców. Zmiany w organizacji ruchu

Wszystkie osoby, które planują odwiedzić Gniezno w piątek, muszą przygotować się na zmiany w organizacji ruchu.

reklama

W związku z uroczystym wspólnym posiedzeniem Sejmu i Senatu RP, które odbędzie się 25 kwietnia 2025 r. w Gnieźnie, nastąpią czasowe zmiany w organizacji ruchu oraz zamknięcie dostępu do miejsca posiedzenia i sąsiadujących terenów. Zmiany te wynikają z wymogów służb odpowiedzialnych za bezpieczeństwo uczestników wydarzenia - informuje Urząd Miejski w Gnieźnie.

Zmiany w organizacji ruchu*:

Os. Tysiąclecia:

  • skrzyżowanie (rondo) ul. Paczkowskiego z ul. Budowlanych oraz ul. Chudoby.
Ulica Paczkowskiego od skrzyżowania w kierunku ul. Sportowej zostanie zamknięta i będzie obowiązywał zakaz ruchu w obu kierunkach. Ulica Budowlanych na odc. od ul. Staszica do ul. Paczkowskiego na okres od 24.04.2025 r. godz. 6.00 do 25.04.2025 r. do godz. 18.00 stanie się ulicą jednokierunkową. Na prawym pasie przedmiotowej ulicy będzie możliwe parkowanie pojazdów. Z uwagi, że w podanym powyżej okresie ulica Budowlanych będzie jednokierunkowa, od ul. Paczkowskiego dlatego wjazd na nią od skrzyżowania z ul. Staszica będzie niemożliwy.

Odcinek ul. Paczkowskiego (od skrzyżowania z ul. Budowlanych i Chudoby), ul. Sportowa, ul. Spokojna (do skrzyżowania z ul. Cichą) wyłączone zostaną z ruchu oraz możliwości parkowania pojazdów łącznie z wydzielonymi na tych odcinkach parkingami w okresie od 24.04.2025 r. godz. 6.00 do 25.04.2025 r. do godz. 18.00. Dojazd do ul. Cichej będzie możliwy dla mieszkańców od ul. Zamiejskiej.

Ulica Zabłockiego od ul. Spokojnej do ul. Staszica pozostanie drogą dwukierunkową z zakazem zatrzymywania po jednej stronie.

Centrum miasta:

W okresie od 24.04.2025 r. godz. 18.00 do 26.04.2025 r. godz. 18.00 na ul. Grabskiego obowiązywać będzie zakaz zatrzymywania po obu stronach ulicy - ustawione zostaną znaki B-36 z tabliczką informacyjną.

W okresie od 24.04.2025 r. godz. 18.00 do 25.04.2025 r. godz. 18.00 na ul. Świętego Wojciecha oraz Podgórnej obowiązywać będzie zakaz zatrzymywania po obu stronach ulicy - ustawione zostaną znaki B-36 z tabliczką Informacyjną.

Na ul. Tumskiej (na odcinku od ul. Łaskiego do ul. św. Wojciecha) od 25.04.2025 godz. 6.00 do 26.04.2025 godz. 14.00. zostaną zasłonięte tablice pod znakiem B - 1 i będzie obowiązywał zakaz ruchu w obu kierunkach bez wyłączeń.

PARKINGI ZASTĘPCZE na czas obowiązywania zmian:

  • na prawym pasie ruchu na zamkniętym odcinku ul. Budowlanych (w kierunku ul. Staszica); Szkoła Podstawowa nr 7 przy ul. Paczkowskiego (teren wyasfaltowany przy budynku szkoły),
  • Przedszkole nr 13 przy ul. Paczkowskiego (teren wyasfaltowany przy budynku przedszkola),
  • Szkoła Podstawowa nr 9 przy ul. Staszica (teren betonowego boiska szkolnego); Przedszkole nr 8 (teren wyasfaltowany przy budynku przedszkola),
  • Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego (CKZiU) na rogu ul. Roosevelta i Słowackiego (teren wyasfaltowany przy budynkach),
  • teren przy kościele bł. Bogumiła (górny parking).
 

* Źródło: Urząd Miejski w Gnieźnie 

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ

Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM

e-mail
hasło

Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama
logo