reklama

„Pytamy o zielone” kandydatów startujących w wyborach samorządowych

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: pixabay

„Pytamy o zielone” kandydatów startujących w wyborach samorządowych - Zdjęcie główne

Akcja "Pytamy o zielone" ma zachęcić mieszkańców do pytania wyborczych kandydatów o ekologiczne tematy. | foto pixabay

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Polska i Świat Dlaczego w mieście wycina się drzewa? Jak zmniejszyć zanieczyszczenie powietrza wywołane przez samochody? W jaki sposób można ograniczyć w gminie produkcję odpadów? Co zrobić, by zwiększyć retencję w mieście? To tylko kilka pytań, które można i należy zadać kandydatom w wyborach samorządowych. Pomoże w tym akcja „Pytamy o zielone”.
reklama

To obywatelska akcja skierowana do mieszkanek i mieszkańców wszystkich wsi, gmin, miast i powiatów w Polsce. Jej głównym celem jest promowanie „zielonych” (ekologicznych) tematów w programach kandydatów i kandydatek startujących w kwietniowych wyborach samorządowych. Akcję realizuje Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego (FRSI), a merytorycznie wspiera ją kilkanaście organizacji pozarządowych.

Pora na ekologiczną pobudkę lokalnych społeczności

Akcja „Pytamy o zielone” ma poruszać tematy ekologiczne w kampanii przed wyborami samorządowymi. To zachęta zarówno dla obywateli, jak i kandydatów do rozmów, pytań, tworzenia i sprawdzania program wyborczych.

Celem akcji jest zwiększenie obecności tematów środowiskowych w programach wyborczych i potem w spełnionych obietnicach. Szczególnie w kontekście takich wyzwań, jak zmiany klimatyczne, zanieczyszczenie powietrza, zarządzanie odpadami i ochrona zasobów wodnych​​. Na te trzy obszary edukacyjnie postawiliśmy – wyjaśnia Anna Pięta, aktywistka społeczna, ekspertka z Fundacji Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego.

I dodaje, że w „Pytamy o zielone” chodzi zarówno o zwiększenie świadomości ekologicznej, jak i aktywizację lokalnych społeczności na rzecz prośrodowiskowych zmian, które przekładają się na jakość życia. Dbanie o środowisko i powietrze to mniej chorób, zaburzeń i alergii, ale także większy komfort, a często i oszczędność.

Zgłoś się i zdobądź ogrom ekologicznej wiedzy

FRSI przygotowała prostą stronę internetową, na której chętni do działania obywatele znajdą liczne podpowiedzi, w jaki sposób mogą się zaangażować. Zdobędą tam najważniejsze informacje na temat trzech głównych obszarów akcji – wody, zieleni, powietrza. Znajdą też zbiór narzędzi, którymi mogą się posłużyć, czyli np. listę pytań do kandydatów wraz z opisami dobrych samorządowych praktyk, scenariusze debat czy spotkań, wzory petycji, artykułów, listów czy postów w mediach społecznościowych.

Osoby chętne do działania mogą sprawdzić na stronie, jakie tematy konkretnie je interesują, potem wyszukać kto w ich mieście, gminie, wsi kandyduje i zapytać o zmiany w konkretnym kierunku – tłumaczy Anna Pięta. – Może ważną sprawą będzie park na osiedlu, wycinka drzew, czyste powietrze, wysypiska, a może rzeki czy retencja wody. Nie trzeba być żadnym ekspertem czy ekspertką, by wziąć udział w naszym programie i mieć wpływ na zmiany. Wszyscy uczestnicy dostaną od nas niezbędne materiały, by nie dać się zbyt lakonicznymi czy ogólnymi odpowiedziami kandydatów.

Poza stroną internetową pomoże w tym przewodnik stworzony przez wszystkie partnerskie organizacje akcji „Pytamy o zielone”. W ramach trzech obszarów tematycznych krok po kroku opisano w nim, na czym polega problem w danym obszarze, jakie w tym zakresie ma kompetencje samorząd, przedstawiono też pytania do osób kandydujących wraz z mnóstwem przykładów dobrych praktyk, które sprawdziły się już w samorządach w kraju.

Zapytaj kandydata, jak ograniczy śmieci podczas imprez

Chętni do działania w „Pytamy o zielone” muszą zgłosić się poprzez stronę internetową. Dostaną wtedy nie tylko materiały, ale i dostęp do zamkniętej grupy na Facebooku i spotkań z ekspertami. Do połowy lutego do akcji przyłączyło się ponad 260 osób.

O co można zapytać wyborczych kandydatów? Między innymi o wymogi uchwał antysmogowych, wsparcie dla mieszkańców w wymianie starych pieców, ograniczenie emisji z transportu, zielone zamówienia publiczne, ograniczenie odpadów podczas gminnych imprez, ułatwienie mieszkańcom naprawy starych sprzętów, zagospodarowanie deszczówki, tworzenie terenów zielonych czy renaturalizację mokradeł.

- Jeśli nie będziemy pytać samorządowców czy polityków o zielone tematy, to oni nie będą ich podejmować ani umieszczać w swoich programach. Interesuje ich to, co potencjalnie może przyciągnąć wyborców. Dlatego zależy nam, by mieszkańcy sami zaczęli wymuszać włączenie ekologicznych tematów do przedwyborczej dyskusji. By wskazywali lokalne problemy, sprzeciwiali się betonozie, apelowali o czyste rzeki, ochronę drzew, zapewnienie bezpiecznego dojazdu rowerem do szkół – mówi Magdalena Zajac, działaczka ruchu Rodzice dla Klimatu, jednej z partnerskich organizacji „Pytamy o zielone”. 

reklama
reklama
Artykuł pochodzi z portalu rawicz24.pl. Kliknij tutaj, aby tam przejść.
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Chcesz przeczytać cały artykuł? Wystarczy, że założysz konto lub zalogujesz sie na już istniejace

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama