Obniżona składka może być opłacana maksymalnie przez 36 miesięcy w ciągu kolejnych 60 miesięcy, czyli 5 lat, prowadzenia działalności. Z małego Zus-u nie mogą skorzystają przedsiębiorcy, którzy rozliczali się w poprzednim roku w formie karty podatkowej i jednocześnie korzystali ze zwolnienia sprzedaży z podatku VAT. Wykluczenie zostali również ci, którzy wykonują działalność na rzecz swoich byłych pracodawców.
Mały ZUS Plus. Od tego uzależniona jest wysokość składki
Mały ZUS Plus obowiązuje od 2020 roku, wcześniej przez rok obowiązywał Mały ZUS. Przypomnijmy, że jest to rozwiązanie dobrowolne i to, czy z niego skorzystać, decydują sami właściciele firm. Muszą jednak spełnić dwa podstawowe warunki. Pierwszy to kryterium finansowe – ich roczny przychód nie może przekroczyć 120 tys. zł. Ponadto musieli prowadzić działalność w poprzednim roku przez co najmniej 60 dni.Wysokość składek na ubezpieczenia społeczne jest uzależniona od wysokości przeciętnego miesięcznego dochodu z działalności gospodarczej w poprzednim roku kalendarzowym. Podstawa ich wymiaru nie może być niższa niż 30 proc. kwoty minimalnego wynagrodzenia i nie wyższa niż 60 proc. prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego.
31 sierpnia w życie wchodzą przepisy, które wydłużą Mały ZUS Plus o rok dla przedsiębiorców, którzy korzystają, lub korzystali z ulgi w 2023. Co to oznacza? Ci, którzy wciąż korzystają z Małego Zusu Plus, będą mogli opłacać niższe składki przez kolejne 12 miesięcy. Natomiast jeśli przedsiębiorcy, którym skończył się okres korzystania z tej opcji, będą chcieli znowu z niej korzystać, muszą zgłosić się ZUS-u i od kolejnego miesiąca ponownie będą mieli taką możliwość. Właściciele fiirm mają na to czas do końca tego roku. Warunkiem jest spełnienie wymogów ustawowych, o których pisaliśmy wyżej. Z tej opcji będą mogli skorzystać nawet ci, którzy ostatnią małą składkę zapłacili w lutym, a od marca płacą całą kwotę na ubezpieczenia społeczne. Po wizycie w zakładzie ich składka ponownie zmniejszy się o połowę.
Korzyści, ale też pewne straty. O tym trzeba wiedzieć
Minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg poinformowała, że zaproponowane zmiany dotyczą grupy przedsiębiorców o stosunkowo niskich dochodach, szczególnie wrażliwych na obecną sytuację ekonomiczno-gospodarczą, w tym odczuwalne i dotkliwe skutki związane m.in. z wojną za naszą wschodnią granicą.
Z tej dodatkowej ulgi będzie mogło skorzystać około 300 tys. przedsiębiorstw
– poinformowała.
Mały Zus skierowany jest do małych, konkretnie jednoosobowych przedsiębiorstw. Co ważne, nie obejmuje on składki zdrowotnej. Ci, którzy się na niego decydują, muszą zdawać sobie sprawę, że mniejsze składki oznaczają również mniejsze świadczenia w przyszłości.
Rządzący poinformowali, że według danych z grudnia ubiegłego roku, z „MZ+” korzystało 235,7 tys. osób.
Szacujemy, że z wprowadzanego rozwiązania w 2023 r. skorzysta 66,4 tys. przedsiębiorców, w 2024 r. – 142,3 tys., a w 2025 r. – 104,9 tys
– wylicza minister Maląg.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.