Jeden z najbardziej znanych polskich twórców internetowych jest podejrzany o kierowanie grupą przestępczą. Grozi mu do dziesięciu lat pozbawienia wolności. Kamil L. oraz dziewięć innych osób usłyszało we wtorek zarzuty. Dzień później Sąd Okręgowy w Szczecinie przychylił się do wniosku prokuratury dotyczącego zastosowania aresztu, m.in. dla Buddy.
Areszt dla Buddy, jego partnerki oraz współpracowników
Do aresztu trafiła również Aleksandra K., partnerka Kamila L. Kobieta w sieci występowała pod pseudonimem "Grażynka". Tak też nazywał ją Budda. Zdaniem śledczych, środki o charakterze wolnościowym, również w tym przypadku, mogłyby być niewystarczające. Dodajmy, że o zastosowaniu takiego samego środka zdecydowano także wobec Tomasza Ch., Adama U. i Bartosza G.Wobec pozostałych 5 podejrzanych: Wiesławy G., Aleksandry M., Rafała H., Michała L. i Damiana S. zastosowanie środki zapobiegawcze o charakterze wolnościowym w postaci dozoru policji, zakazu opuszczania kraju oraz poręczenia majątkowego.
(arch. CBŚP)
Zatrzymanie Buddy. Nielegalny hazard, wyłudzenia i omijanie przepisów?
Portal Onet jako pierwszy podał, że Budda planował wyjazd ze granicę – dlatego właśnie doszło do zatrzymania. Według ustaleń dziennikarzy, na ostatniej loterii, która miała zakończyć jego działalność w internecie, Kamil. L. zarobił 50 mln złotych na czysto.Do zatrzymania doszło po zawiadomieniu Krajowej Administracji Skarbowej do Prokuratury Krajowej w Szczecinie.
– Grupa zajmowała się wyłudzaniem w podatku od towarów i usług oraz organizowała nielegalne gry hazardowe – loterie w internecie – informuje Biuro Prasowe KAS.
Buddę oraz 9 innych osób zostało zatrzymanych w poniedziałek, 14 października 2024 roku, przez funkcjonariuszy CBŚP i KAS na polecenie zachodniopomorskiego prokuratora. Podejrzani dzień później usłyszeli zarzuty dotyczące kierowania oraz udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, której celem było organizowanie gier losowych, które – z uwagi na warunki ich uczestnictwa – były w istocie grami hazardowymi. Zdaniem śledczych, celem działania podejrzanych było uzyskanie wpływów ze sprzedaży losów i omijanie przepisów o grach hazardowych.
Ponadto podejrzani usłyszeli zarzuty, które dotyczą czynów polegających na uszczuplaniu należności Skarbu Państwa z tytułu podatku VAT, w związku z wystawieniem nierzetelnych faktur, które nie dokumentowały rzeczywistych zdarzeń gospodarczych.
Zarzut prania brudnych pieniędzy związany jest z tworzeniem pozorów legalnej działalności gospodarczej i przekazywaniem, pod pozorem pożyczek, pieniędzy pomiędzy kontami należącymi do osób objętych postępowaniem, celem ukrycia rzeczywistego pochodzenia tych środków i przekazywania ich poza granice kraju. Łączna suma pieniędzy znajdujących się w obrocie stanowiła kwotę ponad 126 milionów złotych – wyjaśnia prok. Katarzyna Calów-Jaszewska, z Działu Prasowego Prokuratury Krajowej.
Budda w areszcie. Śledczy zablokowali 77 mln zł na rachunkach grupy
Zarzutami objęto okres działalności grupy od października 2021 roku do października 2024 roku. W trakcie czynności zabezpieczono mienie należące do podejrzanych na łączną kwotę około 140 milionów złotych, w tym 51 samochodów, nieruchomości, a także dokonano blokady środków na rachunkach na kwotę ponad 77 milionów złotych.Podejrzani nie przyznają się do winy.
KAS i CBŚP zabezpieczyły m.in. zegarek, biżuterię, banknoty, fot. KAS
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.