Druga edycja Festiwalu Tradycji Poznańskich ma szczególny charakter, ponieważ odbywa się w czasie, gdy Poznań obchodzi 770-lecie nadania praw miejskich i lokacji na lewym brzegu Warty.
Co będzie działo się podczas festiwalu w Poznaniu?
Podczas Festiwalu, odbywają się liczne wydarzenia kulturalne i edukacyjne, mające na celu promowanie bogactwa tradycji i dziedzictwa kulturowego miasta. W ramach wydarzenia organizowane są debaty, warsztaty, wystawy i koncerty, które przyciągają zarówno młodszych, jak i starszych uczestników.Jednym z najważniejszych punktów programu jest debata pt. "Gwara a język", która odbędzie się w Bibliotece Raczyńskich. Na spotkaniu wezmą udział wybitni eksperci, m.in. Katarzyna Kamińska - dyrektorka placówki, dr hab. Agata Wittchen-Barełkowska oraz dr hab. Błażej Osowski, którzy poruszą temat roli gwary w zachowaniu dziedzictwa językowego.
W czwartek, w Vinci Art Gallery na Śródce, odbędzie się wernisaż wystawy obrazów typograficznych profesora Krzysztofa Molendy. To doskonała okazja, aby zobaczyć wyjątkowe dzieła sztuki i cieszyć oczy kreatywnymi kompozycjami.
W piątek, w Galerii u Jezuitów, odbędzie się niepowtarzalny pokaz mody i dźwięku. Uczestnicy będą mieli okazję podziwiać projekty inspirowane architekturą Poznania. Warto pamiętać, że na to wydarzenie obowiązują wejściówki, które można zarezerwować przez profil Festiwalu Tradycji Poznańskich na Facebooku lub mailowo.
Weekend podczas Festiwalu będzie pełen atrakcji dla mieszkańców i turystów. W ramach cyklu "Kino, kawiarnia i spacer" odbędzie się wędrówka po Śródce, podczas której będzie można poznać sekrety tego niezwykłego miejsca oraz wziąć udział w Targu Śródeckim. Dla najmłodszych uczestników przygotowano gry terenowe, a w Galerii Śluza odbędzie się wystawa "Siła Spotkania", która zapewni niezapomniane wrażenia i ciekawe doświadczenia.
Na Wolnym Dziedzińcu przy placu Kolegiackim odbędzie się piknik z cyklu "Poznań w formie", który pozwoli na bezpłatne badania i porady lekarskie. Dla najmłodszych mieszkańców zaplanowano także spektakle Teatru Mozaika oraz ciekawe warsztaty. Wieczorem, na dziedzińcu, będzie można posłuchać koncertów zespołów Szarbel i Audiofeels, co stworzy doskonałą atmosferę do wspólnego świętowania.
Warto również uczestniczyć w dyskusji na temat sportowych tradycji Poznania, w której wezmą udział znani sportowcy i trenerzy, m.in. były piłkarz reprezentacji Polski - Andrzej Juskowiak, trener koszykówki - Tomasz Herkt oraz dyrektorka Wydziału Sportu Urzędu Miasta Poznania - Ewa Bąk. Dodatkowo, wykład inauguracyjny "Sport w dawnym Poznaniu" wygłosi prof. Ryszard Wryk.
Barwny Korowód Bambrów w niedzielę
W niedzielę, jak co roku, ulice miasta ożyją barwnym korowodem bamberskim. Uczestnicy korowodu wyruszą spod ul. Mostowej, by przejść przez Chwaliszewo, ul. Wielką i Garbary, aż do placu Kolegiackiego, gdzie finał Festiwalu Tradycji Poznańskich i Święta Bamberskiego nabierze wyjątkowej atmosfery.Organizatorami tego niezwykłego wydarzenia są Fundacja Artystyczno-Edukacyjna PUENTA oraz Fundacja Made in Art, przy współpracy m.in. z Towarzystwem Bambrów Poznańskich. Całość imprezy została objęta honorowym patronatem prezydenta Poznania, Jacka Jaśkowiaka. Dofinansowanie pochodzi z budżetu Miasta.
Przeczytaj także: Oficjalne otwarcie kładki pieszo-rowerowej w Owińsku
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.