Nowa kładka nad Wartą ma kluczowe znaczenie dla przekraczania rzeki i została uznana za krok milowy w rozwoju rekreacyjnych możliwości dla mieszkańców Poznania i okolicznych regionów.
Kładka pieszo-rowerowa nad Wartą oficjalnie otwarta
Uczestnicy ceremonii, takimi jak Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania, Marek Woźniak, marszałek województwa Wielkopolskiego, Jan Grabkowski, starosta poznański, Grzegorz Wojtera, wójt Suchego Lasu, i Marcin Wojtkowiak, wójt Czerwonaka, podkreślili znaczenie współpracy samorządowej na różnych szczeblach w realizacji tego przedsięwzięcia
- W ostatnim czasie wielokrotnie pokazujemy, jak ważna jest współpraca samorządowa na różnych szczeblach - mówił Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania, czytamy na stronie Urząd Miasta Poznania. - Ten projekt, choć znacznie mniejszy niż wiadukt na granicy z Plewiskami, jest równie ważny dla mieszkańców naszego miasta i powiatu. Cieszę się, że w bliskim sąsiedztwie Poznania powstała infrastruktura, która umożliwia ciekawe rekreacyjne wycieczki w czasie wolnym.
Kładka została zbudowana na wysokości zespołu poklasztornego cysterek w Owińskach, na miejscu historycznej przeprawy promowej, która łączyła Radojewo z Owińskami od XIII wieku do lat 40. XX wieku. Otwarcie kładki stanowi kluczowe rozwiązanie dla kwestii komunikacyjnych, związanych z przekraczaniem rzeki Warty. Obecnie najbliższe mosty znajdują się w Poznaniu i Biedrusku, a znaczny odcinek rzeki jest atrakcyjnym obszarem turystycznym.
Co jest główną atrakcją kładki?
Jedną z głównych atrakcji kładki jest wieża z dwoma platformami widokowymi na wysokościach 12 i ponad 20 metrów. Zapewniają one możliwość podziwiania piękna rzeki Warty i okolicznej przyrody z poziomu koron drzew. Część mostowa kładki składa się z trzech przęseł o konstrukcji podwieszonej z betonowym mostem o długości 133,7 metra. Całkowita długość kładki wraz z wjazdami po obu brzegach wynosi około 200 metrów, co pozwala jednocześnie korzystać z niej pieszym i rowerzystom.Po stronie gminy Czerwonak, kładka stanowi "bramę" do Puszczy Zielonki, z jej unikatowymi atrakcjami, takimi jak kąpielisko Akwen Tropicana, malownicze zbiorniki pożwirowe, Park Orientacji Przestrzennej i Biblioteka Zapachów oraz zabudowania pocysterskie. Okoliczne szlaki rowerowe, takie jak Nadwarciański Szlak Rowerowy, Cysterski Szlak Rowerowy i Szlak Kościołów Drewnianych.
Nowa kładka nad Wartą to również efekt współpracy różnych jednostek samorządu terytorialnego. Projekt został dofinansowany przez Unię Europejską w ramach Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020. Miasto Poznań zaangażowało 5 milionów złotych z budżetu, a dodatkowe 6 milionów złotych pochodziło z zewnętrznego wsparcia. Ta realizacja stanowi wyjątkowy przykład, jak współpraca metropolitalna między Gminą Czerwonak a Miastem Poznań, Powiatem Poznańskim i gminą Suchy Las przyczynia się do tworzenia nowych możliwości i infrastruktury dla społeczności.
Przeczytaj także: Charytatywny piknik dla Blanki Przybył w Jarocinie. W amfiteatrze wystąpi znany raper
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.