Reklama

Żołnierze dostarczają leki do szpitali

Opublikowano:
Autor:

Żołnierze dostarczają leki do szpitali - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Kultura

Żołnierze służący w 12 Wielkopolskiej Brygadzie Obrony Terytorialnej zostali włączeni w ogólnokrajową walkę z zagrożeniem, jakim stał się koronawirus. Na wniosek wojewody, terytorialsi, wśród których są również mieszkańcy powiatu gostyńskiego pomagają w dystrybucji środków medycznych do szpitali w całym regionie. Akcja rozpoczęła się w nocy z 14 na 15 marca, gdy żołnierze odebrali medykamenty i przewieźli je do Muzeum Broni Pancernej w Poznaniu, które chwilowo pełni rolę centrum logistycznego.

– W związku z koronawirusem, z powodów bezpieczeństwa, nie możemy chwilowo przyjmować zwiedzających w muzeum. Chętnie jednak pomożemy społeczeństwu. Wraz z 12 Wielkopolską Brygadą Obrony Terytorialnej dokonaliśmy podziału sprzętu medycznego. Jeśli wojewoda zgłosi nam  więcej takich potrzeb, na pewno pomożemy – mówi płk. Tomasz Ogrodniczuk z Muzeum Broni Pancernej w Poznaniu. 

Członkowie WOT wraz z pracownikami Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego pojawili się w 13 miastach wielkopolskich i dotarli do 23 szpitali w regionie.

– Pojazdy 12 WBOT pomagają nam w szybkim dostarczeniu środków medycznych do placówek medycznych. Żołnierze nie tylko rozwożą sprzęt, ale też pomagają w rozładunku. To dopiero pierwsza transza. Niedługo dotrą do nas kolejne i również liczymy na wsparcie WOT – informuje Dariusz Dymek, dyrektor Wydziału Bezpieczeństwa Zarządzania Kryzysowego w Wielkopolskim Urzędzie Wojewódzkim.

Środki medyczne trafią do placówek, które mają podwyższoną gotowość do działania m.in. taką pomoc otrzymał szpital w Śremie. Sprzęt wykorzystany zostanie także w ambulansach, które jeżdżą na wezwania do osób z podejrzeniem zarażenia COVID-19.

– Duży wysiłek kierowców z kompanii dowodzenia, kompanii logistycznej oraz 124 batalionu lekkiej piechoty ze Śremu - zaprocentował. To oni przywieźli środki ochrony osobistej spod Olkusza. Poznańskie Muzeum Broni Pancernej użyczyło nam swojej infrastruktury. Dzięki takiej współpracy, odpowiedzieliśmy na prośbę CZK [Centrum Zarządzania Kryzysowego - przyp. red] i rozwieźliśmy już 100% asortymentu – komentuje płk. Rafał Miernik, dowódca 12 WBOT.

Wszystkie pojazdy wojskowe, wykorzystywane do przewozu sprzętu szpitalnego, otrzymały specjalne oznaczenia, by szybciej dotrzeć do placówek medycznych. Potrzeby szpitali mają być systematycznie uzupełniane.

Wielkopolscy terytorialsi wspierają także funkcjonariuszy Straży Granicznej na zachodnich przejściach (woj. lubuskie) oraz mierzą temperaturę pasażerom na poznańskim lotnisku Ławica. 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Chcesz przeczytać cały artykuł? Wystarczy, że założysz konto lub zalogujesz sie na już istniejace

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE