Minister edukacji narodowej Dariusz Piontkowski podczas wczorajszej konferencji prasowej z premierem i ministrem zdrowia podziękował nauczycielom za to, że - w związku z wprowadzeniem stanu epidemii i zalecanym zachowaniem zasad bezpieczeństwa - szybko przestawili się na nową formę kształcenia na odległość. - Nie wszystko jednak da się przekazać w formie zdalnej - mówił.
Poinformował o planach zmian w edukacji, umożliwianiu prowadzenia zajęć opiekuńczo-wychowawczych w szkołach dla klas I - III, zajęć praktycznych w zakładach pracy, mówił o przywróceniu możliwości konsultacji bezpośrednich z nauczycielami, aby uczniowie mogli uzupełnić braki w edukacji czy poprawić oceny. Padły konkretne daty stopniowego wprowadzania poluzowań, jednak nie padła data całkowitego otwarcia placówek oświatowych - CZYTAJ TUTAJ.
Minister Piontkowski zaznaczył, że wszelkie zmiany i wytyczne będą regulowały odpowiednie rozporządzenia, które mają się ukazać w ciągu najbliższych dni.
Dziś wiceminister edukacji Maciej Kopeć poinformował: W wydanym rozporządzeniu przedłużymy zamknięcie szkół do 26 czerwca, czyli końca roku szkolnego.
A to oznacza, że do końca roku szkolnego 2019/2020 uczniowie nie będą mieli obowiązku powrotu do placówek oświatowych na "normalne" zajęcia. Jest to równoznaczne z kontynuacją edukacji w formie zdalnej.
[AKTUALIZACJA 14 maja, godz. 23.00]
Wiceminister MEN Maciej Kopeć 14 maja w programie ogólnopolskiego portalu Wirtualna Polska był pytany, czy w tym roku szkolnym wszyscy uczniowie pójdą jeszcze do szkół. - Nie ma takiej decyzji, aby uruchomić pracę pozostałych klas szkół podstawowych i szkół ponadpodstawowych. (...) Rozporządzenie, które zostanie wydane, będzie mówiło o przedłużeniu ograniczenia funkcjonowania szkół do 26 czerwca, czyli do końca zajęć dydaktycznych - powiedział minister.
Bardziej szczegółowe informacje można było znaleźć po południu w oświadczeniu rzecznik MEN Anny Ostrowskiej. Powiedziała, że ograniczenie funkcjonowania szkół będzie przedłużone do 7 czerwca.
- Obecnie szkoły funkcjonują w ograniczonym zakresie. Do 24 maja br. zawieszone są zajęcia stacjonarne w szkołach. Uczniowie mają zajęcia z wykorzystania metod i technik kształcenia na odległość. W przygotowywanym rozporządzeniu będzie mowa o przedłużeniu terminu ograniczonego funkcjonowania szkół do 7 czerwca - wyjaśniła.
Zaznaczyła, że obecnie nie ma jeszcze decyzji, czy uczniowie będą się uczyli na odległość czy wrócą do nauki stacjonarnej w szkołach po 7 czerwca.
- Nie ma jeszcze także decyzji, w jaki sposób będzie wyglądała nauka od 8 do 26 czerwca br. Dalsze uruchomienie szkół i placówek oświatowych będzie uzależnione od sytuacji epidemicznej i wytycznych Ministra Zdrowia oraz GIS - zaznaczyła Ostrowska.