Reklama

Te szpitale w Wielkopolsce przyszłe mamy wybierają najczęściej

Opublikowano: czw, 26 sie 2021 15:39
Autor: | Zdjęcie: Pixabay

Te szpitale w Wielkopolsce przyszłe mamy wybierają najczęściej - Zdjęcie główne

foto Pixabay

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Kobieta i dziecko Gdzie rodzi się najwięcej dzieci? Mamy najnowsze dane NFZ-u. Wiemy, które szpitale najchętniej wybierają przyszłe mamy.

Wielkopolski oddział Narodowego Funduszu Zdrowia opublikował raport, w którym przedstawione zostały statystyki dotyczące ilości porodów w pierwszym półroczu 2021 roku. 

Ile porodów miało miejsce w Wielkopolsce w pierwszej połowie 2021 roku?

Do końca czerwca w Wielkopolsce miało miejsce 16 300 porodów. W porównaniu z zeszłym rokiem w takim samym okresie jest to o 1,3 tysiąca porodów mniej. Według prognoz tendencja zniżkowa może się utrzymywać także w drugim półroczu. W zeszłym roku w okresie od lipca do grudnia w Wielkopolsce na świat przyszło siedemnaście tysięcy dzieci.

Które szpitale wybierają najchętniej przyszłe mamy?

Wielkopolski oddział Narodowego Funduszu Zdrowia na podstawie danych ze szpitali w naszym województwie opracował statystykę, która pokazuje, gdzie najchętniej wybierają się przyszłe mamy. Poniżej podajemy dziesięć najlepszych szpitali pod względem ilości porodów w Wielkopolsce wraz z liczbami

 1. Ginekologiczno-Położniczy Szpital Kliniczny UM w Poznaniu  - 3384 porody
 2. SZOZ nad Matką i Dzieckiem w Poznaniu - 1303 porody
 3. ZZOZ w Ostrowie Wielkopolskim - 944 porody
 4. Szpital Miejski im. F. Raszei w Poznaniu  - 924 porody
 5. Wojewódzki Szpital Zespolony w Lesznie - 799 porodów
 6. Szpital Wojewódzki w Poznaniu - 753 porody
 7. Wojewódzki Szpital Zespolony im. dr. Romana Ostrzyckiego w Koninie - 667 porodów
 8. Pleszewskie Centrum Medyczne w Pleszewie - 566 porodów
 9. Szpital Specjalistyczny im. S. Staszica w Pile - 499 porodów
 10. Wojewódzki Szpital Zespolony im. L. Perzyny w Kaliszu - 445 porodów

- Widoczna konkurencja pomiędzy szpitalami bardzo nas cieszy, bo jest korzystna dla jakości świadczeń i co za tym idzie – zadowolenia pacjentek. W niektórych szpitalach niższą liczbę porodów można jeszcze tłumaczyć efektami ostatniej fali pandemii i przekształceniami oddziałów na covidowe. Martwią nas jednak te placówki, które na koniec roku mają poniżej 600 hospitalizacji porodowych, czyli na półroczu – około 300 – mówi Agnieszka Pachciarz, dyrektor Wielkopolskiego Oddziału NFZ. 

Skąd są przyszłe mamy?

Okazuje się, że przyszłe mamy są nie tylko z Wielkopolski. Szpitale w naszym województwie wybierają m.in. pacjentki z województw lubuskiego, dolnośląskiego, czy łódzkiego. W sumie takich porodów było nieco ponad tysiąc. Z kolei 900 mam z Wielkopolski decydowało się na porody w sąsiednich województwach, takich jak kujawsko-pomorskie, czy dolnośląskie.

A wy wybraliście jeden z podanych w rankingu szpitali? A może zdecydowaliście się wyjechać poza Wielkopolskę. Dajcie znać w komentarzach.


UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (5)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

 • 5 miesięcy temu | ocena +2 / -0

  Stanisław

  Może warto poinformować opinię publiczną o tym jak sobie radzą w szpitalu. Jaki mają wynik finansowy za poprzedni rok i za 1 półrocze tego roku. Czy nie grozi nam namiestnik rządowy w szpitalu zgodnie z planami reformy PiS która przewiduje że tam gdzie samorząd nie radzi sobie z finansami szpitala zarządca będzie zmieniany na osobę wyznaczoną przez... Rozwiń

  • 5 miesięcy temu | ocena +2 / -0

   W Jarocinie się nie przelewa....

   2020 strata szpitala w Jarocinie 5,5 mln. I półrocze strata 2,5 mln zł.

  • 5 miesięcy temu | ocena +2 / -0

   Czy to nie przypadek Jarocina?

   D – szpital wymagający wdrożenia programu restrukturyzacyjnego i przejęcia zarządzania przez ARS – następuje czasowe przejęcie nadzoru i zarządzania przez ARS, przygotowywany i wdrażany jest program restrukturyzacyjny podlegający zaopiniowaniu przez NFZ.

 • 5 miesięcy temu | ocena +5 / -2

  Kasia

  Jarocin - super opieka, warunki do rodzenia bardzo dobre - bardzo pozytywne wrażenia :) polecam bardzo szczerze !

 • 5 miesięcy temu | ocena +3 / -6

  Noris

  Ja bym rodził w w Pleszewie