Wielkopolski oddział Narodowego Funduszu Zdrowia opublikował raport, w którym przedstawione zostały statystyki dotyczące ilości porodów w pierwszym półroczu 2021 roku.
Ile porodów miało miejsce w Wielkopolsce w pierwszej połowie 2021 roku?
Do końca czerwca w Wielkopolsce miało miejsce 16 300 porodów. W porównaniu z zeszłym rokiem w takim samym okresie jest to o 1,3 tysiąca porodów mniej. Według prognoz tendencja zniżkowa może się utrzymywać także w drugim półroczu. W zeszłym roku w okresie od lipca do grudnia w Wielkopolsce na świat przyszło siedemnaście tysięcy dzieci.
Które szpitale wybierają najchętniej przyszłe mamy?
Wielkopolski oddział Narodowego Funduszu Zdrowia na podstawie danych ze szpitali w naszym województwie opracował statystykę, która pokazuje, gdzie najchętniej wybierają się przyszłe mamy. Poniżej podajemy dziesięć najlepszych szpitali pod względem ilości porodów w Wielkopolsce wraz z liczbami
- Ginekologiczno-Położniczy Szpital Kliniczny UM w Poznaniu - 3384 porody
- SZOZ nad Matką i Dzieckiem w Poznaniu - 1303 porody
- ZZOZ w Ostrowie Wielkopolskim - 944 porody
- Szpital Miejski im. F. Raszei w Poznaniu - 924 porody
- Wojewódzki Szpital Zespolony w Lesznie - 799 porodów
- Szpital Wojewódzki w Poznaniu - 753 porody
- Wojewódzki Szpital Zespolony im. dr. Romana Ostrzyckiego w Koninie - 667 porodów
- Pleszewskie Centrum Medyczne w Pleszewie - 566 porodów
- Szpital Specjalistyczny im. S. Staszica w Pile - 499 porodów
- Wojewódzki Szpital Zespolony im. L. Perzyny w Kaliszu - 445 porodów
- Widoczna konkurencja pomiędzy szpitalami bardzo nas cieszy, bo jest korzystna dla jakości świadczeń i co za tym idzie – zadowolenia pacjentek. W niektórych szpitalach niższą liczbę porodów można jeszcze tłumaczyć efektami ostatniej fali pandemii i przekształceniami oddziałów na covidowe. Martwią nas jednak te placówki, które na koniec roku mają poniżej 600 hospitalizacji porodowych, czyli na półroczu – około 300 – mówi Agnieszka Pachciarz, dyrektor Wielkopolskiego Oddziału NFZ.
Skąd są przyszłe mamy?
Okazuje się, że przyszłe mamy są nie tylko z Wielkopolski. Szpitale w naszym województwie wybierają m.in. pacjentki z województw lubuskiego, dolnośląskiego, czy łódzkiego. W sumie takich porodów było nieco ponad tysiąc. Z kolei 900 mam z Wielkopolski decydowało się na porody w sąsiednich województwach, takich jak kujawsko-pomorskie, czy dolnośląskie.
A wy wybraliście jeden z podanych w rankingu szpitali? A może zdecydowaliście się wyjechać poza Wielkopolskę. Dajcie znać w komentarzach.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.