Reklama

60-latkowie z Wielkopolski najlepiej wyszczepionymi przeciw COVID-19 w Polsce

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: archiwum

60-latkowie z Wielkopolski najlepiej wyszczepionymi przeciw COVID-19 w Polsce - Zdjęcie główne

foto archiwum

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Jak informuje Narodowy Fundusz Zdrowia, pełną ochronę przeciw COVID-19 ma zapewnione ponad 52% Wielkopolan. Częściej szczepią się kobiety niż mężczyźni. Zaszczepione jest blisko 54% żeńskiej populacji województwa wielkopolskiego i 51% męskiej. W grupie wiekowej 60-69 lat nasz region zajmuje pierwsze miejsce w Polsce pod względem poziomu wyszczepienia. Najgorzej, bo na 4. miejscu plasuje się grupa 20-29 lat.

Wielkopolski Oddział Wojewódzki dokonał analizy poziomu wyszczepienia poszczególnych grup wiekowych i porównaniu ich z resztą Polski. Dane są aktualne na dzień 2 września. Wynika z nich, że ogółem w Wielkopolsce pełną ochronę przeciw COVID-19 (po dwóch dawkach szczepienia lub jednej preparatu J&J) ma zapewnione powyżej 52% osób, czyli ponad 1,8 mln mieszkańców.

Najniższy poziom ochrony przeciw COVID-19 zaobserwowano w powiatach: kaliskim (41,13 proc.), ostrzeszowskim (42,58 proc.) i kolskim (42,94 proc.). Z kolei, najwyższy w: Poznaniu (65,14 proc.), powiecie poznańskim (58,16 proc.) i szamotulskim (56,43 proc.).

Koronawirus. "Seniorzy bardziej odpowiedzialni"

Jak informuje zespół prasowy WOW NFZ, zdecydowanie większą odpowiedzialność za zdrowie swoje i innych wykazują seniorzy.

 - W województwie wielkopolskim w grupie wiekowej 60-69 lat notujemy 74 proc. pełnego wyszczepienia i jest to najlepszy wynik w całej Polsce (przed województwem kujawsko-pomorskim i mazowieckim). Grupą wiekową o najwyższym poziomie ochrony przeciw COVID-19 jest jednak grupa 70+. W Wielkopolsce zaszczepione jest w niej ponad 82 proc. populacji (drugi wynik w Polsce: za województwem pomorskim, a przed zachodniopomorskim) - czytamy w komunikacie.

Młodsi się nie szczepią się przeciwko koronawirusowi 

Niepokojące - według NFZ - są jednak dane w młodszych grupach wiekowych. W przedziale 20-29 lat w pełni zaszczepionych jest 47 proc. Wielkopolan, co lokuje region na czwartym miejscu w Polsce za województwami: mazowieckim, dolnośląskim i pomorskim. Niewiele lepiej jest w grupie 30-39 lat., bo tu zaszczepiony jest co drugi Wielkopolanin.

-  Niższy procent wyszczepienia w młodszych grupach wiekowych wskazuje na podejście do COVID-19. Młodzi przeważnie nie obawiają się tej choroby, choć nie do końca są ku temu podstawy. Należałoby spojrzeć nieco szerzej i uświadomić sobie, że np. dzieci szczepimy głównie po to, by przerwać łańcuch transmisji wirusa i żeby nie zagrażały osobom starszym. Podobnie jest z młodzieżą i osobami do około 30. roku życia. Wśród młodych dorosłych co trzecia osoba, która nawet przejdzie chorobę łagodnie, skarży się na objawy tzw. długiego COVID-u. Przez kilka miesięcy mogą im towarzyszyć zmęczenie, bóle głowy, zaburzenia koncentracji, duszności czy wypadanie włosów. U dzieci obserwujemy to u co 7. chorego - mówi dr Tomasz Ozorowski, epidemiolog i konsultant wojewódzki w dziedzinie mikrobiologii lekarskiej. - Osoby w średnim wieku muszą uświadomić sobie, że przejście COVID-19 może się już wiązać z poważnymi konsekwencjami zdrowotnymi. 

Pełne wyszczepienie grup wiekowych w Wielkopolsce przeciwko Covid-19:

12-19 lat – 26 proc.

20-29 lat – 47 proc.

30-39 lat – 50 proc.

40-49 lat – 62 proc.

50-59 lat – 67 proc.

60-69 lat – 74 proc.

70 plus – 82 proc.

Kobiety bardziej zainteresowane szczepieniami

Nieco częściej na szczepienie przeciw COVID-19 decydują się kobiety niż mężczyźni. Pełną ochronę przeciw ciężkiemu przebiegowi tej choroby ma w Wielkopolsce 54 proc. kobiet i około 51 proc. mężczyzn.

- Aktualny poziom pełnego wyszczepienia Wielkopolan, wciąż nie gwarantuje spokojnego przebiegu czwartej fali pandemii COVID-19 w naszym regionie. W obliczu słabnącego zainteresowania szczepieniami ochronnymi, niewielkim pocieszeniem może być fakt, że w Wielkopolsce spadek dynamiki jest jednym z najwolniejszych, a z tygodnia na tydzień przybywa około procenta mieszkańców chronionych przed ciężkim przebiegiem COVID-19. Jeśli jednak chcemy zwiększyć bezpieczeństwo swoje i bliskich – musimy znów przyspieszyć tempo szczepień – mówi Agnieszka Pachciarz, dyrektor Wielkopolskiego Oddziału NFZ. 

Obecnie w Wielkopolsce w pełni chronionych jest 26 proc. osób w wieku 12-19 lat.

 

 

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Chcesz przeczytać cały artykuł? Wystarczy, że założysz konto lub zalogujesz sie na już istniejace

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy