Reklama

Jak z szacunkiem dla przyrody zrobić kupę w lesie? Lasy Państwowe doradzają

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Agata Fajczyk

Jak z szacunkiem dla przyrody zrobić kupę w lesie? Lasy Państwowe doradzają - Zdjęcie główne

Praktyczna instrukcja Jak prawidłowo zrobić kupę w lesie? | foto Agata Fajczyk

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Kobieta i dziecko Tę wiedzę mają nawet przedszkolaki - przynajmniej z pewnego nadleśnictwa. „Jak z szacunkiem dla przyrody i nas samych w lesie zrobić kupę?” - dzieci nauczyły się tych zasad szybko, spontanicznie podczas zajęć w lesie, kiedy jedno z nich miało kłopot z tym wstydliwym (szczególnie dla dorosłych) tematem. Powstała instrukcja udokumentowana zdjęciami. Autorzy z Lasów Państwowych nie mają nic przeciwko temu, żeby ją rozpowszechniać. Po to, aby spacery po lesie były przyjemniejsze...

Majowy weekend za nami, czerwcowy długi weekend w pełni, obostrzenia poluzowane. Wielkopolskie rodziny z pewnością postanowiły wykorzystać ten czas (przy dobrej pogodzie) i wybrały się - jeśli nie na kilka dni nad morze lub w góry - na niejeden spacer po lesie. Czy wiemy, jak postąpić kiedy "na łonie natury" nagle „coś nas naciśnie” - nas, albo nasze dziecko? Lasy Państwowe opublikowały instrukcję, w której wyjaśniają, jak prawidłowo powinno wypróżniać się w lesie. Przyda się podczas nadchodzących wakacji.

 

W artykule poruszamy wstydliwą, „śmierdzącą”, ale życiową sprawę. Idąc za przykładem Lasów Państwowych, a konkretnie - przedszkolaków z Nadleśnictwa Spychowo - informujemy „Jak z szacunkiem dla przyrody i nas samych w lesie zrobić kupę?”. Zapewne większość osób robi to źle. To potwierdzone informacje, gdyż jesienią grzybiarze i myśliwi narzekają na bałagan i popularne „papierzaki”.

Jak się okazuje prawidłowe wypróżnianie się "na łonie natury" nie jest takie trudne - wystarczy wprowadzić pewne bardzo drobne nawyki, dzięki którym ułatwimy życie zarówno otaczającej nas przyrodzie, jak również innym ludziom.

 

Jak prawidłowo zrobić kupę w lesie? Rzetelna i praktyczna instrukcja Lasów Państwowych

Post z instrukcją, jaki opublikowały Lasy Państwowe, a dokładnie Nadleśnictwo Spychowo, na swoim profilu na Facebooku powstał spontanicznie w trakcie zajęć z przedszkolakami. To nie jest żart!

 - Leśne Przedszkolaki przypominają wszystkim mieszczuchom.... i nie tylko: „Jak z szacunkiem dla przyrody i nas samych w lesie zrobić kupę?” - przekazują autorzy instrukcji. - Post powstał w telefonie, podczas zajęć w terenie, po tym jak jedno dziecko miało kłopot z ww. tematem. Zrobiliśmy więc praktyczne zajęcia i postanowiliśmy podzielić się wiedzą ze wszystkimi! - dodają.

Dobrze czytacie - przedszkolaki uczą dorosłych! My przekazujemy tę wiedzę dalej, licząc na to, że Czytelnicy wykorzystają ją w praktyce. Będzie w lesie bardziej czysto i przyjemnie, bez cuchnących „pułapek” i stada nielubianych „papierzaków”.

 

Jak prawidłowo zrobić kupę w lesie? Rzetelna i praktyczna instrukcja Lasów Państwowych

Trzeba zdać sobie sprawę, że sposób, w jaki wykonujemy tę, wydawałoby się prostą czynność w lesie, ma ogromne znaczenie. 

Autor postu wprost tłumaczy, że odpowiednie załatwianie się w lesie ma wpływ przede wszystkim na przyrodę, ale nie tylko. Zwyczajnie sprawia, że innym przyjemniej się później spaceruje, ponieważ nie natrafiają na swojej drodze na różne "niespodzianki" przykryte papierem.

 

Jak prawidłowo zrobić kupę w lesie? Rzetelna i praktyczna instrukcja Lasów Państwowych

Post Lasów Państwowych opatrzony jest dokładną instrukcją wraz ze zdjęciami. A więc co zrobić, kiedy musimy zrobić kupę w lesie? Zgodnie z instrukcją w lesie powinniśmy załatwiać się do dołka, który powstaje w wyniku odgarnięcia kawałka darni. Do tak utworzonej dziury należy się wypróżnić, wrzucając do niej również zużyty papier. Na koniec wystarczy wszystko z powrotem przykryć. Lasy Państwowe dodatkowo doradzają, aby w razie braku papieru toaletowego, po prostu użyć kawałka suchego mchu.

- To takie proste. W przeciągu kilku godzin leśne żuki zajmą się naszą kupą i nie będzie po niej śladu. Mech będzie rósł dalej w tym samym miejscu, a ci, którzy przyjdą po nas do lasu, nie zobaczą stada „papierzaków” i z uśmiechem pospacerują dalej - napisali autorzy instrukcji.

 

A jakie są reakcje internautów?

- Dziękujemy! ..o to chodziło!

- Nareszcie jakieś rzetelne i przydatne informacje - oto niektóre z nich.

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Chcesz przeczytać cały artykuł? Wystarczy, że założysz konto lub zalogujesz sie na już istniejace

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy